hautakivi

Isäni on maannut hautausmaalla ilman kiveä jo vuoden.Tässä vähävaraisena haluaisin vihdoin ostaa kunnon kiven haudalle.Googlasin ja hinnat ovat kiven alla.Sain tietää että voi olla huikeita eroja hinnoissa.Haen perusgraniittikiveä,pun.vihreä tai harmaa,haen kiveä, en laattaa...tietääkö joku missä hinnoissa ne liikkuu?ja mistä kannattaa ostaa?
714920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oletko ajatellu ostaa kiven, ja teetättää siitä.. tulee paljon valmiita halvemmaksi.

Äänestä

Hinta riippuu koosta ja mitä erikoisjuttuja(esim.pronssiset kohokirjaimet maksavat n.25 euroa kpl.)hankkii.
Tyylikkään peruskiven saa 700 eurolla.Kaiverrukset kuuluvat hintaan.
Saahan siihen uppoamaan tuhansia euroja jos haluaa lisäjuttuja.
Koolla siis todellakin on merkitystä hintaan.Hautakiviliikkeitä tai edustajia löytyy ainakin puhelinluettelon keltaisilta sivuilta.

Äänestä

omaisemme kuoli ei hänelle oikein ollut ketään, joka olisi hänelle kiven hommannut.
Niinpä mieheni teki hänelle puusta tyylikkään ristin johon kirjoitettiin nimi.
Se ei näytä yhtään sen pahemmalta kuin kivikään. Aiemmin siinä ei ollut kuin pelkkä kumpu.
Jos joskus suvun kesken saamme kiven hinnan kerättyä niin laitamme sitten sellaisen tilalle.

Äänestä

olemme ostaneet lapsellemme kiven kun se kuoli 1v8kk ikäisenä,kätkytkuolema oli syy.se kivi maksoi 1000e kaiverruksineen.

Äänestä

lähetä esite ja hinnasto pyynti. ostimme sieltä kiven paikalleen asennettuna. kivessä on tekstin lisäksi risti ja linnut maalattu kulta värillä, kaunis, keskikokoinen. hinta 750 E

Äänestä
  • Missä tämmöinen firma on? ois tarvis.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Missä tämmöinen firma on? ois tarvis.

    Kaikkein kaunein kiven saat varmasti Vaasasta , www.kivimyyja.com on ammattilainen asialla eikä mikään hautaustoimiston bisnes.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omainen kirjoitti:

Isäni on maannut hautausmaalla ilman kiveä jo vuoden.Tässä vähävaraisena haluaisin vihdoin ostaa kunnon kiven haudalle.Googlasin ja hinnat ovat kiven alla.Sain tietää että voi olla huikeita eroja hinnoissa.Haen perusgraniittikiveä,pun.vihreä tai harmaa,haen kiveä, en laattaa...tietääkö joku missä hinnoissa ne liikkuu?ja mistä kannattaa ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu