Niin tuota onko nykypäivänä muotia pitää lahkeita sukissa ja minkälaisia sukkia ylipäätänsä kannattaisi siinä hommassa käyttää...entäpä kun olen kaupungilla liikkuessani nähnyt ihmisiä vaikka minkalaisissa verkkatakeissa jossa lukee esim:jamaica tai bracilia onko se muotia vai onko se vaan joku tulevien jalkapallon mm kisojen mukanatuoma villitys?
Lahkeet sukissa
9
2572
Vastaukset
- JT76
Lahkeiden pitäminen sukissa ei ole koskaan muotia vaikka muutama skeittipelle itsensä sillä tavalla nolaisikin.
- niku
alaikäisten naurettava tapa.
- Minni-Matleena
ole muotia (yleensä tyhmän näköistä), mutta tietynlaiset verkkaritakit ovat. Niitä saa lähes kaikista liikkeistä joissa on trendivaatteita.
- sami.kalastaja
Toi on niin männävuosien juttuja, että uh... unohda kokonaan ja kokeile jotain uutta. Lue muita kuin suomalaisia muotilehtiä niin tiedät mitä tänne on tulossa vuoden parin viiveellä.
- web
Onko järkeä nyt alkaa pitämään vaatteita jotka täällä meillä ovat muotia vasta parin vuoden päästä? Näyttää lähinnä oudolta. Ja kun ne kahden vuoden päästä sit ovat meilläkin muotia, niin kuka enää muistaa että juuri sinä tajusit käyttää muodikkaita vaatteita ETUAJASSA?
Tsiisus. Muoti on paikallista. Jos milanossa on muotia mennä rasvaisissa farkkuhaalareissa ja violetissa silinterihatussa, niin se ei tarkoita että se olisi muotia helsingissä. Niin pukeutumalla on lähinnä idiootin näköinen.
Ainoa hyöty voisi olla siinä, että voi itseensä tyytyväisenä ja omahyväisenä muotisnobbarina miettiä kuinka muodikas olisi Jos Olisin Muualla Kuin Täällä Junttilassa.. - nimimerkitön tyyppi
web kirjoitti:
Onko järkeä nyt alkaa pitämään vaatteita jotka täällä meillä ovat muotia vasta parin vuoden päästä? Näyttää lähinnä oudolta. Ja kun ne kahden vuoden päästä sit ovat meilläkin muotia, niin kuka enää muistaa että juuri sinä tajusit käyttää muodikkaita vaatteita ETUAJASSA?
Tsiisus. Muoti on paikallista. Jos milanossa on muotia mennä rasvaisissa farkkuhaalareissa ja violetissa silinterihatussa, niin se ei tarkoita että se olisi muotia helsingissä. Niin pukeutumalla on lähinnä idiootin näköinen.
Ainoa hyöty voisi olla siinä, että voi itseensä tyytyväisenä ja omahyväisenä muotisnobbarina miettiä kuinka muodikas olisi Jos Olisin Muualla Kuin Täällä Junttilassa..Kiitos nykyisen nopean tiedonkulun, ne muodin oikut tulevat kyllä Suomeenkin jo melkein ajallaan. Ongelma on lähinnä siinä, että ne eivät lähde kulumallakaan pois (lantiofarkut eivät ole enää muotia!).
Muoti on todellakin paikallista, mutta se kuuluisa globalisaatio on kyllä yhtenäistänyt pukeutumistakin. Suomessa voi siis nykyään seurata ihan vapaasti vaikka Milanon muotia, ja olla ihan normaalin näköinen kadulla.
Itse seurailen muotia, mutta en pukeudu variksenpelättimeksi! Olen kuitenkin rohkea kokeilija, ja siinä vaiheessa kun puolet vastaantulijoista käyttää yhtenäistä vaatetusta, voin itse siirtyä muodissa eteenpäin, ja pysyä jossain määrin yksilöllisenä. En todellakaan haluaisi nyt pukeutua Lacosten pikeeseen, farkkuihin ja merkkilenkkareihin! (Ei sillä, että tässä yhdistelmässä mitään vikaa olisi, mutta on taatusti yksi kesän yleisimmistä uniformuista - myös ulkomailla.)
- eipä oikein...
Viimeksi kun oli tapana pitää sukkia lahkeiden sisässä, niin siitä on muistaakseni aikaa jo semmoiset 15 vuotta ja silloin näin tekeviä ihmisiä kutsuttiin nörteiksi. Jos välttämättä haluat laittaa sukat lahkeiden päälle, niin suosittelen myös käyttämään paksuja pikähihaisia paitoja siten, että työnnät paidan housuihin ja vedät housujen vyötärön kainaloihin asti.
- sojko
Muoti lienee tullut Suomeen Englannista jossa nuorisorikolliset laittavat sukat verskojen päälle muodostakseen ison taskun johon tunkea varastettua tavaraa. Hävetti aivan mielettömästi nähdä samaa Suomessa sillä olin aikanaan kovin väittänyt ettei meillä ole vastaavaa.
- Anonyymi
Itse työnnän tosi usein lahkeet sukkaan koska en tykkää jos astun lahkeiden päälle tai lahkeet likaantuu yms. Ja esim talvella tulee kylmä kun kylmää ilmaa menee nilkkoihin mutta kun laitan sukat lahkeiden päälle niin se lämittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii194539Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243923Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta293667Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1422647Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten812533Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom92413Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole252400Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652277Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt431924Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1421720