Moi
Kävi tuossa niin köpelösti, että otin pikavoiton jo toisen kerran muutaman viikon sisälle..:(... niin kuulin kaverilta sellaista että koko sakkosummaa ei olisi pakko maksaa kerralla. Sakon sen perusteella voisi siis maksaa pienissä erissä?.. niin, 100 ekua pitäis maksella..
Kävi tuossa niin köpelösti, että otin pikavoiton jo toisen kerran muutaman viikon sisälle..:(... niin kuulin kaverilta sellaista että koko sakkosummaa ei olisi pakko maksaa kerralla. Sakon sen perusteella voisi siis maksaa pienissä erissä?.. niin, 100 ekua pitäis maksella..
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voi maksaa erissä, ja viivästyskorkoa/karhumaksuja ei ole (kyseessä on rangaistus). Jossain vaiheessa ulosottovirastokin alkaa kinuamaan suoritusta (n. 6 kk sakosta), ja siinä vaiheessa voi taas maksella erän tai pari. Lopulta se voi mennä oikeasti ulosottoon, jos liian kauan vitkuttelee.
Kannattaa muuten muistaa se, että se kolme sakkoa per vuosi ---> poliisin puhutteluun lasketaan sakkojen suorittamisesta, ei saamisesta! Eli mitä nopeammin maksat tuon pois, sen nopeammin sakkosaldo sitten pääsee taas nollautumaan. Eli en lähtisi tuollaista pikkusakkoa venyttelemään, jos on jo toinen alla.
kuuntelen. Kiitos!
maksuaika ratkaise vaan tekoaika. Poliisi ei saa tietoa sakkojen maksamisesta vaan näkee vain rikkomusten tekoajat, jonka perusteella seuraa rikkeitä ja lähettää kutsun keskusteluun kun on aihetta.
Minulla meni neljä kuukautta ennenkuin tuli karhunta. Eikä tullut edes korkoja.
loput 500 euroa 1200 euron sakoista joista se oli 3 kk aikana sen 700 euroa lyhennelly pikkuhiljaa
ei auttanu kitinät
eikä luottokortteja jne. Maksakaa 2-3 kk:n aikana. Varmistakaa oikeusministeriöstä asia.
Jos ei maksa n. 12 kk:n aikana, muutetaan sakko vankeudeksi.
Luottotiedot menevät vain siinä tapauksessa, että sinut todetaan ulosotossa varattomaksi. Itse olen maksanut kaikki sakkoni ulosoton kautta, eikä se ole vaikuttanut asunto-,auto-, tai minkään muun lainan saamiseen. Lisäksi näin saa kätevästi korotonta maksuaikaa. Ja tuosta vankeudeksi muuntamisesta, sakot muunetaan vankeudeksi vain jos ei ole ulomitattavaa tuloa. Lisäksi sakon voi suorittaa vielä muuntorangaistuksen jälkeen, eli linnaan ei ihan helposti sakoista "pääse".
...että minimi kk-erä on viisi euroa. En ole varma tiedon oikeellisuudesta, mutta näin eräs ylinopeussakot saanut ystäväni on kuulemma velkansa valtiolle maksanut.
Olen kuullut, että opiskelijan ei tarvitse maksaa opiskeluaikanaan sakkoa pois.
Olen kuullut myös urbaaninlegendan mukaan kaverin kaverin kaverin tehneen näin: Opiskelun alussa sai sakon eikä niitä maksanut vedoten opiskelijan tiukkaan budjettiin. Opiskeluaika venyi yli 5 vuoteen, jolloin sakko meni vanhaksi.
Tosiaan.. nämä ovan vain kuulopuheita, eikä jaksa tarkistaa oikeellisuutta.
Nonni! Tuli sitten otettua kolmas sakko vuoden sisään! Per****! Mietein tässä, että mitenkähän mahtaa olla, kun kiva poliisi-setä sanoi että voi sakon voi maksaa erissäkin. Sitten kun sakko on maksettu, niin siitä lähtee tieto eteenpäin ja kutsua tulee laitokselle. Eli ensimmäisen sakkoni sain heinäkuussa 2010 ja jos nyt venytän tuota viimeisimmän sakon maksua esim. elokuuhun asti niin, eikös minulla ole silloin kaksi sakkoa vuoden sisään/kolme sakkoa neljän vuoden sisään, kun tuo vuoden 2010 heinäkuun sakko on ns. umpeutunut? Tuskimpa se silti noin voi mennä, mutta toivossa on hyvä elää...
Etkö mitenkään voi elää ja ajaa sääntöjen ja rajoitusten mukaan niin välttyisit ongelmilta?
En