Olen haaveillut monta vuotta jonkinlaisesta lävistyksestä, ensin nenäkorusta ja nyttemmin kulmalävistyksestä.
Ei ole vain vielä rohkeus riittänyt kummankaan ottamiseen.
No, jos ottaisin kulmakorun, niin pari kysymystä siitä:
*Onko vaikea hoitaa? Kuinka usein pitää aluksi puhdistaa?
*onko muuten vaikea läväri?
*kasvaako helposti ulos?
*ja tärkein: jos kyllästynkin siihen, jääkö lävistyksestä kamalat arvet/reiät kulmaan?
Kiitos jos vastaatte.
lävistys arvet....?
9
2410
Vastaukset
- ....
no jos se kasvaa ulos ni on aika rumat ku ne on viell kasvoissa. ..
oikeestaan toosi ruma.. - ...
*Ei ole vaikea hoitaa, aika helppo. Aluksi aina 2x päivässä vedellä, joskus suolavedellä jos haluaa.
*Helppo tehdä ja hyvä parantumaan, mutta omasta mielestäni suorastaan aika vittumainen lävistys! Koko ajan tarttuu johonkin ja on tiellä ja kipu on suunnaton jos kolahtaa/repaisee sitä. Mutta on näitä hyviäkin kausia, monta viikkoa saattaa mennä että en edes muista koko korua.
*Kyllä kasvaa, mutta se on taas niitä yksilöjuttuja. Minulla koru ollut 2kk., ja tullut vähäsen ulos. Joillakin kyseinen lävistys saattaa pysyä useita vuosia (tunnen erään).
*Ei jää jälkiä jos et repäise korua tai anna sen kasvaa ulos kokonaan. Pienet pisteet varmasti jäävät, vaalenevat varmaan ajan kuluessa mutta jos pieniä arpia ei kestä niin kannattaa jättää koko lävistys omaan arvoonsa. - blackmagicwoman
sellainen ja kasvoi parissa kuukaudessa ulos. Jännä juttu, kun mun muut lävistykset on parantuneet niin nopeasti ja helposti. Ei jäänyt huomattavaa arpea.
- Celeton.
Itselläni on ollut huulessa, kulmassa ja nenässä lävistys. Voin kertoa, että kaikista niistä on jäänyt ikävä arpi.
HUULILÄVISTYS:
Se ehti olla noin 2 vuotta, kunnes kyllästyin ja otin sen pois. Jäi ikävä, näkyvä piste alahuuleen.
KULMALÄVISTYS:
Tulehtui aluksi ja kasvoi ulos. Ei ehtinyt olla kuin 2 kuukautta. Harmittaa. Nyt on kamala arpi silmäkulmassa. Tuntuu ettei se vaalenekaan, vaikka koru on ollut jo vuoden poissa.
NENÄLÄVISTYS:
Tein sen itse hakaneulalla. Pidin niin kauan kunnes koru hukkui (tippui) ja lävistys meni umpeen. Nenässä on myöskin umpeen menneen reiän jälki. Näkyy punaisena pisteenä.
En siis henkilökohtaisesti suosittelisi ottamaan minkäänlaista lävistystä kasvoihin, ellei halua arpien näkyvän vielä mummuna/pappanakin. Niistä on hankala päästä eroon. Tiedän kokemuksesta ja voin kertoa tämän kaverinikin puolesta.
Itse suunnittelen tällä hetkellä kielilävistystä. Arpi ei tule ainakaan näkymään, kun/jos joskus otan korun pois.
Mieti siis ainakin kahteen kertaan. (: Mutta voin sanoa, että lävistykset ovat kauniita. Itse pidän. Harmittaa vaan niistä jäävät arvet. - ........
itselläni ole kulmalävistys noin vuoden verran kunnes tulehtui pahasti ja otin sitten sen kokonaan pois, pieni arpi jäi mutta itseäni se ei ole haitannut eikä kukaan muukaan sitä oikeastaan edes huomaa jos en itse mainitse, että on sellainen ollut. Kulmakoru on siitä huono juttu koska todellakin jää helposti esim paitaa kiinni jne. nykyään itselläni huulilävistys eikä sen kanssa ole ollut mitään ongelmia.
- catsuu
Kulmakorua ei ole vaikea hoitaa.Mä ite ainakin puhdistan aina aamuin illoin.Eikä ole mitenkään vaikea läväri.Mäki aina ajattelin että se jää varmaan pyyhkeeseeen kii ku tulen suihkusta,mutta ei siinä niin käynyt.En mä ees välil huomaa sitä että mulla on se,siihen on niin jo tottunut.Mulla ei ainakaan kasvanut ulos.
Ei jää kamalat arvet,ei niitä edes huomaa.
Rohkeasti vaan ottamaan jos mieli tekeepi!:)- riskit suuret
Minusta on täysin vastuutonta kannustaa ketään ottamaan lävistyksiä kasvoihin kertomatta samalla lävistysten hyvin suurista riskeistä.
Valitettava tutkittu tosiasia on, että ainakin joka toiselle jää elinikäinen "muisto". Näitä ovat mm. metalliyliherkkys ja arvet. Kasvojen arvet voivat jossain myöhemmässä elämäntilanteessa olla hyvin raskas taakka. Puhjenneesta metalliyliherkkyydestä ei nykytietämyksen mukaan pääse elämän aikana eroon.
- Anonyymi
Mua ei ainakaan haittaa arvet. Eikä mun kehon asiat muille kuulu.
- Anonyymi
Ei tosiaan kuulu sun kehon asiat muille. Paitsi kun alat hoidattaa vaivojasi yhteiskunnan piikkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi304993Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2604797Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä514407Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos662400Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461828Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont171738Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131452- 1051437