...mikä olis tehokkain vähän reilun viikon "pikadieetti"? kiloja pitäs saada nopeesti lähtemään/ihraa.. lentoemon dieetistä en hirveesti oo innostunu enkä siitä sairaaladieetistä.. voisinko tehä oman ns. pikadieetin, tyyliin: syön aamulla puuroa ja juon kahvin, päivällä vähän kunnon ruokaa ja illalla vaan jogurttia...? ja ennnen urheilua söisin pari hedelmää.. lähtisköhän paino ÄKKIÄ tippumaan..?
vastatkaa vaan ne jotka haluatte auttaa, ei vittuilijoille, kiitos:)
vastatkaa vaan ne jotka haluatte auttaa, ei vittuilijoille, kiitos:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kokeile nutrilettia tai vastaavaa :)
...sillon pidät huolen että saat kaiken mitä elimistö tarvii ja laihdut. Viikossa uhataan/luvataan että lähtee noin 5-8 kiloa.
yms. on jees, mutta voit myös itse laskea ruoasta saamasi energiamäärän pieneksi, 600-800/päivä. Lasket siis kaiken mahdollisen ruoasta saamasi energian joka päivä, ja merkitset sen ylös! Kannattaa silti pyrkiä syömään monipuolisesti eli kasviksia ja lihaa. Leivät, pastat, riisi ym. kannattaa unohtaa. Ja juo paljon!
Niin kiitos ensinnäkin molemmille asiallisista vastauksista:) koska olen opiskelija, rahaa ei ole noihin "ihmeruokiin" yms. :) tosin en edes tiedä, ovatko ne hintavia, mutta näin ajattelisin.
Onnistuiskiko tällaisella ruokavaliolla pudottamaan about 5 kiloa viikossa (ja kolmessa päivässä):
aamu: -ruispuuroa
-rasvaton maito
-kahvi
päivä: mitä nyt ruokana sattuu olemaan (esim. riisiä ja kanaa/kalaa tai jotain keittoa. Söisin vaan vähän päiväruokaa.
-välipalaksi (ennen liikuntaa) hedelmiä
-ilta: rasvaton jogurtti tai raejuustoa ja tonnikalaa vedessä.
kerrottakoon, että päivässä liikun ainakin tunnin. (kuntosali tai kuntopyöräily)
miten on, onnistuisiko tällä kaavalla saamaan kilot pois, nopeesti...? :)) jotain muutoksia tohon? Kiitos:)
Jälkimmäinen (tarkennettu) ohjelmasi vaikuttaa ihan järkevältä noudatettavksi viikon tai parin ajan. Pidemmällä dietillä ruokavalio kaipaa monipuolistamista ja vähän reiluntamista.
Tosiasia on kuitenkin ettei läskiä häviä viikossa kiloa enempää vaikka tekisit mitä. Pidemmällä aikavälillä maksimi rasvan lähtö vauhti on ½kiloa, ei sen enempää. Loppu painonpudoksesta on nesteiden ja lihasten häviämistä. Arvelisin, että dietilläsi voisi ensimmäisenä viikona lähteä painoa 3kg ja seuraava 2kg, mutta sitten vauhti alkaa hidastua, kun ylimääräiset nesteet on hävinneet.