Harmittaa

Kyllä ottaa aivoon, että koko ikänsä (noin 30 v.) on uskonut ja elätellyt ajatusta, että uskollisuutta on olemassa. Omien haavekuvien ja elämän pettymysten kohtaaminen on niin pirun vaikeaa. En oikein tiedä, ketä syyttää. Kai itseään, kun on ollut niin helvetin naiivi?
4417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin ja eron jälkeen lyödään lyötyä kun ei pidetä kiinni sovituista asioista esim. lasten tapaamisten kanssa. Reiluja ihmisiä ei kohtaa reiluus. Pidä se mielessäsi AINA. Jatkuvat itsesyytökset ja peiliin tuijottaminen saavat vain aikaiseksi katkeruuden joka ei johda mihinkään joten jätä se asia. Elämän julmuus pitää kuitenkin olla aina mielessä silloin ei pety ainakaan niin pahasti.
Tsemppiä!

Äänestä

Tervetuloa realistien klubiin!

Uskollisuutta on olemassa, mutta mä uskon että jokainen hairahtuu jossain vaiheessa jotain suhdettaan toiseen sänkykamariin! Pitää olla tosi naiivi jos kuvittelee ettei niin kävisi. Kun asian hyväksyy, niin sitä on itse sitä pettäjäosapuolta rikkaampi!

Älä syytä ketään, hyväksy vaan että näin se maailma toimii. Jos hairahtuu useammin kuin kerran niin sitten syytä sitä pettäjää siitä kun kyseessä on mäntti :>

Äänestä
  • maailma toimi niin, että ihmiset pettävät. Ihmiset sen tekevät. Petetyn ei todellakaan kannata syyttää itseään vaan pettäjä on itse päätöksensä tehnyt.

    Äänestä

  • Niin, vaan mitenkäs tämän realismin oppisi hyväksymään, kun sattuu ja ahdistaa niin vietävästi? Miten voi ajatellakaan parisuhdetta, jos koko ajan on mielessä, että toinen kumminkin pettää jossain vaiheessa? Taidan alkaa yksineläjäksi :-/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veetutus kirjoitti:

Kyllä ottaa aivoon, että koko ikänsä (noin 30 v.) on uskonut ja elätellyt ajatusta, että uskollisuutta on olemassa. Omien haavekuvien ja elämän pettymysten kohtaaminen on niin pirun vaikeaa. En oikein tiedä, ketä syyttää. Kai itseään, kun on ollut niin helvetin naiivi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu