Syksyllä 2007. Sisäpiiritietojen mukaan lakiesitystä valmistellaan, mutta siitä ei hiiskuta.
Autokauppiaat ovat kuitenkin jo muutoksiin valmistautuneet. Eräs pohjanmaalainen suuri autokauppa ei ota vaihdossa ollenkaan autoja. Odottavat verotuksen vaikutuksia käytettyjen hintoihin.
Autokauppiaat ovat kuitenkin jo muutoksiin valmistautuneet. Eräs pohjanmaalainen suuri autokauppa ei ota vaihdossa ollenkaan autoja. Odottavat verotuksen vaikutuksia käytettyjen hintoihin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Sisäpiiritietojen mukaan lakiesitystä valmistellaan, mutta siitä ei hiiskuta."
Ei ole salaisuus, että autoverotukselle sorvataan kokonaisuudistusta. Autoilun verotukseen on melkeinpä pakko saada ympäristöasiat huomioiva malli.
Kansalta kerättävän rahan määrä ei tule ainakaan alenemaan, mutta maksajien osuudet tulevat muuttumaan. Suuri kysymys on, kuka voittaa ja kuka häviää.
"Eräs pohjanmaalainen suuri autokauppa ei ota vaihdossa ollenkaan autoja. Odottavat verotuksen vaikutuksia käytettyjen hintoihin."
En usko!
Yhdelläkään "suurella" autokaupalla ei ole mahdollisuutta torjua käytettyjen autojen ostamista, jos ylipäätään meinaa käydä kauppaa uusilla.
Yksittäisiä autoja ollaan aina torjuttu ja tullaan torjumaan vastaisuudessakin. Itsekin olin mukana kun kaveri oli vaihtamassa Citroen Xantiaa johonkin upouuteen autoon. Paikallinen Toyota-liike kieltäytyi ottamasta vaihdossa..
Kerro rohkeasti firman nimi, niin voidaan jatkaa keskustelua.
Autokauppa tulee saamaan sisäpiiritietoa, jolla varautua tuleviin muutoksiin varmasti aikaisemmin kuin yksityinen kuluttaja. Sinänsä tuo syksy/2007 aikataulu sopisi mainiosti uudelle eduskunnalle. Valmistelu ja suuntaviivat lienevät jo varsin pitkälle selvillä, mutta asia ei tällä vaalikaudella enään etene eikä asiaa oteta esille ennenkuin uusi eduskunta on saanut työnsä käyntiin.
seuraaviin hallitusneuvotteluihin ei kuulu autoveron alennus.on sisäpiiritietoa.
...tiedetään hoidettavan jo tällä hallituskaudella!?
1.4.2006
nimim. Varma Tieto
jos niillä olis siivet ....
Saanemme 1300 käyttömaksun joten kumpiko on
hauskempi?
Iso mies jauhaa täyttä huuhaata! 1300€/V, herää pahvi:)
En oikein ymmärrä, kenen etu on tuo järjetön käyttömaksuilla pelottelu. Vedetään hatusta 1300 tai 750, jotka molemmat ovat aivan älyttömiä. Keskiarvo ollee kolmella alkava, enkä valitettavasti usko kunnon porrastukseen.
Jos käyttömaksu on vaikkapa 350€/vv, niin se on silloin vähän alta kolmekymppiä kuussa. Saattaa jäädä jopa tuon alle, jos esimerkiksi seurataan Ruotsin mallia, eikä yritetä kovasti lisätä liikenteen verotuottoja.
Käyttömaksuilla ja välirahan putoamisella pelottelu on nykyisen järjestelmän puolustajien, eli autokauppiaiden etu.
Valtiovalta sponsoroi autokauppiaita ELVin (Alv autoverosta) verran vuodessa, sillä kuluttajat maksavat ELVin, mutta autokauppiaat eivät sitä tilitäkään valtiolle, vaan vähentävät sen.
Ko. summa jää siis kokonaan autokauppiaiden taskuun, vaikka se kuuluisikin valtiolle.
http://www.stat.fi/tup/julkaisut/ymparisto_tieliikenneverot_2005.html
Tänä vuonna ELV kertymäksi on arvioitu 207 miljoonaa euroa. Myytyä autoa kohti (150 000 kpl) se tekee keskimäärin 1380 euroa ylimääräistä.
EU:ssa olemisen aikana tuosta tulee melkoinen summa, ei yhtään ihmekään kun autokauppialla menee hyvin suojelluilla markkinoilla.
Vai ettekö uskalla katsoa verottajaa , milloin
se on luopunut saaliistaan. Vain silloin kun
korvaava tulonlähde tulee tilalle. Maksatte
ja vikisette, uusi auto pihalla mutta ette pysty
ajelemaan sillä. Kumman valitsette.