rapu ralla

rosamunda

Jäin leskeksi pari kuukautta sitten...teenkö väärin jos mieli tekee tanssia, eikä istuskella kotosalla ja ikävöidä menneitä.

4

1979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BCat*

      Tee kuten
      LADY Elstelä "Tanssii tähtien kanssa"

      !!!!

      Tanssi on terapiaa ja elämä Sinulla vielä jatkuu
      -aurinkoa ja iloa elämääsi !!

      Nauti joka hetkestä !

      • Hei
        Itse 3 vuotta leskenä olleena tiedän, että et ole vielä realistisessa tilassa leskeytesi kanssa!
        Tuo vaihe on tietynlaista shokki-/torjuntavaihetta, jossa ajatukset ovat jossain muualla, kun siitä arjessä, mitä olet kokenut ja tulet kokemaan. Luopumisen aika on valitettavan pitkä, 2-3 v, jonka jälkeen olet valmis uusiin suhteisiin. Siksi varoituksen sana, tanssi mikäli haluat, mutta suhteisiin et vielä ole valmis!


      • Yli 15 v leskenä
        violace kirjoitti:

        Hei
        Itse 3 vuotta leskenä olleena tiedän, että et ole vielä realistisessa tilassa leskeytesi kanssa!
        Tuo vaihe on tietynlaista shokki-/torjuntavaihetta, jossa ajatukset ovat jossain muualla, kun siitä arjessä, mitä olet kokenut ja tulet kokemaan. Luopumisen aika on valitettavan pitkä, 2-3 v, jonka jälkeen olet valmis uusiin suhteisiin. Siksi varoituksen sana, tanssi mikäli haluat, mutta suhteisiin et vielä ole valmis!

        Ei se nyt ihan noinkaan ole. Vaikea sinun on ottaa kantaa,kun et tiedä millainen esim.heidän avioliittonsa on ollut. Itse esimerkiksi etsin itselleni saman tien mieheni kuoleman jälkeen uuden kumppanin,koska avioliittoni oli ollut vain "kulissia" ja mieheni poismeno oli minulle suuri helpotus asioita sen enempää tässä retostelematta. Jokainen sen itse sisimmässään tuntee mikä tuntuu hyvältä ja mikä ei.


    • BCat*

      Jokainen kokee eri tavalla poismenon.

      Veljeni menetti vaimonsa,mutta onneksi toipui surusta nopeasti.
      Suru jäi kyllä sinne sydämeen,mutta otti vastaan uudet haasteet,

      käänsi ns. uuden lehden elämässään --
      = Eteenpäin positiivisin mielin.

      Jos itsestä tuntuu,että on valmis uusiin haasteisiin, niin se riittää. Ei sitä tarvitse muilta kysyä, pitää elää oman tyylinsä ja mieltymysten mukaan.

      Itse sen tuntee/tietää, mikä tuntuu mukavalta ja hyvältä. Ei ole väärin saada kokea lähimmäisiä ympärillä ja saada uutta elämäniloa.Kohtalon tietäkään ei voi kukaan ennustaa..

      Omakin elämä voi loppua vaikka huomenna iästä riippumatta. Nauti elämästä NYT !!

      Aurinkoa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      64
      5478
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      613
      3554
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      84
      2939
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      287
      2769
    5. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      96
      1820
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      660
      1750
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      485
      1434
    8. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      24
      1401
    9. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      14
      1361
    10. Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?

      Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      948
    Aihe