Mitäpä olette mieltä jos käynnistetään levy-arvostelu eri karaoke-levyille etenkin uusille!
Tässä ei varmaan ole estettä minkään tahon osalta
ja jos on niin olisi kiva tietää,että kaikki menee
lakien ja hyvien tapojen mukaan.
Arvosteluissa voisi käyttää esim.kouluarvosanoja
ja kriteereinä vaikka.
1.Taustojen laatu
2.Biisivalikoima
3.Hinta-laatusuhde
4.Levyn alkuperäistunnistettavuus
5.Laatu aikaisempaan verrattuna
6.Kuinka paljon levyltä lauletaan
Siinä yhteistä pohdittavaa!
Ehkä tulevaisuudessa levyjen laatu paranee!
Tässä ei varmaan ole estettä minkään tahon osalta
ja jos on niin olisi kiva tietää,että kaikki menee
lakien ja hyvien tapojen mukaan.
Arvosteluissa voisi käyttää esim.kouluarvosanoja
ja kriteereinä vaikka.
1.Taustojen laatu
2.Biisivalikoima
3.Hinta-laatusuhde
4.Levyn alkuperäistunnistettavuus
5.Laatu aikaisempaan verrattuna
6.Kuinka paljon levyltä lauletaan
Siinä yhteistä pohdittavaa!
Ehkä tulevaisuudessa levyjen laatu paranee!
Vastaukset 5
Vanhimmat
NO, NIIN! Nythän tänne tuli järkevä avaus, kuten LexaM tuossa toisessa ketjussa toivoi. Siispä asiaan.
Yritin ottaa tasapuolisesti kantaa ja toivon kommentteja, jotta voidaan verrata kokemuksia. En ole sidoksissa mihinkään levytuottajaan. Joka ikinen levy ostettu bruttohinnalla.
1. Mistä johtuu taustojen laadun tasoerot? Aivan karmaisevaa jälkeä siellä täällä. Katso jäljempiä vastauksia.
2. Biisivalikoimista. Mielestäni levyllä pitää olla ripsauksellinen uutukaisia ja nostalgisia klasskoita, joita on vielä julkaisematta pilvin pimein.
3. Kalliiksi tulevaan liikuvaan kuvaan ei enää paljon kiinnitetä huomiota, joten säästösyistä filmit laulujen taustaoilta voisi jättää pois. Ei laatu siitä kärsi. Hinta-laatusuhde ylivoimainen LaulavallaKoiralla. Kallein Magnumilla ja FinnKaraoken 48 levystä ylöspäin.
4. Alkuperäistunnistettavuus on nykyiselläänkin hyvä. Harvemmalla on maalauslaitteistoa jäljentää aidon näköisiä DVD-karaokelevyjä ja polttaa niitä. Poltettuja versioitahan ei ole kuin MelPlayllä. Ei siis probleemaa nykyisessäkään järjestelmässä. Turhaa tehdä kärpäsestä härkänen. Muiden kuin MelPlayn kohdalla jäljentäminen ei tuota alkuperäsimallista tulosta, koska poltetun erottaa (huonosilmäinenkin tarkastaja) prässätystä.
5. Ensimmäisen Magnumin ilmestymisen jälkeen odotin jatkossa parempaa. Edistystä vähän, aivan liian vähän. Pikkupaikoissa Magnum ei pääse oikeuksiin. Taustat vaatisivat huomattavasti "tilaa" soidakseen mieluisasti.
-MelPlayn kappale- ja levykohtaiset kontrastierot ovat päätähuimaavia. Toivottavasti paneutuvat jatkossa paremmin tuotoksiinsa ja alkavat käyttämään prässättyjä versioita. Parannusta ei juurikaan huomaa.
-LaulavaKoira on mielestäni parantanut tulostaan. Kontrastierot ovat pysyneet aika hyvin hanskassa. Mieleen tulee letkeä ja ammattimainen ote soitannossa.
-Power on parantanut iskelmien osalta DVD-versioissaan huomattavasti tulostaan. Rock-levyjen kaikissa biiseissä sitävastoin ei ole niin hyvin onnistuttu, sillä jotkut versiot vaativat aivan liian paljon "tilaa" soidakseen kunnolla.
-FinnKaraokeen ollaan suhteellisen tyytyväisiä, äänenvoimakkuuserot häiritsevät. Soittajien yhteen miksaukset ovat liiankin tarkkoja. Muutoksia ei tullene, sillä karaokelevytuotanto on pysähdyksissä.
-Juhis on tehnyt yllättävän hyvää työtä. Sääli, että jäi kahteen levyyn.
-Karaokekeskus on tuottanut jokusen levyn perushumppakompilla. Joka tykkää humpahtavasta, niin okei. Tulos ei huonoimmasta päästä.
Muista minulla on niin vähän kokemusta, etten voi ottaa kantaa.
6. Kalleimmat biisit ovat Magnumilla, sitten Karaokekeskuksella, Powerilla, MelPlaylla, FinnKaraokella. LaulavaKoira tuottaa edullisinta laulettavaa. Juhis on tuntemattomampi, joten ei vertailukelpoinen.
Vertailua olen tehnyt laulettujen kappaleiden määrä per levy verrattuna levyn hankintahintaan ja kappalemäärään.
TEHDÄÄN tästä kunnollisen asiallinen ketju ja tulostetaan mielipiteet ja viedään asioita eteenpäin. Näin voimme saada korjauksia ja omia ääniämme ja toivomuksiamme kuuluviin levytuottajille.
Nämä kommentit olivat minun henkilökohtaisia mielipiteitäni eli sellaisia miltä ne minusta tuntuu lähes 15 vuoden kokemuksen perusteella. Erimieltä saa olla ja PITÄÄKIN olla.
Aurinkoista karaokekesän alkua!
Kohteeksi arvostelulle voisi ottaa jonkun tietyn levyn tai biisin joltakin levyltä!
Esimerkiksi!
Fiils karaoke 3 (keksitty nimi)
1.Taustojen laatu kokonaisuutena ihan kelpo
tavaraa!Olisin kuitenkin kaivannut enemmän
aitoja soittimia!
2.Biisivalikoima kohtalainen eli varmaan puolet
biiseistä tullaan laulamaan lähes joka ilta!
Levyn kolmasbiisi on kaikinpuolin hyvä ja
edustaa valmistajan parasta laatua!
Tausta ehkä parempi kuin alkuperäislevyssä!
3.Hintalaatusuhde todennäköisesti suhteutettuna
taustojen laatuun ja todennäköisesti laulettuihin
biiseihin keskitasoa!
4.Plussana levyn hyvä alkuperäistunnistettavuus
valmistajan omilla merkinnöillä prässättynä!
5.Laatu on hieman kohentunut lukuunottamatta
muutamaa laulua.Näitäkin varmaan laulettaisiin
jos olisi kelpo taustat!
6.Kolmen kuukauden käytön jälkeen erilaisissa
paikoissa kokemuksena on 5-6 biisiä joka ilta
jopa pariinkin kertaan.5-6 biisiä vielä odottaa
tulemistaan.Muita lauletaan vähemmän!
Tuollainen voisi arvostelu olla,mutta voihan käyttää muunlaistakin sapluunaa!
Niinpä, ei taida ns. levyvalmistaja/ tuottaja osallistua tähän keskusteluun. Melleistä jos puhutaan nin se on aivan uskomaton suoritus, per....tä suoraan sanoen. Rahaa pitäisi saada, joten mennään siitä missä se "alin" oksa on. Poltettuja levyjä kaikki. Myydään levysetti ihan noin vaan aseveli hintaan, katetta on meinaan..... Jos hyvän setin haluaa niin kyllä se muodostuu Finnkareilla, täytelevyt voi sitten olla powerit ja mellarit, laulava koira on sinänsä ihan vitsi, on jopa saanut agility-palkinnon. Magnumeista sen verran että yritetty on, se ei vaan riitä...Saas nähdä kannataako mun ostaa noita Magnumeita, hinta/laatusuhde ei ihan kohdallaan.....Eiku lisää keskustelua aiheesta, palataan asiaan.
huolen siitä että asialliset arvostelijat pysyvät poissa kuvioista....
Siis jatkakaa te "kaksi katkeraa onnetonta" itkemistänne entiseen malliin keskenänne.
Kyllä se joskus helpottaa.
Mä en ainakaan ala tällä tyylillä ollenkaan.
Kyllä lähtökohtana avauksessa on asiallinen
ja terve kritikki eli arvostelu aivan niinkuin
normaalissa levyarvosteluissa.
Ajatuksena on hyvien asioiden esille tuominen
niinkuin palaute asiosta joihin valmistajan
kannattaa kiinnittää huomiota!
Toivotaan ,että käytetään asiallista ja perusteltua
kritiikkiä.
Melliä on paljon moitittu,mutta onhan sieltä
tullut jotain ihan hyvääkin!
LD-levyt aikanaan oli hinta-laatu suhteeltaan
ihan ok ja biisivalikoimissa on joissakin
tapauksissa onnistuttu eli joiltakin levyiltä
lauletaan paljon!Dvd- kokoelmat ihan hyvä idea
esim.(Virta -kokoelmat).
Kokonaisuutena laadussa kaikilla on parantamista,
että lähtöviivoilla ollaan.
Joidenkin valmistajien kohdalla laatu on
heikentynyt LD-ajoista!
Pistetään vaan asiallista ja leikkimielistä
levyarvostelua käyntiin!
Toivottavasti et sinäkään samaistu itkemään
ja toisia katkeriksi onnettomiksi nimittelemään!
Hyvää jatkoa ja suvaitsevaa mieltä!