liian vanha?

-Kopion tän nyt tännekki, toivottavasti joku osaa auttaa-


    Heips.
Olen pian 15-vuotias tyttö ja seurustelen pian 18-vuotiaan pojan kanssa. Eli siis meillä on ikäeroa 3vuotta. Seurustelen silleen oikeesti ekaa kertaa ja pidän pojasta todella paljon ja hänkin minusta. Ongelmana on nyt vaan mun vanhemmat.. Miten niille voi kertoa? Onko kellään kokemuksia? Auttakaa..
Kiitos jos joku jaksaa auttaa.
3419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mun mielestä kandee olla rehellinen. Salailu ja siitä syntyvä syyllisyys käy ajan mittaan itsetunnonkin päälle.
Sitä paitsi sähän saatat saada hyviä neuvojakin vanhemmiltasi kun kerrot että sulla on jo kundikaveri, riippuen tietysti siitä millainen suhde sulla on omiin vanhempiisi.

Jos ne pillastuu, niin se johtuu vaan siitä, että ne välittää susta ja haluais suojella sua liian aikaiselta "aikuistumiselta", jos ymmärrtä mitä tarkoitan.
Tytön ollessa kyseessä vanhemmat pelkää aina myös raskauden riskiä, joten varaudu tenttaamiseen ehkäisynkin suhteen, vaikka ette olis vielä seksiä harrastaneetkaan.

Kun sun vanhempasi tutustuu sun poikakaveriisi, saattaa heidän asenne muuttua hyvinkin myönteiseksi, jos kundi ei ole ihan peelo (ja tuskin on :). Anna heillekin mahdollisuus ja aikaa asian käsittelemiseen ja hyväksymiseen.

Jos olet ainut lapsi tai nuoren sisarusparven vanhin, niin sun kautta sun vanhempasikin joutuvat ekan kerran käsittelemään lastensa kypsymistä seksuaalisuuteen. Se on siis iso elämänmuutos niin sulle kun sun vanhemmillesikin.

Sama siellä poikakaverisi perheessä. Noin nuori tyttökaveri saa varmaan poikakaverisikin vanhemmat hiukan varpailleen. Mutta askel kerrallaan. Yrittäkää esittää asia niin pehmeästi kuin vain osaatte ja älkää lannistuko vanhempienne ensireaktioista. Shokki kuin shokki, menee sekin ohi aikanaan. ; )

Äänestä
  • Kiitos paljon :)

    Äänestä

Konsensusmielide on meidän kaveripiirissä ollut jo 15-vuotiaina, että ne ovat luusereita jota täysi-ikäisinä deittailee peruskoululaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-tyttö91- kirjoitti:

-Kopion tän nyt tännekki, toivottavasti joku osaa auttaa-


    Heips.
Olen pian 15-vuotias tyttö ja seurustelen pian 18-vuotiaan pojan kanssa. Eli siis meillä on ikäeroa 3vuotta. Seurustelen silleen oikeesti ekaa kertaa ja pidän pojasta todella paljon ja hänkin minusta. Ongelmana on nyt vaan mun vanhemmat.. Miten niille voi kertoa? Onko kellään kokemuksia? Auttakaa..
Kiitos jos joku jaksaa auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu