Tohtori.fi sivulla on laihduttajalle erinomainen päiväkirja johon voi merkitä sen mitä syö ja miten liikkuu. Liikuntapäiväkirjaa täyttäessä se automaattisesti laskee käytetyt kalorit mutta miten voisin edes suurinpiirtein laskea syödyt kalorit kuten esim: kaalikeitto(jossa mukana hieman lihaa),keitetty munanvalkuainen jne??valmisruuissa nyt on jo paketin kyljessä kalorimäärät mutta niitä en syö
kalorit
aloitin dieetin
6537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
löytyy vastaus kaikkeen. ehi googlesta hakusanalla "energynet" (sori en jaksa hakea sulle linkkiä
www.kalorilaskuri.fi on vielä energynetiäkin tarkempi (energynet on joskus turhan viitteellinen) ja ottaa huomioon peruskulutuksen, liikunnan määrän jne. Kertoo myös proteiini-hiilihydraatti-rasvasuhteen ja saadun kuidun määrän jne. Keittiövaaka (Gigantista 35 euroa) auttaa ruokien punnitsemisessa! Nämä kaksi juttua ovat auttaneet ainakin minua huomattavasti uusiin elintapoihin siirtymisessä.
Täytyypi tsiikata noi sivut. Hiukan kyllä vieroksuttaa ajatus että alkaisi punnitsemaan joka suupalan kun toisaalta voi tehdä karkean arvionkin.
Ompa pirun kallis vaaka!
Ilman keittiövaakaakin ruokien määriä voi arvioida joko pakkauksessa lukevan grammamäärän tai tämän ruokamittasivuston avulla: http://www.ktl.fi/attachments/suomi/julkaisut/julkaisusarja_b/2004b15.pdf
Onnistuu ihan hyvin niinkin, mutta joskus tietysti voi tulla heittoja itse arvioidessa. Minulla kalorinlaskenta on toiminut siksi, että se on poistanut mahdollisuudet "voin syödä vielä tuon, ei se haittaa" tai "en ole syönyt tänään vielä juuri mitään"-tyylisiin itsepetoksiin. Laskurin avulla näen syömisteni kokonaisuuden.
Mun mielestä energynet oli parempi. En ymmärtänyt paljoa kalorilaskuri.fi jutuista... Sekavalta näytti. Energynet oli kaiken lisäksi hauska: " Mitä saisi olla,madam?" =)
En vaan ymmärrä mitä ne tekee sillä syntymäpäivä tiedolla...
Jep, energynet on helppokäyttöisempi, mutta toisaalta myös huomattavasti epätarkempi. Sen antamat kalorimäärät voivat heittää, koska tuotteet kalorimäärineen eivät ole yhtä yksilöityjä kuin kalorilaskurissa, josta ainakin minä olen aina löytänyt syömäni jutut tuotemerkin ja määrän tarkkuudella. Kalorilaskuri voi aluksi vaikuttaa vaikeaselkoisella, mutta pienen tutustumisen ja vaivannäön jälkeen käyttö sujuu kuin itsestään. Siinä on myös se etu, että muutaman päivän kalorinlaskennan jälkeen syömisiään oppii hyvin arvioimaan päässään ilman laskuriakin. Lisäksi laskuri ottaa huomioon liikunnan määrän, kertoo saadun kuidun määrän sekä protsku-hiilari-rasvasuhteen.
Laskurissa pystyy myös yksilöimään tavoitteensa, eli määrittämään paljonko haluaa laihtua ja mihin mennessä, jolloin laskuri suosittelee tarkkaa päivittäistä kalorimäärää.