Ongelmako?

Onko miehille kova pala jos palkka on pienempi kuin rakkaansa,ja nainen sit maksaa miehenkin laskuja kun rahat ei tosiaan riitä?Meille tuli tällainen tilanne ja hyvät neuvot olis nyt kalliit.Pahaa mieltä on nyt puolin ja toisin...muuten menee hyvin ja rakkautta riittää.Antakaa hyviä vinkkejä jos löytyy.Palkan pienuus johtuu työpaikan vaihdoksesta..
7759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä olisin onnesta soikeana, jos vaimoni tienaisi minua enemmän. Eikä minua edellisessä elämässäni opiskeluaikanakaan harmittanut se, että töissä ollut silloinen avovaimoni ansaitsi enemmän kuin minä. Oma jatkuva köyhyyteni kylläkin harmitti, ei toisen rahat. Tosin jollain ihmeen kaupalla onnistuin aina omat laskuni maksamaan, vaikka hänen tulojensa takia en saanut edes normaaleita asumislisiä.

Äänestä

samoilla linjoilla jos naiseni tienaisi paremmin kuin minä, niin sepä olisi jotakin. Meillä kun on yhteinen rahatalous. Kaikki ylimääräinen kelpaa. Toi tienaamishomma on enemmänkin itsetuntokysymys.

Äänestä

Kyllähän se perinteiset arvot omaavan miehen itsetunnolle kävisi. Yksi helpotus saattaisi olla, että sopisit 'lainaavasi' rahaa hänelle laskujen maksuun. Takaisinmaksuaika voisi olla vaikka 1000v. Kuitenkin voisi hieman tuntua paremmalta, kuin vain elättinä oleminen. Ihan psykologinen kikka, eihän mikään sen kummemmin muuttuisi.

Äänestä

Tai...jos mä en kelpaa,ni ainaskin mun laskut;)

nomut..jooh..pakko myöntää,että jos joutuisit oikeen mun laskujakin maksamaan,eikä kyse ois mistään hetken suhdanteesta taloudessa...ni kyllä mä oisin epäonnistuneessa olotilassa,ei voi mitään...

mutta sillai yleensä,se ei haittaa,että otus enempi tienais..

no mites se pahamieli sitte ilmenee...ukkeli on kuin mörrimöykky..vai??

Äänestä

Parisuhteemme aikana on ollut useita pidempiäkin jaksoja jolloin vaimoni on tienannut enemmän kuin minä, eikä siitä ole ollut mitään ongelmaa. Minulle sopii ihan hyvin. Toisaalta aina olen tienannut sen verran itsekin, että tarvittaessa olen/olisin tullut toimeen omillani.

Mielestäni jokaisen tulisi elää ns. "suu säkkiä myöten" eli pystyä elättämään itsensä kaikissa elämäntilanteissa.

Äänestä

Tyttäreni tienaa moninkertaisesti enemmän, kuin miehensä, enkä ole koskaan heidän 8v liittonsa aikana nähnyt eripuraa rahasta. Tyttärellä on oma pankkitili ja miehellä omansa. Laskuja maksavat yhdessä, eli mies ei ainakaan elä tyttäreni siivellä, asuntolainakin on 50%-50%.
Nykynaiset ovat erilaisia kuin ennen. Minullakin oli mieheni kanssa aina yhteinen tili, nyt nuorilla pareilla on omat tilit ja omat rahat + yhteiset kulut. Fiksua varsinkin kun ei olla aviossa.

Mainittakoon että 'vävyni' opiskeluajan tyttäreni elätti heitä. Vävy ei saanut opiskeluunsa valtion tukirahoja johtuen avopuolisonsa tuloista.

Äänestä
  • Kiitos asiallisista vastauksista.Tässä uusio-perhe tilanteessa raha asiat ovat aika kimurantteja.Omat ja yhteiset...Perinnön saaneena ajattelen lapsiani.Miestäni rakastan,mutta kerran petettynä en halua kotia enää kolmatta kertaa maksaa.Joten ne laskut närästää molempia yhtä paljon ,kai...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Raparperin lehti kirjoitti:

Onko miehille kova pala jos palkka on pienempi kuin rakkaansa,ja nainen sit maksaa miehenkin laskuja kun rahat ei tosiaan riitä?Meille tuli tällainen tilanne ja hyvät neuvot olis nyt kalliit.Pahaa mieltä on nyt puolin ja toisin...muuten menee hyvin ja rakkautta riittää.Antakaa hyviä vinkkejä jos löytyy.Palkan pienuus johtuu työpaikan vaihdoksesta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu