Minkä niminen on ns."beduiini huivi"?

-N-

Eli mikä on nimeltään iso liina,jota näkee paljon lähinnä nuorilla?Niitä on musta-,puna- ja sinivalkoisia?Mikä sen huivin merkitys on?Onko lähinnä vain suoja kuumuutta vastaan?Mistä niitä voi ostaa tai tilata?

7

5142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyt.
    • Käivärä

      Olen nähnyt ja kuullut ao huivia kutsuttavan nimeltä Shemagh. Ainakin sotilaat ympäri maailmaa käyttävät ao huivia joko kaulaliinana kylmällä säällä, sekä pöly ja lämpösuojana taas kuumemmalla säällä. Itselläkin niitä on kaksi, vihreä ja "aavikkoruskea". Toisen ostin täältä Suomesta, toisen Sarajevosta. Kannattaa käydä kurkkaamassa Nemesiksen, Varustelekan tai Finnrappelin sivuilta, josko niitä löytyisi muunkin värisenä kuin "Gaza Chic"...

      • RRTYTY

        Se tunnetaan nimellä palestiinalaishuivi. Se tuli tunnetuksi PLO:n ja Jasser Arafatin myötä j0 70-luvulla. Nämä nykyteinit tuskin ymmärtävät muotivillityksensä poliittista luonnetta.


      • kesäheinä
        RRTYTY kirjoitti:

        Se tunnetaan nimellä palestiinalaishuivi. Se tuli tunnetuksi PLO:n ja Jasser Arafatin myötä j0 70-luvulla. Nämä nykyteinit tuskin ymmärtävät muotivillityksensä poliittista luonnetta.

        Eri värejä saa tilattua myös netistä, esim. www.mapcollection.fi.


      • nojoohh
        RRTYTY kirjoitti:

        Se tunnetaan nimellä palestiinalaishuivi. Se tuli tunnetuksi PLO:n ja Jasser Arafatin myötä j0 70-luvulla. Nämä nykyteinit tuskin ymmärtävät muotivillityksensä poliittista luonnetta.

        voisitteko suhtautua meihin "nykyteineihin" vähän kypsemmin. eikös juuri tässä teini-iässä monet etsi ja löydä aatteita joita puolustavat? tämmöisissä tilanteissa usein myös tiedetään aatteen taustat ym. joo ei tuota asennetta saa ikinä muuttumaan, miksi siis edes yritän.


    • se on

      Ostin sellaisen Jerusalemista jokunen vuosi sitten. Ei ainoastaan nuorten juttu, ite olen 35 v. :)

    • hiekkamyrsky

      Arabimaissa miesten yleinen vaate. Sitä näkyi laitettavan kaulan tai päänympäri monella eri tavalla. Kangas on joustamatonta ja sopii hyvin hiusten ja naaman suojaamiseen esimerkiksi hiekalta. Ostin sellaisen Afrikasta saharan hiekan värisenä ja hyvin on huivi suojannut pakkasella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      289
      11337
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7020
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5761
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5118
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4291
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3989
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3511
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3045
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3020
    Aihe