jos ei ole liitossa ja työsopimus on työehtosopimuksen vastainen, minne siitäö voisi sanoa tai mistä hakea apua, vai pitääkö liittyä liittoon.
kun työnantaja teetättää töitä pakolla vapaa ajalla työpaikalla eikä maksa siitä ajasta palkaa, samoin koulutus ajalta ei makseta palkkaa,vaikka koulutukseen pakko osallistua ja sattuu ihmeellisesti vielä aina sunnuntaille ne koulutukset.
kun työnantaja teetättää töitä pakolla vapaa ajalla työpaikalla eikä maksa siitä ajasta palkaa, samoin koulutus ajalta ei makseta palkkaa,vaikka koulutukseen pakko osallistua ja sattuu ihmeellisesti vielä aina sunnuntaille ne koulutukset.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Otappa pikaisesti yhteyttä alueesi työsuojelupiiriin. Saat sieltä neuvoa ja turvaa.
Huomaatko nyt mitä järkeä on littyä liittoon, ei tarvitse kuin soittaa ja asiat lähtevät selkiytymään.
on mieltä, onko tämmöinen oikein. Aina välillä
kun näkee täälläkin kuinka hyviä he ovat ?!
Omasta mielestä tämä on syvältä. Yrittäjänä palkitsen työntekijät, jotka tekevät minulle ylitöitä niinsanotusti palkatta. Voin päästää heidät joku toinen päivä kesken päivän kotiin. Henkilökohtaisesti minua v**uttaa työntekijät, jotka katsovat kellosta, etteivät vahingossakaan tule töihin minuuttia aikaisempaan kuin työaika alkaa. Tähän samaan hangenvetoon tarvitsee selventää, että itse olin ennen yrittäjäksi lähtöä sellainen, että menin työpaikalle aina ainakin puoli tuntia ennemmin kuin työvuoro alkoi ja lähdin töistä yleensä puoli tuntia myöhemmin kuin työvuoro loppui. Voin kokemuksesta sanoa, että työnantajat arvostavat tätä piirrettä työntekijöissä. Palkatta ei kenenkään tarvitse töitä tehdä, se on ehdoton mielipiteeni, mutta joustaa voi molempiin suuntiin. Sellaiselle työntekijälle on helpompi joustaa joka joustaa myös takaisin. Meni varmaan vähän aiheen viereen,,, Tämä oli yksi mielipide miljoonista, kerro omasi. Tästä tähän.
Liitto on kuin turvavyö - sen tärkeyden tajuaa vasta onnettomuuden sattuessa.
Apua kyllä löytyy, en vain osaa määritellä, millä hinnalla. Työsuojavaltuutetun puoleen kääntyminen on yksi hyvä neuvo.