Palkkatukipaikka on ilmoitettu haettavaksi ja työvoimatoimisto lähettelee työttömälle osoituksia, mutta lopulta paljastuukin kyseessä olevan vain "roikkumaan jääneestä palkkatukipaikasta".
Näköjään Tampereella mielellään otetaan palkkatuella ihmisiä töihin, mutta ei kuitenkaan arvosteta siihen oikeutettuja ihmisiä sen vertaa, että viitsisivät ilmoittaa täytetystä paikasta.
Näköjään Tampereella mielellään otetaan palkkatuella ihmisiä töihin, mutta ei kuitenkaan arvosteta siihen oikeutettuja ihmisiä sen vertaa, että viitsisivät ilmoittaa täytetystä paikasta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...työttömän pitää tehdä jotain työttömyyskorvaustensa eteen, mutta kannattaako yhteiskunnan maksaa postitusmaksuja siitä ilosta, että saadaan työtön hakemaan olematonta työpaikkaa.
Taitaa olla neuvojan virhe. Noista täytetyistä paikoista pitää tehdä päätös valinnan jälkeen ja silloin se palkka sulkeutuu. Tässä muuten voi joutua kärsimään sekin, joka on valittu, koska päätös on ilmeisesti unohdettu tehdä.
ettei hakijan "nimi miellyttänyt" ja paikka on edelleen avoinna "oikean nimiselle" työntekijälle.
Minulle kävi niin, että kun ilmoittauduin työkkäriin, siellä olisi ollut juuri minulle sopiva tukipaikka, mutta siitä ei kerrottu minulle mitään, koska olin ollut liian 'vähän' aikaa työttömänä (vajaa 4 kk). Näin, vaikka minä olin paikkakunnalla (pieni kaupunki) ainut sopivan koulutuksen ja työkokemuksen omaava työtön.
Lokakuussa oli uusi ilmoittautuminen. Pyysin nähdä näytöltä tarjolla olevia tukipaikkoja. Em. paikka oli edelleen tarjolla, joten tartuin siihen. Osoitusta siihen ei olisi minulle millään annettu, koska olin edelleen ollut liian 'vähän' aikaa työttömänä, mutta sain 'kerjättyä' sen korkean ikäni vuoksi.
Soitin paikkaan. Siellä vastasi työnantajan edustaja, joka kertoi, että he olivat odottaneet syyskuuhun paikanhakijaa, mutta kun sellaista ei ilmaantunut, he joutuivat hoitamaan asian sisäisin järjestelyin.
Minä olisin edelleen ollut ainut sopivan koulutuksen ja työkokemuksen omaava työtön tällä paikkakunnalla. Koulutukseni on sellainen, ettei siihen vuosittain niin kovin paljon valmistu. Myöskään varsinaissuomalaisella pienellä paikkakunnalla ei ole kovin paljon sellaisia henkilöitä, joilla on pitkä kokemus valtionhallinnosta.
on pitää työttömät työttöminä. Jos haluat työtä, et sitä saa. Jos taas et halua tehdä töitä(vaikutat virkailijan silmissä työhaluttomalta), niin johan rupeaa osoituksia tippumaan. Sen toimiston logiikkaa ei tajua kukaan. Ainoastaan Raimo Sailas. Tämä kaikkien sekunda-Sokrateiden äiti ja isä.
Noihin tukipaikkoihin on palkattava ensisijaisesti pitkäaikaistyötön, mutta ellei sopivaa löydy, niin 5 kuukautta riittää. 5 kuukautta on kuitenkin se alaraja. En ihan tarkkaan tiedä nykysysteemiä, kun on muuttunut, mutta tuki on sitten alempi 5 kuukautta työttömänä olleesta kuin vuoden työttömänä olleesta.