kannattaako laihduttaa jos on 176cm pitkä ja painaa 75 kiloa??pelkään että näytän läskiltä..haluisin painaa 65-70 kiloa.. outoa että oon lihonu maaliskuusta 3kiloa vaikka oon ollut koko ajan 1200kalorin dietillä (lukuunottamatta karkkipäivää kerran viikossa jollon syön yhden karkkipussin )ja liikkunnut paljon, mistäköhän sekin johtuu, maha on täynnä hölskyvää varmaankin nestettä koska se ei oo lähtenyt pois laihduttamallakaan..
pitäskö laihduttaa??
olenko lihava
81230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olet kitkutelut tuolla kalorimäärällä ja et laihdu, niin kipi kapi lääkäriin. Kilpirauhas jne tutkimuksiin.
Epäilen kuitenkin, että laskelmissasi on virhe. Joko annoskoot heittävät tai sitten et laske kaikkea ruokaa ja juomaa. Tarkkaile etenkin mehuja, limuja ja maitoja...
mä oon merkinnyt kaiken ylös ja en juo mitään muuta kuin vettä ja kahvia ja light mehuja ja limuja.. ja osaan kyllä laksea kalorit lasken itseasiassa pointseja ne on paljon helpompia.kalorimäärät siis kyllä tiedän enkä niistä oo lipsunut kun pari kertaa ja en pahasti.
ja tää kaikki paino on tullut mahan alueelle, ja se on siis sellasta höskyvää ihan kuin nestettä.. joskus huhtikuussa maha lähti pois viikoks ja laihduin 4 kiloa päivässä ja maha lähti siis kokonaan pois mutta sit se taas tuli takas ihna parissa päivässä vaikka en mässäillyt tai mitään vastaavaa.. en usko et kilpirauhasessa on vikaa mutta joku mua varmaankin vaivaa pitäis varmaan sit mennä lääkäriin.. itäiskö mennä päivystykseen vai varata aika.. lääkärit ei vaan yleensä ota mitään tällasta tosissaan enkä usko että pääsen mihinkään tutkimuksiin..
1200 kaloria saa jo hengitettäessä. Tolla kalorimäärällä et montaa viikkoa eläisi. Tarkoittanet kuitenkin 1200000 kaloria.
yleensä kun ihminen puhuu kaloreista se tarkottaa kilokaloreita!! hv!!
KATO PEILIIN SIIT NÄÄT PITÄÄKÖ LAIHDUTTAAA!!!!
enkä hirveästi välitäkään. En esim usko siihen että kun syä yhden tuhannen kalorin munkin päivässä niin ei saa syödä muuta. Tai siihen että kaloreita voi kerätä jollekin tietylle päivälle. Itse syön päivittäin hyvin: 2 lämmintä ruokaa ja 3 välipalaa. Terveellisesti ja masun täyteen ja paino pysyy kurissa. Teen itse paljon ja juon runsaasti vettä. Tosin vettäkään ei saa juoda liikaa, ei yli 3 litraa päivässä.
Ja sinä et ole lihava. Mutta jos et itse ole tyytyväinen itseesi niin 5 kilon pudotus on vielä hyvissä rajoissa. Sanoisin että 10 kiloa on liikaa, etenkin jos urheilet ja sinulla on lihasmassaa.
Joillekin ihmisille turvotusta mahassa aiheuttaa suolainen ruoka, vaalea vilja siis vaalea leipä/pasta, riisi, perunat (etenkin uudet perunat), makeiset. Naisilla turvotus liittyy luonnollisesti myös kuukautiskiertoon, joten toisinaan turvottaa siksikin helpommin.
Kehottaisin että katsot mielummin että mitä syöt kuin että kuinka monta kaloria syöt =)
Kyllä sä olet ihan normaalipainoinen ja ehkäpä sen takia ne kilot ei putoa, koska jos yrität liian tiukalla dieetillä laihduttaa niin elimistö alkaa ns. "säästöliekille" eikä paino putoa.
Ja jos kerran liikut paljon (useita tunteja viikossa?) niin se lihas kuitenkin painaa enemmän kuin läski ja sen lisäksi paljon liikkuva tarvitsee enemmän kaloreita kuin 1200.
Hellitä vähän ja nauti elämästä äläkä mieti niitä kaloreita liian tarkkaan, ehkä ne kilotkin siitä putoavat!
T. Oikeasti ylipainoinen 165cm/72kg