Mitä syötte kun tulee armoton herkku nälkä tai tekee mieli syödä jotain hyvää. Kuvitellaan et vähän kaloreita olis vielä jäljellä. Vai oletteko vaan kertakaikkiaan syömättä vaikka kuinka houkuttais jotain haukata?
Jos tulee herkkunälkä?
pööö
104567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Herkunnälästä pääsee eroon kahdessa viikossa, kun jaksaa olla herkuttelematta.
Koeta vaikka, herkuja ei tartte lainkaan sen jälkeen.
Näin sanoo mie kokemuksen äänellä
pitääpä kokeilla, herkkuperse kun olen, eli jokin tolkku
pötypuhetta että kahdessa viikossa eroon makeanhimosta.olen kohta ollut kaksi viikkoa ilman herkkuja ja koko ajan vaan pyörii fasupalat mielessä
Kokeile kevyitä herkkuja, itse teen makeaherkkunälkään mansikkapirtelöä (jäisiä mansikoita, maitorahkaa, rasvatonta maitoa sauvasekoittimella sileäksi) ja suolaisennälkään kevyt dippikastike ja siihen kurkkua ja porkkanaa dipattavaksi. Ei tarvitse edes paljoa, tärkeintä minulle on että saan jotain hyvää suuhuni.
Toinen vaihtoehto on joko pestä hampaat (raikas olo suuhun --> ei tee mieli syödä), tai lähteä lenkille. =)
Mulla ei myöskään lähde herkkujen himo vaikka olisi vkon tai kuukauden ilman karkkia, jätskiä tms.
Pikemminkin se vain pahenee ja sitten alkaa ajatella yötäpäivää herkkusyömisiä, kaahaa kauppaan ja ostaa kassillisen syötävää.
Mun mielestä on pakko sallia itselleen myös hyvää syötävää, ruoka on osa elämän nautintoa.
Kesällä vesimelooni on makeaa, samoin monet muutkin hedelmät auttaa, talvella marjat ja jogurtit, rasvattomat rahkaherkut.
Sallin myös pienet jätskit, kuten mehupuikot, eskimot tai pikkupikarit, litran paketteja en raahaa enää kotiin, koska en saa rauhaa ennen kun ne kaikki on syöty!
Eli panosta laatuun, osta pieni annos/1 pikkupatukka/minipula tms silloin tällöin ja syö hyvällä mielin, ei se laihis siihen kaadu, vaan siihen mitä syö muina aikoina.
Eikä mitään herkkuvarastoja kotiin, niin ne ei vaivaa siellä kaapissa.
En laske kaloreita enkä pisteitä ja laihdun silti, vaikka välillä tuleekin herkuteltua. Tärkeintä on se, että pysyy kohtuus herkuttelussakin!
Mielestäni on parempi haukata silloin tällöin herkkua, kuin olla koko ajan itselleen liian ankara ja vaatia itseltään täydellistä kieltäytymistä jostain. Hoikistuminen ja painonhallinta pitää ottaa rennosti, ei tiukkapipoisesti jurnuttaen. Elämäähän tämäkin vain on! :)
Kun aloin kuukausi sitten laihikselle, ensimmäiselle todelliselle ja vakavalle, niin päätin että mässyorgiat loppui siihen. Ja nehän loppuivat, vittuako sitä kiusata itseään mässyillä vähän väliä, joista tulee loppupeleissä kuitenkin paha olo. Kun ne jättää kokonaan pois niin ei niitä edes kaipaa enää juurikaan. Syö vaikka jotain vähän irstaampaa ruokaa niilläkin kaloreilla niin saa herkuteltua eikä mene niin hukkaan se touhu.
Tein eilen valtavan hienon keksinnön! Alkoi tehdä mieli aivan järjettömän paljon makeaa ja jotain hyvää, joten kaivoin pakastimesta mustikoita ja vadelmia, marjojen lisäksi tarvitaan vaikkapa mansikka mehua. Sitten vaan ajetaan sauva-/tehosekoittimessa tasaiseksi mössöksi ja on muuten hyvää! Aivan kuin kuningatarmehujäätelöä söisi, koska marjat olivat vielä aivan kohmeessa. Älyttömän hyvää! Myös kaikki muut hedelmä pirtelöt ovat hyviä. Oma suosikki on omena-,banaani-,kiivipirtelö. Hedelmät tehosekoittimeen ja rasvatonta maitoa päälle, lisäksi voi laittaa hieman vaniljaa, jos sattuu siitä pitämään... Kyllä lähtee nälkä ja makeanhimo. Tällaiset hedelmäpirtelöt ja käteviä, niitä voi tehdä omista lempi aineksista ja ne sopivat hyvin esim. välipalaksi.
Kokeile!
Koitappas tätä! Laita noin 1 litra vettä, ½l jotain marjamehua, noin 1 tl sokeria ja muita herkullisia marjoja tai hedelmiä! Laita litra vettä kattilaan ja mehut. odota että seokseen alkaa tulla pieniä kuplia. Lisää sokeri ja muut hedelmät ja marjat. Odota että seos alkaa kiehua. Noin 1 minuutin jälkeen jäähdytä seos (jottei tulisi huuruja pakastimeen.) kun seos on jäähtynyt kaada se syvään vuokaan ja anna olla pakastimessa kunnes se jäätyy. Kun se on kokonaan jäätynyt raaputa haarukalla jonkinlaista jää hilettä. Voit makusi mukaan lisätä jää hileen päälle marjoja tai hedelmiä. Ja on muuten hyvää! =)
Itse vaan yritän kestää tai ostan jtn herkullisia hedelmiä, kuten vesimeelonin ja mussutan sen. ? :o