Uudehkon perusauton tuonti

Aikeissa on hankkia esim. VW Golf V vm. 2004-, Focus vm. 2004- tai vastaava japsi(ehkä) ja mietityttää kannattaisiko tuollaisen tuonti esim. Saksasta ?.

Mitä mieltä asiantuntijat olette ?. Missä voisi laskeskella tuollaisen hankinnan kustannuksia ?.
61837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Golfin tuonti kannattaa, mutta Focusten hinnat ovat Suomessa sen verran alhaalla, ettei perusmallien tuonti juurikaan kannata.

Japsien tuonti kannattaa, jos vaan löytää sopivan hintaisen. Saksassa käytetty Toyota on sen verran kovassa kurssissa, että tarpeeksi halpojen löytäminen työlästä.

Äänestä

Oletko harkinnut ko. auton ostamista käytettynä Tanskasta?

Kiistämätön fakta on se että autojen verottomat hinnat Tanskassa on EU:n edullisimpia.

Tanskasta auton pois viedessä saa Tanskaan maksetut verot takaisin, joten sieltä voisi olla erittäin kannattavaa tuoda uudehko perusauto.

Äänestä
  • Maksettu vero ja veron palautus tuskin ovat peilikuvia , joten palautettava määrä on huomattavasti paljon vähemmän kuin maksettu vero .
    Tätä painotettiin kun joku puhui palautusjärjestelmästä suomeenkin .

    Äänestä

  • pailikuvia kirjoitti:

    Maksettu vero ja veron palautus tuskin ovat peilikuvia , joten palautettava määrä on huomattavasti paljon vähemmän kuin maksettu vero .
    Tätä painotettiin kun joku puhui palautusjärjestelmästä suomeenkin .

    Jos sinulla ei ole asiasta tarkempaa tietoa, niin miksi oletat että ne eivät olisi peilikuvia?

    Niissä voi olla pieni ero, koska veron osuus lasketaan pitkälle käyttöiälle, tarkkoja faktoja ei ole heittää kehiin juuri nyt, ne pitää kaivella netistä ajan kanssa.

    Jos koko vero lasketaan Tanskassa 20 vuoden ajalle, niin vuoden vanhasta autosta saisi sillon 95% maksetuista veroista takaisin.

    Muutaman prosentin erolla ei ole merkitystä kannattavuuteen.

    Se mitä Suomen palautusjärjestelmästä on jappastu, on vain turhaa parranpärinää. Se ei vaikuta auton ostamisen kannattavuuteen Tanskasta.

    Äänestä

ovat ihan samat tuot sitten uudemman, tai vanheman, halvan, tai kalliin. Tonnin kustannuksilla auto on kotipihalla ja tullin paperikilvet jopa 3 kk:ksi hankittuna. Kun on kokemusta ja paneutuu asiaan pääsee jopa halvemmalla.
Toistaiseksi valtaa pitävien virallisten maahantuojien suojaksi rakentama laiton systeemi tuntuu pahiten juuri tuoreemmissa autoissa - ja se on varmaan tarkoituskin. Siitä huolimatta ja juuri sen takia jokaisen tulisi kiertää suomalaiset autokaupat mahdollisimman kaukaa ja hakea autonsa VAPAILTA, TOIMIVILTA MARKKINOILTA!

Äänestä
  • Jos hakee uuden auton Tallinnasta niin hakumatkan kustannukset jäävät sataan euroon!

    Upouusi auto on täysin samanlainen, hankkiipa sen mistä tahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaako ?. kirjoitti:

Aikeissa on hankkia esim. VW Golf V vm. 2004-, Focus vm. 2004- tai vastaava japsi(ehkä) ja mietityttää kannattaisiko tuollaisen tuonti esim. Saksasta ?.

Mitä mieltä asiantuntijat olette ?. Missä voisi laskeskella tuollaisen hankinnan kustannuksia ?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu