Paras kaverini petti luottamukseni ja nyt "harrastaa" uuden kaverinsa kanssa selkään puukottamista...
Ystävyyttä(kö)??
Ice19
4358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sitten kyse ei ole ystävyydestä, ainakaan
kovin hyvästä ystävyydestä. Kun näin
menetellään.Ne mitä mä kutsun "ystäväksi"
eivät harrasta selkään puukottamisia.
Mulla oli tuossa joku aika sitten hyväkin kaveri,luulin niin. Vietettiin lähes joka päivä aikaa yhdessä. Mä seurustelin samaan aikaan ja siinä suhteessa meni muuten hyvin mutta kesä rajoitti tapaamisia paljon. Sitten vietin yhden v-lopun muualla,tosin ilman tätä ns."ystävääni",ihme kyllä ja satuin mokaamaan pahasti. Petin kultaani. Olin melko hyvässä humalassa mutta tiedän ettei se ole selitys. Kerroin tapahtuneesta "ystävälleni" ja hän vannoi ettei kerro kenellekään,viimeisenä poikaystävälleni. Mulla on myös yksi miespuolinen tuttava,jonka kans tällä ystävällä oli kerran yhden illan pano. Tämä "ystävä" ei kuitenkaan olisi jostain syystä halunnut että olen tuon miehen kanssa vielä kaveri. Kun kerran olin tämän miehen kans kaupungilla ja "ystäväni" soitti ja kerroin kenen kanssa olen,hän ilmeisesti suuttui ja samana päivänä kertoi pettämisestäni ex-poikaystävälleni(emme seurustelleet enää). Hän ei tunnustanut ensin että oli kertonut vaan oliko vaikea arvata kun "ystäväni" oli lähes ainoa joka tiesi ja asia paljastui juuri silloin kun hän sai tietää kenen seurassa olin? Sitten kaikki olikin mun syytä,en olisi saanut suuttua hänelle koska minähän se olin pettänyt poikaystävääni. Minulle koko asia kuitenkin oli ihan periaatekysymys,jos luvataan niin lupaus pidetään. Emme ole vieläkään missään väleissä. Onko oikein että "ystävä" yrittää määrätä muista kavereista ja paljastelee suutuksissaan asioita muille ja syyttää kaikesta minua?
Niimpä aina ei kavereihin voi luottaa ja valitettavsti joskus myös ne "hyvät" kaverit osoittautuvat aivan toisenlaisiksi mitä on kuvitellut. Mut sitten voi miettiä että oliko tämä kaveri nyt oman ystävyyden arvoinen.
Ja jos kaverisuhteen luottamus menee niin sellaisella ystävyydellä ei ole mitään merkitystä jos ei voi luottaa edes parhaaseen kaveriinsa.
täällä on myös kohtalotoverisi.olen tuntenut ystäväni,"parhaimman"kaverini 6v.olimme kuin sisarukset.Nykyään pahin valehtelija,selkään puukottaja ja seuraani kaipaa vain silloin kun on huolia.Aloin täs miettiä et mikä sille yhtäkkiä tuli,aivohäiriö kenties;).kaikki tapahtunut parissa kuukaudessa ja syytä en tiedä tähän.