Kaverini on rohkea uskova, joka ei pelkää koetella henkiä. Olimme kerran hänen kanssaan Seppo Juntusen tilaisuudessa. Kaverini alkoi tuntea hengessään, että paikalla vaikutti vieras voima. Hän meni Juntusen luo ja kysyi tämän kautta toimivalta hengeltä, tunnustaako henki Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi Jumalan Pojaksi ja Vapahtajaksi. Juntusen kasvoille nousi viekas ilme, ja suu vastasi: "En täällä! En tänään!". Lähdimme saman tien pois.
"En täällä! En tänään!"
Henkiolento puhui
201417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 45 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
lihaksi tulleen Jumalan Pojan. Viesti on tätä eksyttäjäpropagandaa - 'X on eksyttäjä', jossa X:n paikalle vaihdetaan jokainen tunnettu hengellinen vaikuttaja, kukin vuorollaan. Kaikki ovat vääriä profeettoja, onhan Jeesus varoittanut sellaisista.
tuolla kertaa hänessä oleva henki ei tunnustanut. Oletko SINÄ muuten kysynyt koskaan edes itsensä hallinnassa olevalta Juntuselta (saati sitten silloin, kun hän on hengen vallassa), tunnustaako hän lihaan tulleen vapahtajan? Vai onko väitteesi tuulesta temmattua?
käytyäni Juntusen tilaisuudessa. Se tapahtuma on vaikuttanut elämääni suuresti ja siinä on ollut sysäys siihen, että nyt uskon ja rakastan Jumalaa. Lisäksi kaikki elämäni ongelmat alkoivat selvitä vähitellen, eheydyin ihmisenä ja monet ulkopuolisetkin tätä ihmettelivät.
kaikkia Jumalan töitä. Monesti käy nni, että kun ihminen vapautuu valhe-henkien vaikutuksesta, sairaudet palaavat takaisin. Noitatohtorien parantamilla ihmisillä käy samoin, kun he tulevat uskoon.
ja terve olen ollut jo kymmenen vuotta. Minulla ei ole tarvetta epäillä sitä, etteikö Jeesus olisi ollut parantaja. Nykyään en enää välittäjiä tarvitse, Jumala kuulee ja vastaa. Ei valhehenki vahvista ihmisen uskoa Jeesukseen.
ole ainut "kriteeri" kadottavasta harhaopista, vaan tuon seurakunnna harha (gnostilaisuus).
Room.16:17. Kehotan teitä, veljet, varomaan niitä, jotka saavat aikaan eripuraisuutta ja houkuttelevat teitä luopumaan niistä opetuksista, jotka olette saaneet. Pysykää heistä erossa.
18. Sellaiset eivät palvele meidän Herraamme Kristusta vaan omaa vatsaansa, ja kauniilla ja vakuuttavilla puheillaan he pettävät vilpittömien sydämet.
Kertoisitteko, hyvä herra,miten gnostilaisuus siellä ilmenee. Hehän eivät uskone demiurgiin eivätkä gnoosiksen jalostavaan voimaan.
ennenkuin väärinkäyttää tuota, hyvin laaja-alaista sanaa.
Gnostilaisuus ei ole mikään yleisnimi harhaoppisuudelle.
G:n on tuonut taas yleiseen käyttöön ilmeisesti Da-Vinci- koodi- kirja.
tä.
Jos tuo on totta, niin aika selvää kieltä kertoo Juntusen "palvelutyöstä" Äidilläni on jo 10-15 vuoden takaa kokemuksia, kuinka Jumala varoitti häntä Juntusesta ja Jalovaarasta. Jumala selkeästi kielsi edes menemästä heidän kokouksiinsa.
äidissäsi. Hän teki oikein kun jätti menemättä. Kertomani pitää paikkansa. Uskon, että kuka tahansa elävässä uskossa oleva voi testata Juntusen hengen kun henki vaikuttaa, samanlaisella kysymyksellä - jos uskallusta asioiden selvittämiseen riittää.
että puhut totta. Onhan jo kauan tiedetty, mitä Juntunen saa aikaan. Mielenterveys on ollut monilla toimintaan osallistuneilla koetuksella, ja demonisista syistä.
Voi olla, että eksyttävillä hengillä on "velvolisuus" (Jumalan asettama) vastata, jos joku Jumalan tahdosta kysyy, että tunnustaako henki Jeesuksen Herraksi, lihaan tulleeksi jne...
nämä "hengenvallassaolo-jutut". Tulisikin joskus järjen valo tuohonkin seurakuntaan. Eikä muka ole yhteyksiä voodoo-uskontoihin...
,,,,,,,,,,,,,
mutta olennaisin henkilöhän tässä on jutun kertoja, joka tuon tarinan keksi.
siis valetta suomeksi sanottuna.
tai sitten psykoottinen oire.
Eli tässä kiihkohelluntailainen ja ateisti väittelevät ja löytävät sovun? Toisen mielestä pastoria ei saa arvioida, koska arvioija pilkkaa Pyhää Henkeä, ja toisen mielestä pastoria ei saa arvioida, koska ??? - niin, miksi? Siksikö, että asian omin korvin kuullut on muka valehtelija, vai siksikö, että ateisti ei usko mihinkään? Mihin Työmies2 loppujen lopuksi uskoo ja jättää uskomatta?
juntunen on saanut helluntailaisten hengen heidän upotuskasteellaan
"liperit" vain hämää
alkup.raimo, joka noita väitteitään palstoilla on levitellyt.