Ero vai ei?

Onko aika erota? En ole pitkään aikaan tuntenut oloani hyväksi suhteessa. En saa tukea enkä hyväksyntää siihen mitä teen tai mistä unelmoin. En saa kosketusta enkä läheisyyttä. Miksi en saa eroa aikaiseksi? Pelkään yksinäisyyttä kuin ruttoa. Entä jos en löydä enää ketään rinnalleni. Ikää kohta 30-v.
51364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kiinni ja tee se mitä suunnittelet. Olet vielä nuori ja varmasti löydät uuden.
Tottakai surutyö tulee sitten kun päätös on tehty ja toista ei ole enää kuvioissa, mutta se kasvattaa sinua vaikka onkin raskasta.
Jos jäät roikkumaan huonoon suhteeseen niin teet vain hallaa itsetunnollesi.

Äänestä
  • Sitä oon tässä jo monta kk miettinyt, että taitaa mennä itsetunto kokonaan. En ole edes pitkään aikaan tuntenut mitään. Paitsi itseni epäonnistuneeksi. Silti en saa eroa aikaiseksi. Ei oo montaa kaveria ja tukiverkkoakaan ei ole, kun ystävät ja perhe asuu kaukana.

    Äänestä

  • PikkuRuu kirjoitti:

    Sitä oon tässä jo monta kk miettinyt, että taitaa mennä itsetunto kokonaan. En ole edes pitkään aikaan tuntenut mitään. Paitsi itseni epäonnistuneeksi. Silti en saa eroa aikaiseksi. Ei oo montaa kaveria ja tukiverkkoakaan ei ole, kun ystävät ja perhe asuu kaukana.

    Kyllä kuule se itsetunto palaa, kun uskallat tehdä rohkean ratkaisun! Voimia sulle uuden elämän ja ystävien etsimiseen!

    Äänestä

Tiedätkö , PikkuRuu, että yksinäisyydessä ei ole mitään pahaa. Siinä on tilaisuus koota itsensä kunnioitettavaksi olennoksi, sinulle nimittäin kuuluu itsesi kunnioitus ja oma/muiden arvonanto.

Kenelläkään miehellä/naisella ei ole oikeutta latistaa toista henkisesti. Oli syy mikä tahaansa miksi olet valinnut "latistaja tyypin" ystäväksesi/ asuinkaveriksesi, nyt on aika muuttaa suuntaa. On paljon ihmisiä joille itsensä/toisen hyväksyminen ja kunnioitus on itsestään selvä asia. He ovat ihmisiä joille on aivan selvää toisen tukeminen ja innostaminen kehittymään henkisesti.

Eiköhän olisi nyt korkein aika antaa tuon miehen poistua elämästäsi, koota itsesi aivan rauhassa yksin kasaan ja hakeutua ihmisten seuraan jotka ovat samalla aaltopituudella kanssasi.

Muista kuitenkin että jos heti alussa käytät alapäätäsi ystävien hakuun, haet aivan tarkoituksellisesti taas samaa roskasakkia jonka edustajasta nyt yrität päästä eroon.

Äänestä

Kyllä sinun kannattaa lopettaa sellainen suhde. Jos se tuottaa vain tuskaa ja masennusta. Vaikka olenkin mies, olen kokenut huonoja suhteita. Mm avioaron, jasta pidin molemmat poikani. Nykyisin elän yxin. Yksin olossa on mukavaa, kun mennä ja tulla kuten haluaa;on OMAN itsensä herra, eikä puoliso rajoita.
Toisaalta uskon että sinun on ehkä vaikea löytää kunnon miestä, kun seuraa näitä nettipalstoja. Tuntuu että kaikki miehet ovat juoppoja, sikoja ja pettureita.
Kaikkea hyvää sulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PikkuRuu kirjoitti:

Onko aika erota? En ole pitkään aikaan tuntenut oloani hyväksi suhteessa. En saa tukea enkä hyväksyntää siihen mitä teen tai mistä unelmoin. En saa kosketusta enkä läheisyyttä. Miksi en saa eroa aikaiseksi? Pelkään yksinäisyyttä kuin ruttoa. Entä jos en löydä enää ketään rinnalleni. Ikää kohta 30-v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu