en "osaa" kävellä korkokengillä, mutta löysin aivan ihanat, mun unelmakenkulit... kannattaako siis teidän mielestä palauttaa ostamani kengät vai pitää kuitenkin? sillä jos vaikka oppisinkin kesän aikana kävelemään niillä.. ensimmäiset kunnon korkkikset nämä...
Korkokengistä
osaamaton!
122122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
itse kun ostin aikoinani ensimmäiset korkkarini, en osannut kävellä niillä juuri olleenkaan, tai se ainakin oli aivan uskomattoman humoristisen näköistä :D .. mutta harjoittelin niillä kävelemistä, kotona, en kehdannut oikein ihmisten ilmoille lähteä.. mutta opin kuin opinkin kävelemään niillä. joten ei sinun todellakaan tarvitse kengistäsi luopua. harjoittele kävelemistä, vaikka ihan kotona sisätiloissa. kyllä se siitä ! :)
Kas, kun kukaan ei ole seppä syntyessään. Oletko sinä niitä ihmisiä jotka luovuttavat heti jos ei ensimmäisellä kerralla onnistu?
Jos epäilet että et tule ikinä tarvitsemaan korkokengillä kävelemistaitoa, mene palauttamaan kengät. Jos sinusta taas vähääkään tuntuu että tarvetta olisi, niin harjoittele hyvä ihminen!
Mitä ilmeisemmin et ole aina osannut ajaa polkupyörällä. Senkin taidon oppimisessa se taikasana taisi olla harjoittelu?
Sitten tulet tänne vielä kysymään että kannattaisiko sinun meidän mielestämme käydä palauttamassa kengät. Jos ihan totta puhutaan, minä en voi tietää motivaatiotasi sen asian opetteluun, mutta voin kertoa erään huojentavan asian: me kaikki olemme joskus joutuneet opettelemaan kävelemään korkokengillä, myös minä.
Hieman pitkäjänteisyyttä kiitos!
Tervehdys!
Kuten Joandra vastasi, mihin vaan oppii, kun haluaa opetella. Jopa korkokengillä kävelyyn.......
Itse en ole perinteisin korkokenkien käyttäjä, koska olen transvestiitti eli ns. "osa-aikatyttö". Kun aikoinaan muutin pois kotoa ja pääsin tyttöilyn pariin, korkokengät ovat olleet luonnollinen osa itseäni. Motivaatiossa löytyi, harjoittelua ilta illan jälkeen, kunnes aloin oppia.
Olen laskeskellut kävelleeni koroilla noin työvuoden verran. Jalkani voivat hyvin, eli kannattaa kiinnittää huomio kengän lestiin ja siihen että kenkä on ns. kiertojäykkä, näin muistan lukeneeni. Tällöin jalka saa tarvitsemansa tuen ja kävely sujuu.
Oppia saa myös kaduilta sekä toisia seuraamalla että itseä tarkkailemalla, näyteikkunoiden kautta, ne nimittäin toimivat peileinäkin.
Iloista kesää kaikille,
Minna-Maaria
http://internetdump.com/users/jenny/wearing.htm
tosin en osaa tosta linkkisivulta kattoo juttuja, en oo niin hyvä englannis :D mut, mä opettelen korkokengillä kävelyy silti:)
Kävelet vaan niinku olet muiden nähny korkkareilla kävelevän. Itsekin ekoja korkojani ostaessani nousin vain kaupan tuolilta ja lähdin kävelemään. Näytti normaalilta ja oikeaoppiselta. Oon aina ihmetelly näitä "lantio eteen, pehva sisään, polvia suoraksi...vähän enemmän lantiota oikealle.." -neuvoja. Ne vasta kavelyn oudoksi tekevät!
Hei!
Minä olen ratkaissut tämän "ongelman" niin, että käytän korkkareita vain iltamenoissa. Kun ei tarvitse kävellä kovin pitkiä matkoja, korkkarit ovat ihan OK. Ja jos jalkasi tulevat kipeiksi, hanki sellaiset pikkuiset silikonia olevat puolipohjalliset, ne pehmentävät askelta aivan älyttömän paljon! (saa esim. suutareilta tai vaikka Anttilasta, tuotenimi esim. Scholl party feet).
Päivisin en viitsi rasittaa jalkojani korkeilla koroilla, vaan käytän aina joku mukavia (mutta siistejä) lenkkareita tai muuten vain matalakantaisia kenkiä. Nythän on kaikenlaiset balleriinat muotiakin.
Pidä siis ihmeessä ne ihanat korkkarisi mutta älä luule että niillä on pakko kävellä päivin ja öin!
(tai jos jaksat niin siitä vaan! :))
ne silikonipohjalliset ihan oikeesti? auttaako jos joutuu kävelemään korkkareissa vähän pitempäänkin? Ah, olis se ihanaa, jos olis sellaset korkokengät, joissa ois myös hyvä kävellä pitempään...
Joo, joo, toimii ihan oikeasti! En uskonut itsekään ennen kuin koin sen. Eivät ne tietenkään siihen vaikuta, jos kengät puritavat tms, mutta päkiään kohdistuva paine helpottuu huomattavasti. Eikä tule samalla tavalla rakkoja..
Mukavimpia korkokenkiä ovat muuten morsiuspukuliikkeissä myytävät satiinikengät. Niissä on usein "sisäänrakennettuna" jonkinlaiset pehmusteet. Ne ovat kalliita, mutta hintansa arvoisia. Ne voi lisäksi värjätä aina astetta tummemmiksi aina jos on tullut tahroja! Esim. aluksi niistä tehdään vaaleansiniset, sitten tummemmat, ja lopuksi mustat. Käyttöikää siis riittää! :)
just se ongelma, et päkiöihin sattuu pitemmän päälle. Kengät siis valkattu kuitenkin niin hyvin, ettei mitään rakkoja tosiaan tule. Mutta tosi paljon kiitoksia vinkistä!
minulla ei toimi mitkään pehmusteet, silikonipohjalliset, muotoilut, ei mikään..
yli 5 cm korot tekevät tosi kipeää.
osaan kävellä korkokengillä ja pidemmän päälle tekee tosi kipeää (toisin sanoen mies saa sitten hieroa jalkojani pitkän päivän päätteeksi..), silti niillä käpöttelen kummasti.
mutta se on hyvä, ettei kaikkien jalat ole niin herkkiä kuin minulla.
...kävellä niillä, mutta kävelenpä kuitenkin. ihmiset joskus kattoo, että mitä sinä kakara leikit, mut eipähän enää sit aikuisena kato, ku osaan "oikeaoppisesti" ja luonnollisesti niillä kopsutella. No joo.