Olen nuori

perheessämme paljastui uskottomuus. Äitin ili pettänyt isää vuoden ja jopa ajatellut avioeroa.
Äidin palastuttua , isä oli avioeron kannalla , me kaksi minä ja alaikäinen veljeni vastustimme.

Äidin suhde oli loppu ja hän halusi kotiin. Nyt olemme kaikki "koossa", mutta mielialat sekaise ja vaihtelevat. Isä on luopunutavioeroajatuksesta mutta isän tyttönä minun on kauhean vaikea suhtautua äitiin. Näen äidin itsekkäänä omannautinnontavoittelijana. Kun hän yrittää keskustella kanssani hän vain pahentaa asiaa, kertoo syitä miksi teki niin kuin teki " se oli ihana mies, sinäkin olisit rakastanut häntä" YÄK !!! En halua kuulla niitä yksityiskohtia ! Mitä teen ? Isä on sanonut, että älä kiusaa tyttöä, mutta äiti puhuu kun isä ei ole pakikalla. Olen jopa saanut raivokohtauksen kunäiti on yrittänyt puhua minulle !
6956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ja kehitä oma kolmiodraama niin ei tarvi vilkuilla muiden kehnoja draamoja.

Saatana tyhmiä penskoja maailma pulloillaan.-.. kele...

Äänestä
  • ei halua kuunnella äitinsä tuputtamia kertomuksia omasta pettämisjutustaan. Äitihän tässä sotkee nuoren elämää. Äidinhän tässä tarvitsisi hankkia elämä. äitihän tässä on tyhmä. Ei tulisi mieleenkään alkaa kehua ,jotain vierasta miestä väenvängällä 19-vuotiaalle tyttärelleni. Miestä ,jonka kanssa olisin pettänyt hänen isäänsä. Isä ja äiti pysyvät isinä ja äiteinä hautaan saakka, saatika juuri aikuisuuteen astuvalle nuorelle.
    Äidin täytyy olla aika epätoivoinen tai kehittymätön tapaus, kun yrittää pakotta tytärtään kuuntelijakseen. Kyllä tyrärellä on oma elämä,mutta äidin sekoilut eivät siihen kuulu. Ne äiti saa ratkoa ihan itse.

    Äänestä

Olet ulkopuolinen päättämään vanhempiesi eroasioita. Tuskin sinäkään haluaisit että äitisi tai isäsi puuttuu sinun parisuhteisiin. Ollakko vaiko ei. Se on kahden aikuisen ihmisen asia. Lapset ei sitä päätöstä tee.

Äänestä

äitoso suhteiden tilittämine sinulle ole asiallista. Vaikka olisit jo nuosi aikuinen 18-23 ?) ja ilmeisesti asut kotona äidin on kuitenkin huolehdittava itse omat asiansa.
Joku tässä sanoi, ettei sinun pidä sekaantua vanhempiesi asioihin , toisinpäinhän kertomasi mukaan tapahtuu. Äitisi yrittää pitää sinua kuuntelijana ja terapeyttina .Ymmärrän ,että se koskee koska tiedät sen koskevan isääsi.

Näiden toisten reaktiota en ymmärrä. Ei lapset, edes aikuistumassa olevat ole sitä varten , että heidän päälleenkaadetaan oman avioliiton likasanko. Onneksi äitisi ei ole selostanut suhdettaan alaikäiselle veljellesi.

Äänestä

ja he saivat aikaan sopimuksen ettei lapsien kanssa setvitä asioit (14 ja 18v) vaan aikuiset keskenään. Olimme jo veljeni kanssa todella tuskaisia äidin vuodatuksesta. Isä oli sanonut, että hänelle äidin kuuluu puhua. Lisäksi he menevät pariterapiaan ja äiti omaansa, koska hänellä on sairaus,joka aiheuttaa mielialan heittelyä. Toisaalta ymmärrän kyllä, ettei äiti sairaudellen mitään voi paitsi saada hoitoa. Hän käyttääkin lääkkeitä, on jo käyttänyt kauan.

Vaikka haukutte minut vaikka miksi tyhmäksi pennuksi ,rakastan vanhempianija veljeäni. Olen myös huolissani äidistäni. Eilen kirjoitin tuon jutun ahdistuneena ,kun äiti oli taas kuvaillut seksielämää sen miehen kanssa taisi olla paha virhe. Ei ainakaan neuvoja tai ymmärrystä tullut.

Lähden syksyllä yliopistoon opiskelemaan ja saan siten varmaan etäisyyttä äitini ongelmiin ja perheeseen ja voin, niin kuin usein sanotaan aikuistua ja itsenäistyä. Kiitos sille ,joka aamulla kirjoitti ja ymmärsi, että on raskasta kuunnella toista vanhempaa loukkaavaa puhetta ja vielä vastentahtoaan ,toiselta kuitenkin itselleen rakkalta vanhemmalta.

Äänestä

kohtaan joka on pantu valitsemaan vanhempiensa välillä. 18-Vuiotias on täysi-ikäinen mutta ei vällttämättä läheskään aikuinen. Suorastaan törkeitä nuo pari ensimmäistä kommenttia.
Tulee anteeksi vaan mieleen, että on näiltä kommentoijilta se aikuistuminen jäänyt kesken jos edes on aluillaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aikuinen kirjoitti:

perheessämme paljastui uskottomuus. Äitin ili pettänyt isää vuoden ja jopa ajatellut avioeroa.
Äidin palastuttua , isä oli avioeron kannalla , me kaksi minä ja alaikäinen veljeni vastustimme.

Äidin suhde oli loppu ja hän halusi kotiin. Nyt olemme kaikki "koossa", mutta mielialat sekaise ja vaihtelevat. Isä on luopunutavioeroajatuksesta mutta isän tyttönä minun on kauhean vaikea suhtautua äitiin. Näen äidin itsekkäänä omannautinnontavoittelijana. Kun hän yrittää keskustella kanssani hän vain pahentaa asiaa, kertoo syitä miksi teki niin kuin teki " se oli ihana mies, sinäkin olisit rakastanut häntä" YÄK !!! En halua kuulla niitä yksityiskohtia ! Mitä teen ? Isä on sanonut, että älä kiusaa tyttöä, mutta äiti puhuu kun isä ei ole pakikalla. Olen jopa saanut raivokohtauksen kunäiti on yrittänyt puhua minulle !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu