nimitys?

Darglight:x

Onko serkun lapselle jokin oma nimitys?
pikkuserkku se ei voi olla koska eikö pikkuserkku ole isän tai äidin serkun lapsi?
Olen tässä vaan miettinyt että onko serkun lapsella jokin oma "nimi" vai onko se vain serkun lapsi?:D

7

3051

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutsun...

      heitä lasteni pikkuserkuiksi tai sitten ihan vaan serkkujen lapsiksi. Tai muuten tietty ihan nimillä :)

    • oon kutsunu serkun lapsia pikku serkuix...

    • Charles

      Pikkuserkku on, kuten itsekin totesit, äidin tai isän serkun lapsi. Sinun serkkujesi lapset ovat vain sinun serkkujesi lapsia. Ei heillä taida olla sen kummempia nimityksiä. Jotkut nimittävät heitä pikkuserkuiksi, mutta se on väärä termi, koska tarkoittaa eri asiaa.

    • neea.g

      Minäkin olen miettinyt tässä sitä samaa asiaa kun minun serkullani on nyt kaksi lasta ja toinen syntyi eilen,mutta en tiedä onko niillä nimityksiä vai ovatko ne vain niitä serkun lapsia..

    • lyra.r

      Eikös serkun lasta kutsuta sokeriserkuksi? En ole aivan varma, joten korjatkaa, jos se on väärin.

    • yreyeryery

      Pikkuserkku on serkun lapsi.

    • Tomassa

      Täsmennys: Serkun lapsi on pikkuserkku KYSYJÄN LAPSELLE, ei kysyjälle itselleen. Hänelle se on vain "serkun lapsi."

      Tietysti on ihan sama, miksi toisiaan kutsuvat. Sanokoot vaikka sisaruksiksi, jos niin haluaisivat.

      Mustalaisillehan kaikki samaa ikäpolvea olevat sukulaiset, jotka ei kuitenkaan ole siskoja tai veljiä, ovat serkkuja. Kätevää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4245
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2710
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2417
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2203
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe