Blonditko vain kelpaa?

Kertokaa hyvät miehet! Onko niin, että vain blondit kelpaavat! Olen akateemisesti koulutettu, fiksu, kauniskin tummaverikkö (en kuitenkaan mikään nirppanokka tai kova bisneslady). Usein tuntuu olevan niin, että kun ilmoittaa olevansa brunette tai lähettää kuvansa, vastaus on jotain suuntaan "et ole ihan sitä mitä haen..." tai "itse asiasssa haen vaaleaa naista..." Tms. Eikö luonteella, uskollisuudella, "sisällöllä" ole enää mitään vaikutusta? Olen innokas kuulemaan.
121461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mulle on aivan sama minkävärinen tukka on kunhan ei ole kalju. Yleisin syy hylkäykseen on kuitenkin kissat ja koirat koska olen niille allerginen, samoin tupakointi ja liika biletys. Koulutuksella ei ole väliä, luonteella enemmänkin.

Äänestä

Jaa, kyllä minä enemmän pidän tummista naisista (ruskeat silmät ja hiukset, ja se on menoa), mutta en minä blondin nähdessäni pakoon juokse.

Ei värillä loppujen lopuksi ole väliä, mutta vastaan kävellessä tumma saa minulta pidemmän katseen - tai joutuu sen kohteeksi, riippuu katsantokannasta :)

Äänestä

Tässäpä korteni kekoon:

Itse olen kyllästynyt ns. tusinablondeihin, tumma nainen saa pääni kääntymään. En tosin valitse kumppaniani niinkin vähäpätöisen asian perusteella kuin hiusten väri.

Naisellisuus, käytöstavat, koulutustaso sekä yhteiset intressit painavat vaakakupissa; olkoon sitten hiusten väri mikä tahansa.

Jos pelkkää ulkokuorta ajatellaan (joka monessa tapauksessa on koettu vääräksi perusteeksi lähestyä naista) niin tumma kurvitar jolla on sensuelli käytös ja hymyilevä lämmin katse silmäkulman pilkkeen lisäksi vie kyllä vaaleaveriköt kilpasisarensa 6-0.

Ko. pakettiin kun vielä saisi mainitsemasi sisällön eikä välttämättä niinkään yksioikoista ja tylsää mielikuvitusta lisäksi niin jopas olis.

Lisäisin muuten vielä että naiset ovat yleensäkin hieman tylsiä ja ennalta arvattavia; pitäisihän sitä hieman vibaa olla puntissa / hameen helmassa, edes hitunen rock´n´rollia elämään!

Niin, ilmankos sitä sinkkuja ollaan....

Taitaapi olla muuten niin että tummat miehet ovat myöskin kovemmassa huudossa kuin skandinaaviset pellavapäät, mutta ollappa KALJU (mut ei valju, kulmakarvat sentään tummat)...!

Toivottavasti napsahtaa sinulle mukava veikkonen vierellesi, ei voi olla hiuskuontalon väristä kiinni!

Äänestä

Itselläni on lievä preferenssi vaaleisiin, tai ainakin jotenkin kuvittelen niin. (Samalla tavalla kuin useimmat naiset preferoivat tummahiuksisia miehiä?) Mutta todellisuudessa olen ihastunut kyllä molemman värisiin, varmaan jopa about 50-50 suhteella. Eli eipä paljon väliä mun kohdalla, ja kaveripiiriin taitaa päteä sama.

Äänestä
  • Voisiko kyseessä olla kätevä tekosyy, kun todellinen ongelma onkin jokin muu (esim. useita miehiä pelottavat liian fiksulta tai koulutetulta vaikuttavat deitit)?

    Äänestä

  • vainukoira kirjoitti:

    Voisiko kyseessä olla kätevä tekosyy, kun todellinen ongelma onkin jokin muu (esim. useita miehiä pelottavat liian fiksulta tai koulutetulta vaikuttavat deitit)?

    Enpä usko että koulutuksen taso korreloi kovinkaan usein fiksuuden kanssa, joten tarvitseeko tuota sitten pelästyä. Tosin vahvat naiset (niin henkisesti kuin fyysisestikin) voivat joitain miehiä hieman hirvittää jos äiti on kotona passannut piloille ja nyt ei sitten tulekkaan lasagnea pöytään samaan tahtiin seurustellessa tms.

    Itse en hae seuraa netistä eikä minulla ole mainostakaan itsestäni millään sivuilla; kait olen sitten hieman vanhoillinen, ts. kykenemätön arvioimaan nettideittailun taikka sokkotreffeilyn arvomaailmaa. Kyllä se oma kulta on ennenkin ihan tuolla kadulla tai harrasteissa vastaan kävellyt niin miksi ei tulevaisuudessakin.

    Äänestä

Miehet hakee joko blondia tai sitten sellaista feikki-latinoa. Jos olet jotain muuta niin olet out.

Äänestä

kaikki miehet kenen kanssa olen jutellut netissä tai tavannut niin on kelpuuttanut mut ja useimmat sanonut että varta vasten tykkää bruneteistaja ruskeista silmistä :)kun mulla on heh :)! en kyllä enää harrasta nettideittailua. Että kyllä siinä varmaan joku muu syy täytyy olla... En muuten tajua et miten sä olet törmännyt vaan sellaisiin miehiin ketkä tykkää ainoastaan blondeista.!!

Äänestä
  • harrastanut nettideittailua mutta kun chatissa olen jutellut..yms

    Äänestä

Minulle ainakin kelpaa, vaikkakin täytyy myöntää että akateemistä koulutasta voi pitää hiukan "rasitteena" mutta en anna sen vaikuttaa asiaan, ja muutenkaan hiusten,silmien, ihon värillä ei ole merkitystä ja pituus/pano suhdekkin saa olla suuri, kunhan siellä korvien välissä on jotain, se on tärkeintä.

Mutta harmittavan monesti on käynyt juuri niin että kun ns. Akateemi-neiti on kuullut mitä teen työkseni niin vastaus on ollu tyyllin jaah. ...kysymättä sanaakaan koulutustasosa, AMK-ins. koulutus löytyy mutta työskentelen ns. fyysisentyön alalla.

Tietty nyt tuli yleistettyä pahasti sillä viimeisin tapaamani on yllättäen taas akateemisesti koulutettu, mutta muuten täydellinen poikkeus aikasempiin deitteihin, ja ensi kertaa on tunne että tästä vois tullakkin jotain.

Äänestä

Kyllä se tumma on aina tulinen ;).

Äänestä

Jos jollekin kelpaavat vain blondit tai eivät muuten ole sinusta ulkonäön perusteella kiinnostuneita, niin olisitko oikeasti ollut edes halukas moista ääliötä tapaamaan? Useimmat hyvällä itsetunnolla varustetut ihmiset tuskin olisivat.

Nämä nettideitti jutut ovat kyllä yllättävän pinnallisia paikkoja miehillekin:( Naiset vaativat "aina" minimipituuden, jotta heidän ei tarvitsisi hävetä(!) itseään lyhyenpiä miehiä esim. korkokengissä tai koska hän tykkää halata ylöpäin(?). Terve. Jos sanoo jotain "väärin", niin sitten ei saa enää minkäänlaista vastausta takaisin, tai sitten saa odotella, että nainen vastailee ensin mielenkiintoisimmille miehille ja itse saa jonkun lyhyen viestin kahden viikon(!) kuluttua. Osa kuvallisista ilmoituksista taas tuntuu olevan olemassa vain siksi, että naiset saisivat koottua vieraskirjan täyteen omaa ulkonäköään kehuvia viestejä. Sitten on tietysti vielä ne, joiden vaatimuslistaan on koottu kaikkien aikaisempien kumppaneiden puutteet.

Toinen asia, jossa itse kullakin on aihetta peiliin katsomiseen on juuri nämä omat hienot ominaisuutensa. Jos tykkää vaikka käydä taidenäyttelyissä, niin kiva. Mutta onko sen oman tulevan rakkaan ihan pakko olla niistä kiinnostunut? Miten paljon vaatimus liittyy rakkauteen ja miten paljon omaan pinnallisuuteen? Olisihan se varmaan kiva heilua siellä korkokengissä kaksi metrisen miehen kanssa ja esitellä itseään ja kumppaniaan muille.
Itse voisin kuitenkin varsin hyvin uskoa rakastavani naista, joka ei pidä lainkaan kalastamisesta.

Jos rakkaus löytyy jotain pätevyyslomakkeita täyttelemällä, niin minä pysyn sitten sinkkuna! Muut saavat etsiä itselleen oikean kokoista ja näköistä kumppania, joka harrastaa ja opiskelee oikeita asioita ja on kaikesta samaa mieltä.

Itse olen ainakin jo saanut tarpeekseni koko tästä nettideittitouhusta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tottako? kirjoitti:

Kertokaa hyvät miehet! Onko niin, että vain blondit kelpaavat! Olen akateemisesti koulutettu, fiksu, kauniskin tummaverikkö (en kuitenkaan mikään nirppanokka tai kova bisneslady). Usein tuntuu olevan niin, että kun ilmoittaa olevansa brunette tai lähettää kuvansa, vastaus on jotain suuntaan "et ole ihan sitä mitä haen..." tai "itse asiasssa haen vaaleaa naista..." Tms. Eikö luonteella, uskollisuudella, "sisällöllä" ole enää mitään vaikutusta? Olen innokas kuulemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu