eli mielenkiinnosta utelen: Pituus/lähtöpaino, kauan ollut dietillä ja paljon pudonnut painoa? Ja jos vielä jtn niksejä millä konstilla?ja kuinka herkuttelet,vai oletko jättänyt kokonaan pois?:) Kevyttä kesää kaikiille:)
G: kuinka paljon olet laihtunut?
böö..
121601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Alotin laihduttamaan tammikuun alkupuolella, lähtömitat oli 165cm/75kg.
Tällä hetkellä paino 63kg. Laihiksen alotin laskemalla pv-pisteitä noin suurinpiirtein, nyt nämä kevyemmät syömätavat on jo ihan normaalia elämää, eli enää en pisteitä juurikaan laske. Liikuntaa olen aina harrastanut vaihtelevasti, välillä enemmän välillä vähemmän. Herkkuja oon syöny sillon, jos on tuntunu, että on pakko saada jotain hyvää. Paino putoaa koko ajan pikkuhiljaa, tavote olis hitusen alle 60kg. =)
Pituus 172cm. Alku paino (tammikuun alku puolella kanssa) 80kg, nyt 68. Tavoite et pois vielä ainakin 8 kg. Se oli paononi ennen kuin lihoin tälläiseksi.
Liikuntaa, liikuntaa.
Syömättä olemista, kärvistelyä, repsahtelua, mässäämistä, lisää liikuntaa, syömistä, juomista, yli 24h syömättä, taas liikuntaa, lisää mässyä, lisää kärvistelyä... Tätä tää on.
Tässä on kaikki mahollinen paska kasaantunut muutenkin, työttömyys, rahattomuus, pätkätyöt, hermoromahdukset yms. Ei tässä varmaan ikinä saada elämää niin tasaseksi että laiduttaminen onnoistuisi tasaisesti ja turvallisesti...
Muita kohtalotovereita?
Hei!
Minulla lähtöpaino oli 99kg ja pituutta mulla on 169cm. Painonpudotuksen aloitin helmikuun alkupuolella Painonvartijoissa. Eilisessä punnituksessa painoa oli pudonnut yhteensä 20,7kg, eli paino tällä hetkellä 78,3kg, tavoitteena vielä pudottaa n.10-12kg ja sen jälkeen aloittaa se ehkä vaikein osuus elikkäs saada paino pysymään hallinnassa, takaisin en enää huoli jo taakseni jättämiäni kiloja. Ystävien, perheenjäsenten ja työkavereiden tuki ja kannustus ollut todella tueksi, heille kuuluu suuri kiitos että olen edistynyt näinkin hyvin. Kuten myös aivan ihanalle PV-ryhmän vetäjälleni joka jaksaa joka viikko antaa lisää tahtoa ja voimaa.
En ole käytännössä jättänyt herkuttelua kokonaan pois, vaan olen oppinut sen uudessa mittakaavassa ja ruokavalio on muuttunut todella paljon monipuolisemmaksi ja terveellisemmäksi. Syy miksi yleensä ryhdyin tähän laihdutushommaan oli alunperin korkea verenpaine ( oli tammikuussa 152/104 )ja toukokuussa 130/75, ja osa vaikuttajana oli myös tuo vaa'an lukema joka tammikuussa oli kolminumeroinen ja sai siinä vaiheessa minut vähentämään vääränlaisen ravinnon napostelua, virallisena alkupainona pidän kuitenkin tuota 99kiloa.
Jos joku haluaa tsemppaus tukea, niin mielelläni vaihtaisin sitä vertaistuki periaatteella.
Kaikkea hyvää kaikille painon kanssa "taisteleville" ja oikein hyvää juhannusta!
ps. sähkis on: [email protected]
Eli pituus 188cm alkupaino 133,5kg 26v mies ja tän hetkinen paino 115kg eli aloitin helmikuun puolenvälin aikoihin eli pudotus on ollut terveellistä vauhtia 18vk/18kg eli 1kg per viikko eli juuri sitä vauhtia mitä suositellaan.
aloin liikkumaan kävellen mielummin kuin aina pyörällä kuten ennen ja 2 kertaa ohjattua liikuntaa viikossa.(kesällä tauko mutta pystyn itekkin liikkumaan ilman ohjausta)sitten ruokavaliosta:Mehut-light mehuun,leikkeleet-vähäsravaisiin samoin jugurtit,kahviin sokerin sijasta-makeutusainetta,sipsit kokonaan pois,pullat-viinerit minimiin,karkit pois,pienempiä ruoka-annoksia jne
Kaupassa katoin mitä herkkuja vois jussina pikkasen syödä mutta kun ei edes tee mieli mitään ni minkäs sille voit.jäätelö on ainut mitä syön välillä,ennen lähes päivittäin.
ja en usko olevan vaikeuksia tiputtaa siihen 90 kg tuntumaan mihin olisin tyytyväinen kun en mikään ohukainen ikinä ole edes ollut.
enkä ole missään vaiheessa laskenut päivittäistä kalorimäärää vaan tutkin pakkauksista tiedot.voin kertoa enemmän/tarkemmin jos jotain kiinnostaa.
Hyvää jussia kaikille!
Jeps, 20 kiloa on tammikuun alusta lähtenyt, ja olen sen tehnyt pääasiallisesti paikkareiden pisteitä laskien. En ole laumaeläin ja käynyt ryhmissä vaan olen hommannut sen cd:n ja tunnollisesti ja vähemmän tunnollisesti laittanut kaiken syömäni ylös. Ja näin laiha en ole ollut sitten ala-aste -aikojen, eli tukeva olen ollut aina, mutta että tuntuuko hyvälle että sitä voi nipistää painoaan pois noinkin paljon vaikka tuntuikin silloin tammikuussa että toivottavasti en nuolase ennenkuin tipahtaa.
Ja vaikka tavoite olikin että saisi tämän 20 kiloa pois niin eiköhän tässä jatketa sinne normaalin painon tietämiin sitten samalla rytinällä, kun on jo tottunut tähän uuteen elämäntapaan. ;)
Mahtavia pudotuksia..tuntuu varmaan hienolta!!!!;D Oikein paljon onnea jatkoonkina:)
keväällä 2005 paino oli n. 139 kg ja pituus 170
aloitin silloin pudottamaan ja kesän aikana lähti 5-6 kg . ajattelin ettei tule mitään ja syksyllä lokakuussa menin painonvartijoihin ja nyt on pudonnut 29 kg se 5-6 kg eli yht.34-35 kg.
jäljellä olisi vielä toiset samanverran ja tavoite suunnilleen että ens juhannuksena olisin n. 70 kg. ajattelisin sen olevan mahdollisuuksien
rajoissa vaikka viimeiset kilot ovatkin tiukassa.
hyvin harvoin herkuttelen ja olen lisännyt liikuntaa reippaasti, kuntosali ja pyöräily näin kesä aikaan,ja niita pv pisteitä laskien vähärasvaista ja -sokerista ja paljon kasviksia ja hedelmiä kohtuullisesti.
Alotin tammikuussa painonvartioissa ja 15kg on lähtenyt. Alkumitat 163/97. Viiminen reilu kuukaus on paino junnannut paikallaan, ellei jopa hieman noussut, koska herkuttelu jäi päälle enkä ole pisteitä laskenut. Nyt pitäs saada taas itteensä niskasta kiinni ja karistettua toiset 15kg. Tsemppiapua siis kaivataan!!!
[email protected]
aikaa on kulunut ehkä noin puoli vuotta. Ensin laskeskelin pisteitä, sitten siirryin käyttämään kalorilaskuria
Pituus/lähtöpaino: 161cm/85,2kg, tammikuussa 2006.
Nyt 5kk myöhemmin painan 60kg, eli 25 kg lähtenyt:-) Aloin syömään terveellisesti ja liikkumaan lähes joka päivä 1-2 tunnin ajan. Syön kerran viikossa jäätelön tai jonkun muun pienen herkun ja alkoholia juon korkeintaan 2 lasia viiniä kuukaudessa.
159/73,5
aloitin tammikuussa laihduttamisen ja pysyvän ruokavalion muutoksen
painoa on pudonnut 11kg
konsteja: liikuntaa keskimäärin 4 kertaa viikossa (salilla käyntejä & jumppia), tarkkailen pastan, riisin, leivän ja hedelmien määrää
herkuttelen joka päivä maksimissaan 200kcal edestä esim. muutaman keksin päivän mittaan kahvin kanssa, kevytjäätelön, lightlimua tms. syön kaikkea mutta erittäin pieniä määriä, suklaata maksimissaan 25g/pvä jne. teen ruisleivästä ja kevyt kalkkunanakeista hoddoggeja itse. pitsaa ym. roskaruokaa olen syönyt alle 1 kerran kuukaudessa. en syö mitään minkä kaloreita en tiedä, ainakaan kokonaan.
180cm ja n.115kg
Vajaa vuosi aikaa ja painoa lähtenyt yli 25kg.