Miksi työsuhdeautoille sattuu enemmän liikennevahinkoja kuin omistusautoille ? (Tietolähde Liikennevakuutusyhdistys)
LIIKENNEVAHINGOT
8
1288
Vastaukset
- ....
Ajokilometrejä on keskimääräistä enemmän. (sama lähde)
- ajaminen olla säälitömämpää
Myös vakuutusyhtiöiden korvausplaveluja käytetään surutta (vara-auto maksaa mammonan). Lisäksi uusien autojen korjaus on tosi kallista.
Voidaan sanoa että liisarit vie suurimman osan vakuutuskorjausrahoista, vaikka pieni vähemmistö alle 10% autoilijoista. Esim. mersun xenon-lamppu maksaa saman kuin keskiverto corolla 1994 vakuutusyhtiön lunastuksena. Pieni mälli mersun nokkaan vie auton lunastukseen (=10 t€ korjaus).
Tällöin vakuutusyhtiö korvaa uuden auton tilalle vuosittain (uuden auton lunastus täysarvosta.
Ajokilomerimäärät liene liisareilla usein samoja kuin tavallisilla autoilijoilla. Keksimääräinen suom. autoilija ajaa 18-20 tkm vuodessa. Yleisin leasing sopimus 3 vuotta ja 60 tkm. - .....
ajaminen olla säälitömämpää kirjoitti:
Myös vakuutusyhtiöiden korvausplaveluja käytetään surutta (vara-auto maksaa mammonan). Lisäksi uusien autojen korjaus on tosi kallista.
Voidaan sanoa että liisarit vie suurimman osan vakuutuskorjausrahoista, vaikka pieni vähemmistö alle 10% autoilijoista. Esim. mersun xenon-lamppu maksaa saman kuin keskiverto corolla 1994 vakuutusyhtiön lunastuksena. Pieni mälli mersun nokkaan vie auton lunastukseen (=10 t€ korjaus).
Tällöin vakuutusyhtiö korvaa uuden auton tilalle vuosittain (uuden auton lunastus täysarvosta.
Ajokilomerimäärät liene liisareilla usein samoja kuin tavallisilla autoilijoilla. Keksimääräinen suom. autoilija ajaa 18-20 tkm vuodessa. Yleisin leasing sopimus 3 vuotta ja 60 tkm." Esim. mersun xenon-lamppu maksaa saman kuin keskiverto corolla 1994 vakuutusyhtiön lunastuksena. Pieni mälli mersun nokkaan vie auton lunastukseen (=10 t€ korjaus).
Tällöin vakuutusyhtiö korvaa uuden auton tilalle vuosittain (uuden auton lunastus täysarvosta. "
Pieni mälli mersun nokkaan ajettuna menee usein vastapuolen liikennevakuutuksesta. Samoin joskus mersu kolahtaa corollaan ja ei se corollakaan ole ilmainen korjata. - kun tilastoissa
..... kirjoitti:
" Esim. mersun xenon-lamppu maksaa saman kuin keskiverto corolla 1994 vakuutusyhtiön lunastuksena. Pieni mälli mersun nokkaan vie auton lunastukseen (=10 t€ korjaus).
Tällöin vakuutusyhtiö korvaa uuden auton tilalle vuosittain (uuden auton lunastus täysarvosta. "
Pieni mälli mersun nokkaan ajettuna menee usein vastapuolen liikennevakuutuksesta. Samoin joskus mersu kolahtaa corollaan ja ei se corollakaan ole ilmainen korjata.Työsuhdeautoilijat kolaroi 2 x enemmän.
Corollaa ei korjata jos korjauskulut enemmän kuin auton arvo. Vanhoja corolloita saa 2000 € katsastettuna, näillä SUomi ajaa (lähes 12 vuotta vanhoilla corolloilla).
Esim. uuden auton puskurissa olevan 5cm x 5 cm kolhun korjauksen hinta oli oli 4 vuotta sitten sijaisautoineen noin 2000 € puskuria ei vaihdettu edes. Uusissa autoissa on ns. lunastusehto eli jos kotjaukset yli 10-20 % auton arvosta korvataan auto uudella. - ....
kun tilastoissa kirjoitti:
Työsuhdeautoilijat kolaroi 2 x enemmän.
Corollaa ei korjata jos korjauskulut enemmän kuin auton arvo. Vanhoja corolloita saa 2000 € katsastettuna, näillä SUomi ajaa (lähes 12 vuotta vanhoilla corolloilla).
Esim. uuden auton puskurissa olevan 5cm x 5 cm kolhun korjauksen hinta oli oli 4 vuotta sitten sijaisautoineen noin 2000 € puskuria ei vaihdettu edes. Uusissa autoissa on ns. lunastusehto eli jos kotjaukset yli 10-20 % auton arvosta korvataan auto uudella.Vanhat corollat ne ongelmia ovat. Menee omasta kaskosta oven oikaisut parkkipaikkakolhujen ja paikaltapakojen jälkeen.
ja alkuperäiseen: tuo tilasto kertoo, että liisareilla ajetaan keskimääräistä enemmän. Isossa otoksessa tämä korreloi myös ajettuihin kolareihin. - Taxit pilaa näitä
.... kirjoitti:
Vanhat corollat ne ongelmia ovat. Menee omasta kaskosta oven oikaisut parkkipaikkakolhujen ja paikaltapakojen jälkeen.
ja alkuperäiseen: tuo tilasto kertoo, että liisareilla ajetaan keskimääräistä enemmän. Isossa otoksessa tämä korreloi myös ajettuihin kolareihin.Taksit menee näihin yhteisöautoihin. oisn ne ovat joka toinen viikko korjauksessa renkien jäljiltä.
Heksingissä taksit pyörii 100 -150 t km vuodessa per auto.
Tavallinen leasing-sopimus on 3 v /60 tkm eli tavallisen määrän ajetaan normaaleilla liisareilla. - Onko näyttöä syyllisistä
.... kirjoitti:
Vanhat corollat ne ongelmia ovat. Menee omasta kaskosta oven oikaisut parkkipaikkakolhujen ja paikaltapakojen jälkeen.
ja alkuperäiseen: tuo tilasto kertoo, että liisareilla ajetaan keskimääräistä enemmän. Isossa otoksessa tämä korreloi myös ajettuihin kolareihin.Kyllä se on niin että, jos toinen syyllinen vakuutuyhtiö rahstaa kaverilta corollan.
Kyllä ainakin mitä naapurini korjauttaa liisariaan niin syy on itsessään tai lähinnä vaimossa joka ajaa kaikki tolpat ym. kasaan. - n=1
Onko näyttöä syyllisistä kirjoitti:
Kyllä se on niin että, jos toinen syyllinen vakuutuyhtiö rahstaa kaverilta corollan.
Kyllä ainakin mitä naapurini korjauttaa liisariaan niin syy on itsessään tai lähinnä vaimossa joka ajaa kaikki tolpat ym. kasaan.Otit sitten yhden otoksesta... huvittavaa. Palaa alkuperäiseen lähteeseen niin löydät ajetut kilsat ja kolhut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2483487
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1322529Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta152015Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2251872Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3441811- 571428
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491394- 1111140
- 1021108
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan651103