En tiedä liittyykö tämä varsinaisesti tälle palstalle, mutta pistämpä silti. Eli kuukautiset oli tässä ihan normaalisti, pari päivää sitten suunnilleen loppuivat. Nyt yhtäkkiä onkin taas ilmestynyt pientä rusehtavanpunaista vuotoa, mistä ihmeestä johtuu? Ei ole ikinä ennen ollut samaa mulla..
Tuli harrastettua valitettavasti tyhmyyksissä juhannushumalapäissä seksiä poikaystävän kanssa ilman kondomia (en käytä pillereitä), ilmeisesti kännipäissä sitä ajatteli että "enhän mä nyt menkkojen aikana raskaaksi tule" , vaikka ei poikaystäväni sisälleni lauennut .. tyhmää, tiedän.. Eikai sentään siitä voi johtua tämä vuoto? Eikai voi olla nyt jo kyse mistään raskaudesta?
Tuli harrastettua valitettavasti tyhmyyksissä juhannushumalapäissä seksiä poikaystävän kanssa ilman kondomia (en käytä pillereitä), ilmeisesti kännipäissä sitä ajatteli että "enhän mä nyt menkkojen aikana raskaaksi tule" , vaikka ei poikaystäväni sisälleni lauennut .. tyhmää, tiedän.. Eikai sentään siitä voi johtua tämä vuoto? Eikai voi olla nyt jo kyse mistään raskaudesta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Unohtui sanoa että alavatsakin on kipeänä hiukan.. mikä ihme on vialla :I ... ?
sen saat selville sitten vähän myöhemmin, et tähän hätään, ei istukkahormonia vielä erity.
Sinuna kääntyisin gynekologin puoleen,sinulla voi nyt olla jokin tulehdus.
Miksi et hankkinut heti jälkiehkäisyä??Vaikkei se 100%:n varma olekaan niin ajoissa otettuna kuitenkin suht varma, parempi ainakin kuin ei mitään.
No,jos yhdynnästä on alle 5 vrk, niin kuparikierukkaa nopeasti asennuttamaan,se estää mahdollisen raskauden,alkio ei voi kiinnittyä.
En voi käyttää noita ehkäisyjä..
Unohtui sanoa tällainen juttu, joka tarkemmin ajateltuna saattaisi (?) liittyä tähän? .. Eli ennen näitä jo loppuneita normaaleja menkkojani (n. pariviikkoa ennen niitä) olin yhdynnässä jälleen ilman ehkäisyä (tyhmä mikä tyhmä, alkoholilla taas osuutensa, mutta opiksi sain jo..sen verran tässä jo pelästyin.. )jolloin kumppanini laukesikin vielä sisääni... Ajattelin tietysti etten varmasti ole raskaana kun menkat tuli ihan normaalisti.. mutta eikai nyt enää ole mahdollista että sittenkin olisin tullut siitä raskaaksi, vaikka nuo menkat nyt olikin jo...?
Tämä vuoto on muuten varmaankin ns. tiputteluvuotoa, oikein vähäistä, en vuoda siis jatkuvasti..
ilman ehkäisyä yhdynnässä on raskauden mahdollisuus, eli kyllä sinä voit olla raskaana.
Jos et kerran voi käyttää edes jälkiehkäisyä niin hommaa nyt hyvä ihminen itsellesi vaikka kuparikierukka (ym.ettei hormonaalinen ehkäisy sovi?!), miksi pelata jatkuvasti venäläistä rulettia.
Vaikka ne menkat tulisivatkin normaalisti niin aina on se raskauden mahdollisuus, olet kaiketi kuullut ns. valemenkoista.
Ja toinen yhdyntänne.....ei sillä ole merkitystä laukeaako sisälle vai ei, kun niissä touhutipoissa on siittiöitä ja niitä ei raskauteen tarvita kuin se yksi ja ainut.
Voihan sinulla olla esim. klamydia, kerrot vuodostta ja alavatsakivuista.
Hakeudu lääkäriin!
menkat voi tulla vaikka olisikin raskaana, joten se mahdollisuus on olemassa.
ei sitten anna selkoa siitä,että tulitko nyt juhannuksena raskaaksi! Se kertoo vain sen oletko mahdollisesti tullut siitä ensim. suojaamattomasta yhdynnästä raskaaksi!
Viittaako tuo tiputteluvuoto raskauteen vai teidän mielestänne jotka raskaustestintekoa ehdotatte se ylipäätään pitäisi tehdä (tottakai teen jossain vaiheessa) ? Vai voiko tiputteluvuotoon olla jotain muita syitä?
Tiputtelu voi viitata raskauden alkuun, klamydiaan ja moneen muuhun asiaan, se mihin se VOI viitata EI kerro sitä mikä juuri sinulla on (toope). Mene lääkäriin. Klamydia ERITTÄIN mahdollinen myös.
vaikka olin tullut raskaaksi edeltävän toukokuun alussa. Vuoto oli melko runsasta ja kesti pari päivää. Juhannuksen jälkeen kävin lääkärissä ja todettiin, että sikiö voi hyvin ja synnytin sitten tammikuussa.
Sinulle sanoisin, että viisainta on hakeutua lääkärin vastaanotolle ja selvittää mistä on kysymys, eikä odotella ja jännitellä.
Jos kysymyksessä on joku tauti tai pöpö on hyvä saada lääkitys nopeasti ja jos kysymyksessä on raskaus, sen jatkohoito tuommoisessa tilanteessa on käynnistettävä heti.
Itselläni oli yhteen aikaan sellaiset kuukautiset että pari päivää loppumisen jälkeen tuli vähän vuotoa ja tätä kesti pari vuotta joka kuukautisten aikaan. Nyt mulla on päinvastoin, ensin on ihan vähän vuotoa yhtenä päivänä ja sitten kestää pari päivää ettei tule mitään ja sitten vasta kuukautiset varsinaisesti alkaa.
Ainakin mulla siis kuukautiset on vaihdellut vuosien mittaan moneen kertaan ties minkälaisiksi eikä se ole sen kummemmin mistään johtunut.
Tämä ei tietysti tarkoita sitä että sulla olisi sama juttu!