Sossu

Moi

Seuraavanlainen tilanne:
Olin vuoden verran töissä eräässä myyntialan firmassa, tienasin jonkun verran (netto n.1400€/kk), ostin oman asunnon, velka 60000 nyt kuitenkin pää ei enää kestänyt sitä painetta ja jouduin irtisanomaan itseni.
Uutta työpaikkaa ei pieneltä paikkakunnalta löydy. Joten osaako kukaan sanoa, paljonko saisin sossusta tai kelalta rahaa kuukaudessa nettona, jos kukaan osaa vastata? Laskuihin, mukana asuntolaina, menee 800€/kk, ja pitäähän sitä ruokaakin ostaa.

Asiallsia vastauksia, kiitos.
Ei saa lyödä maassa makaavaa miestä. ;)
71084
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että eivät anna mitään, mutta voihan sieltä jokunen satanen tullakkin. Asiahan selviää kun käy kokeileen =) =) =)

Äänestä

ja kokemusteni mukaan lainojen (korot lyhennykset) eivät lisää TTT:n määrää, ehkä jotkut akuutit asiat (en tiedä mitkä, riipuvat myös perhesuhteista).

Tällä paikkakunnalla jossa asun, asunnonomistaja joutuisi myymään asuntonsa ja asumaan yksityisessä vuokra-asunnossa tai hotellissa ja tuhlaamaan säästösä ( osakesijoitukset, esim. puhelinosake), ennenkuin saisi toimeentulotukea.

Jotta saa toimeentulotukea pitää köyhdyttää itsensä TMT-tasolle, joka asuu vuokra-asunnossa, mutta se ei tietenkään ole tavoite, vaan päättäjien tahto.

Ja tämä paikkakunta jossa asun on Espoo, kohta poliiisi vie minulta tämän läppärin ? (Ei nyt sentään).

Äänestä

Lainoja kuten mainittu asuntolaina jne, EI oteta huomioon sossussa. Niiden kanssa on omillaan parhaaksikatsomallaan tavalla. Useimmiten velkainen omaisuus tarvitseekin myydä ja mahdollisen loppuvelan kanssa vain tulla toimeen parhaaksi katsomallaan tavalla...

Muun elämisen/tulojen kanssa sossu sitten katsoo tulotason ja jos on tarpeeksi alhainen niin ainakin tiettyyn erotukseen saakka saa sieltä. Mutta sielläkin on suoraan sanoen melkolailla (kellekään ei liene uusi uutinen) tapauskohtaisuus ja "naamaraja" kaksi avainsanaa. Alimmat avustukset saa lakisääteisesti jokainen jos tulot ovat tarpeeksi olemattomat, mutta kaikki siitä ylitse on aina ihan tilanteesta kiinni. Toiset saavat helpommin kuin toiset ja paikkakuntakohtaisestkin kun SUURIA eroja.

Ei netissä voi asiaa sanoa mitenkään pätevästi, jokaisella on vain omat kokemuksensa ja "varmat" hevosmiesten tietotoimiston mutunsa. Huomenna varailet aikaa ja menet itse selvittelemään tilannettasi, pääset kaikista helpoimmalla.

Äänestä

Lyhennyksiä ei saa. Korot ja vastikkeen voi saada osittain asumistukena tai sossusta jos on tosi pienet tulot. Sulla saataa olla ansiosidonnainen, se on jo liian suuri tulotaso saadaksesi mitään.

Toimeentuloasiakkaista iso osa on omistusasujia, eivät siis kaikki vuokralla asuvia vaikka niin monet luulevat. Joten tilanteesi tuskin on poikkeus.

Pankki voi myöntää lyhennysvapaan vuoden, jolloin maksat vain korkoja lainasta.

Sain aikoinaan (v. 95 ehkä) Helsingin sossusta pienen korvauksen sähkölaskuun vaikka asuin omistusyksiössä.

Äänestä
  • vaan vuokra-asukkaita.

    ja toisin kuin moni luulee sossu ei maksa vuokriakaan.

    Äänestä

No et tietenkään mene sossuun vaan ekaks työkkäriin ilmottautumaan ja hakemaan työttömyyskorvausta.
Sossusta ei nykyään edes saa mitään rahaa, ellei ole ilmottautunut työkkäriin työnhakijaksi.Sossu on viimesijainen tukimuoto, joten sieltä saa avustusta vasta kun kaikki muut on haettu ja käytetty.

Jos olet vuoden verran ollut työssä, niin sullahan on työssäoloehto täyttynyt, se edellyttää vähintään 10 kuukautta työssäoloa! Toivottavasti olet hoitanut liitton ja sen kassaan jäsenmaksut kuntoon, niin 500 päivää tulee ansiosidonnaista työttömyyskorvausta. Noilla tuloilla se on bruttona, yksin asuvana , noin 880e/kk - miinus verot mitä ne sitten sulla tuleekin olemaan.

Jos olet ollut pihi väärässä paikassa, etkä ole maksanut mitään liiton maksuja työssäollessasi, et saa kuin kelalta työttömyyskorvausta sen perusrahan minkä saa kaikki muutkin, onkose 505 e/kk brutto - miinus taas ne verot.

Siinäpä ne tulomahdollisuudet taitaa olla, asumislisää voi saada, en tiedä kun en ole ikinä hakenut.

Työkkäriin ilmottautuessa sulle saattaa tulla ensin 3 kk karenssi kun olet ottanut itse loparit töistä. Ellei sulla ole näyttää jotain hyvää lääkärinlausuntoa terveydentilastasi taikka muuta dokumenttia. Muuten tulee 3 kk karenssi viikon omavastuuaika. Rahaa ei ole tiedossa ennen syyskuuta, oli se sitten ansiosidonnaista tai kelan peruspäivärahaa.

Joillakin paikkakunnilla luetaan sossussa tuota "viimesijainen tukimuoto"-asiaa siten, että sun omistusasunto on sun ylimääräistä omaisuutta ja että kämppä pitää myydä jos aikoo sossusta jotain saada. Työttömyyskorvauksessa ei katsota omaisuutta tai tilillä olevia summia, vaan se on vakio.

Äänestä

saat toimeentulotukea miniminormin (joka on noin 380 euroa/kk tai 20 tai 40 %:lla alennettu) , sähkölaskun, vesilaskun ja 93 %:ia yhtiövastikkeesta ----niiinus---- tätä summaa vähentää täsmälleen samalla summalla mahdollinen asumistuki ja työttömyyskorvaukset.

Eli, jos et saa muhevää ansiosidonnaista, muuta rahallista tukea jostain tai työpaikkaa, niin menetät asuntosi.

Toimeentulotuella ei maksella 800 euron asuntolainoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


p_p_m_l kirjoitti:

Moi

Seuraavanlainen tilanne:
Olin vuoden verran töissä eräässä myyntialan firmassa, tienasin jonkun verran (netto n.1400€/kk), ostin oman asunnon, velka 60000 nyt kuitenkin pää ei enää kestänyt sitä painetta ja jouduin irtisanomaan itseni.
Uutta työpaikkaa ei pieneltä paikkakunnalta löydy. Joten osaako kukaan sanoa, paljonko saisin sossusta tai kelalta rahaa kuukaudessa nettona, jos kukaan osaa vastata? Laskuihin, mukana asuntolaina, menee 800€/kk, ja pitäähän sitä ruokaakin ostaa.

Asiallsia vastauksia, kiitos.
Ei saa lyödä maassa makaavaa miestä. ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu