Mitä muuta samantapaista on Dvorakilta?

Kun hänen mestarillinen sellokonserttonsa. ( cello concerto in B minor, 1985)
Erityisesti pidän ensimmäisestä osasta.
3262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Usein kuulee sinfonioita 9 (uudesta maailmasta) ja 8 joka on itselleni ehkä enemmän mieleen. Muut sinfoniat ei ole tuttuja. Eniten kuulee aika kevyitä slaavilaisia tansseja. (En koskaan ole varma, onko kysymyksessä joku Brahmsin Unkarilaisista vai Dvorakin Slaavilaisista, sanovat että Dvorak pummi Brahmsilta sekä rahaa että ideoita). Tuo sellokonsertto on joskus ollut minulle tärkeä, vaikken musiikkimiehiä olekaan. Lienee aika keskeinen kappale sellonsoittajille? Kyllähän Dvorakilla on vielä jonkun verran laulumusiikkia ja oopperoita ja hengellistä ja vaikka mitä, kysy Fugasta mitä löytyis jos pk-seudulla asut.

Äänestä

kannattanee tutustua, vaikka se onkin vähemmän tunnettu/pidetty/levytetty. Toisena omista harvoista Dvorak-suosikeistani voisi mainita Stabat Materin, vaikkei se nyt samankaltainen olekaan.

Äänestä

Tutustu ehdottomasti tämän Beethovenilta, Brahmsilta ja Mozartiltakin vaikutteita ottaneen mestarin seuraaviin teoksiin: Carnival Overture Op.92, viulukonsertto (a-molli) Op.53 ja jousikvartetto no.12 "amerikkalainen" Op.96. Ensimmäiseksi mainittu on sellokonserton toisen osan ohella säveltäjän nerokkainta antia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Milla.MaGia kirjoitti:

Kun hänen mestarillinen sellokonserttonsa. ( cello concerto in B minor, 1985)
Erityisesti pidän ensimmäisestä osasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu