Mies alkaa muutama päivä ensitapaamisen jälkeen puhumaan rakkaudesta ja loppuelämästä yhdessä? Ei haluaisi olla hetkeäkään erossa. Pitäisikö juosta karkuun vai uskoa? Tunne on kyllä molemminpuolinen, mutta itse en halua alkaa puhumaan noin vakavista tunteista liian aikaisin, vaikka ne ajatuksena päässä pyörivätkin. Mitä tuollaisesta miehestä pitäisi ajatella?
Epäilyttävää
unelmanainen???
101188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mies on joko totaalisen spontaani tunteilija, joka kannattaa rakastumista ensisilmäyksellä tai takertuva kontrollifriikki.
Sano miehelle, että jäitä hattuun ja edetään hitaammin. Jotkut tarvitsevat enemmän aikaa tutkailla tunteidensa syövereitä (including me) ja jotkut taas kykenevät sanomaan r-sanan jo noinkin pian kuin ko. tyyppi.
Hitaasti hyvä tulee. Hieno juttu, että tunteet molemminpuolisia. Tämä voi olla kauniin ystävyyden & rakkauden alku.
tunteilija sopisi enemmän häneen. En vaan koskaan ole tavannu miestä, joka olisi niin tunteellinen ym, niin nyt olen sitten ihan äimänkäkenä, että mitä tämä on?
Olen sanonutkin, että tarvin enemmän aikaa ja haluan edetä hitaammin, eikä hänellä tunnu olevan mitään sitä vastaan. Jokseenkin vaan häiritsee, että liekö edes tietää, mitä rakkaus on, jos niin kevyesti sen lyhyen tuttavuuden jälkeen sanoo.
EIhän tässä muuta voi, kun katsoa ja ottaa selvää. Ajattelin vaan, että olisi kiva kuulla muidenkin mielipiteitä tuollaisesta. Ja jos vaikka jollain olisi samantapaisiakin kokemuksia - että mies on vähän "ylitunteellinen".
Mutta kiitos, toivon todella että tämä olisi kauniin rakkauden alku.
Kaikki pitkäaikaiset miesystäväni ovat sanoneet nuo maagiset r-sanat ensin. Ja minä ihan ihmeissäni, että mitäh... Itse sitten pari kolme kuukautta jälkeen... En vain pysty sanomaan takaisin pelkästä kohteliaisuudesta. Kun ne sanat sanoo, täytyy myös sitä tarkoittaa.
Ihastua voin heti ja sitä tapahtuu usein, mutta rakastumiseen vaaditaan jo pitempi tuttavuus.
Kyllä ne ihmiset sitä varmasti tarkoittavat sen sanoessaan, mutta kaikille ehkä ei ole niin selvää ihastuksen ja rakkauden ero.
Malttia ja mukavia tapaamisia, siitä se lähtee:-)
on aika vaikea miellyttää.
Ensin valitetaan, että miehet ei näytä tunteitaan, vaan ovat etäisiä (rakastaako se mua ollenkaan?).
Sit kun joku onneton erehtyy näyttään, niin sekin on friikki.
Mitä pitäisi ajatella ihastuneesta miehestä? :)
Puhuttiin rakkaudesta eikä ihastumisesta.
Miten eroittelet rakkauden ja ihastumisen?
Paljonko aikaa pitää kulua ennen kuin voi sanoa olevansa rakastunut?
Minä siksi toiseen puhuin tunteiden näyttämisestä, sinä takerruit terminologiaan.
kaava olemassa. Ihastuminen kestää ihmisestä riippuen: (ikä sukupuoli)/3,75*menneiden suhteiden lukumäärän neliö kaksi puoli seitsemänkymmentä kolme
Eli helppoa matematiikkaa
Keksitkö ton ihan itse;) ?
kyllä se on suoraan rakkauden oppikirjasta luettu ja opeteltu :)
Minun mieheni sanoi muutaman tunnin jälkeen, elikkä aamulla, et rakastan sinua. Sanoin, joo niin minäkin sinua. En siis uskonut, enkä minä sanoja todeksi silloin tarkottanut.
Nyt sitten ollaan naimisissa ja sanoo joka päivä, rakastan sinua vaimoni