eli mulla o tosi kuiva iho ja haluaisin silmänympärysihovoiteen joka oikeasti kosteuttaa ihan syvältä asti. oon 15v ni ei mitään semmosia ryppyvoiteita
Silmänympärysvoide
jeesjees
6743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet vasta teini, eli kasvava nuori nainen. Tuossa iässä et todellakaan vielä tarvitse äitisi käyttämiä silmänympärysvoiteita tai muuta aineita.
Perusteellinen puhdistus ja yleiskosteusvoide, kevyt sellainen joka pvä iholle. Jos alat liian nuorena käyttämään silmänympärysiholle tarkoitettuja ravitsevia voiteita, kadut myöhemmin ja syntyvät rypyt ovat syvempiä.
Ihoa ei saa ylihoitaa!
Eli apteekista ihan peruskäyttöön tarkoitettua kosteusvoidetta, joka sopii koko kasvoille/decolte alueelle, sillä pärjäät vielä monta vuotta. Näin meille ainakin on opetettu kosmetologikoulussa, päivittäin näkee töissä naisia joilla kauheat rypyt ja ylihoidettuna rasvaa naamat täynnä.
Eikö silmänympärysvoidetta tule alkaa käyttää siinä vaiheessa kun meikkiäkin? Luulisi sinun tietävän, jos kosmetologiksi opiskelet..! Ja kysyjähän sanoikin, ettei mitään hoitavaa (rypyille tarkoitettua) vaan kosteuttavaa. Nivealla ainankin taitaa olla nuorille sopiva silmänympärysvoide, en muista nimeä.. kannattaa kysyä myyjältä!
Kuule sun ei todellakaan tarvi ruveta vielä tuon ikäisenä käyttämään mitään silmänympärysvoiteita, koska ihosi on kimmoisa ja joustava.
Kosmetologini sanoi että yleensä noin vähän päälle 20v saa ruveta laittamaan silmänympärysvoiteita, koska silloin iho alkaa pikkuhiljaa vanheta, mutta ei kuulemma ole myöhäistä vielä 25 vuotiaanakaan. Itse olen alkanut vasta nyt käyttämään sitä.
voi alkaa käyttämään silloin kun aloittaa meikkaamisen eli jos päivittäin meikkaat niin eikun ostamaan vain...ja tosiaankin jotain nuorelle tarkoitettua kosteuttavaa...näin meille on kosmetologikoulussa opetettu..opetuksissakin on tietenkin eroja
esim.vehnänalkio-öljyä.Saa body shop:ista.
aveme sarjasta löytyy kuivan ja herkän silmänympärysihon tehokosteuttava hajusteeton voide joka käy myös atoopikoille... todellakin kosteuttaa, ei ehkä meikin alle ellet ole atoopikko... ei liftaa tms. mutta siis käy ihan ihottumaisellekin silmänympärysiholle... ja sitten kysymys kosmetologeille: onko muka vaarallista käyttää kosteuttavaa silmänympärysvoidetta aina siitä asti kun meikkaa, ei siis kiinteyttävää/silottavaa? itse käytän wichyn thermal fixiä ja päivisin kesällä clarinsin UV suojallista...olen 19.