Mitä sivuvaikutuksia ehkäisyrenkaalla on?
Ehkäisyrengas
- mitä sivuvaikutuksia?
121081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
en oo huomannu mitään sivuvaikutuksia.
aluksi oli ehkä hieman haluttomuutta, mut ny on päinvastoin, kuukautiset on lyhentyny pariin päivään, aluksi nekin oli ihan normaalit, finnejä ei oo tullu, mielialan vaihteluita ei oo...
sen oon huomannu, et seksi on parempaa ilman rengasta, mut ei siinä mee ku 5 sekuntia ja rengas on otettu pois, kunhan vaan muistaa laittaa sen takasin.
mut näähän on just näitä henkilökohtaisia asioita, joillekki tulee vaikutuksia, toisille ei.
ja tolla lauseella "en oo huomannu mitään sivuvaikutuksia" tarkotin siis negatiivisia vaikutuksia =)=)
positiivisia kyllä on
Olen käyttänyt rengasta nyt kaksi vuotta ja olen tyytyväinen.
Menkat on lyhentyneet ja niukentuneet. Seksihalut hipoo taivaita, menee melkein taudin puolelle :-)Pillereitä käyttäessä ei haluttanut hetikään näin paljon.
Ainoa negatiivinen oire mulla on ajoittain ilmenevät alavatsakivut ja -krampit. Johtuneeko nuo sitten vierasesineestä vai mistä, mutta olen huomannut, että liikkuminen/liikunta auttaa ja oireet pysyvät poissa.
Olin tosi tyytyväinen renkaaseen, eikä ilmennyt mitään sivuvaikutuksia yli vuoteen. Tänä keväänä jouduin vaihtamaan renkaan laastariin, sillä yhtäkkiä menkat alkoivat väärään aikaan ja jatkuivat vain.. Kolmen viikon vuodon jälkeen menin gynelle. Hän määräsi minulle laastarin, ja sanoi, etteivät renkaan hormonitasot riittäneet minulle enää, syytä en tiedä.. Laastarissa on kuulemma korkeampi pitoisuus kuin renkaassa.
Mutta rengas oli paljon kätevämpi kuin laastari vaikka se pitikin ottaa pois puuhailun ajaksi.. ei tarvinnut pelätä, että se lähtee kävelemään..
Miten se rengas pysyy paikoillaan emättimessä? Mistä sen tietää, onko se paikoillaan - tuntuuko se? Kiitos kaikille jo vastanneille! Lisää kokemuksia otan erittäin mielelläni vastaan, rengas on nimittäin harkinnassa...
itselläni on ollut tuo rengas pari vuotta. erinäisten kokeilujen jälkeen rengas sopii itselleni parhaiten. ei tarvitse huolehtia pillereitten otosta joka päivä, kunhan vaan muistaa ottaa pois kolmen viikon päästä.
rengasta ei tunne millään tavalla, eikä itseni ole sitä seksin aikana pois ottaa. mieheni on sanonut ettei sitä edes tunne olevan siellä.
ainoa haittapuoli minulla on ollut ajoittainen aknen tulo kasvoille.. mutta se on pieni haitta kun vertaa mitä muista ehkäisyistä on tullut. laastareita kokeilin joskus, mutta niiden aikana kuukautiset menivät ihan sekaisin. ja kun tuota hormonia on enemmän, e-rengashan on vähähormooninen. hyviä puolia on sitäkin enemmän.. ärsyttävä olotila ja jatkuva kiukkuaminen ja päänsärky on e-renkaan myötä hävinnyt.
kannatan kyllä e-renkaaseen vaihtoa. on mielestäni kaikista ehkäisyistä paras vaihtoehto!
Pillereistäkö kiukkuisuutesi johtui sitten, vai jostain muusta? En haluaisi mitään hormonaalista ehkäisyä, tällä hetkellä pelaillaan kumeilla, mutta. Kuukautiset on ihan hirveät, kivuliaat ja runsaat. Olen kuullut, että rengas helpottaisi niitä? Ehkäisyvarmuus on mitä luokkaa renkaassa? Olisihan se vähän varmempi ehkäisy kivempi, vaikka toisaalta kondomi on kyllä varma, jos oikein käyttää. Tuleekohan tulehduksia helpommin renkaan myötä? Paljonko ne renkaat muuten maksavat? Lisääkö ehkäisyrengas valkovuodon määrää? Tosi paljon tuli kysymyksiä, kiva jos joku ehtii vastata! Sitä vielä mietin, että jos kärsii mielialavaihteluista kuukautiskierrosta tai muusta johtuen, niin voiko rengas tasoittaa niitä vaihteluja jotenkin? Vai aiheuttaako lisää kiukkuisuutta yms.
renkaassahan hormonia paljon, paljon vähemmän, kuin pillereissä. eli todnäk helpottaa menkoissa, mutta taas ei vaikuta mielialaan niin paljon, kun hormoni imeytyy juuri siellä, missä ehkäisyn pitääkin tapahtua. ehkäisyvarmuus jotain 99%, ei tuu tulehduksia yhtään helpommin (ei ainakaan mulla oo ollu), hinta noin 15€ kpl monipakkauksena halvempi, saattaa lisätä valkovuotoa, mutta en mä ainakaan enää huomaa mitään... :)
(minulla tekstiä tuolla lisääkin)
Ok, ehkäisyrenkaassa on vähemmän hormoneja kuin yhdistelmissä. Onkohan ehkäisyrenkaan hormonitaso vastaava kuin hormonikierukassa? Vai onko kierukassa kuitenkin vielä sitäkin vähemmän hormoneja? Hormonikierukka ei tosiaan minulle sopinut, siksi osaltaan vielä pähkäilen kovasti tuon renkaan kanssa! Mietityttää vähän se mahdollinen tulehdusten lisääntyminen, niitähän yleensä tulee myös renkaiden (niin kuin, ja etenkin, kierukoidenkin käyttäjille) helposti. Hiivatulehdus jatkuvana riesana on jo tarpeeksi, jos siihen vielä päälle jotain bakteeritulehdusta, tuosta renkaasta johtuvaa, niin huh! Toisaalta taas tuo valkovuodon lisääntyminen voi olla ihan hyväkin juttu, siinä mielessä, että jos "kärsii" kuivista limakalvoista ennestään. Mutta, mielelläni kaipaisin lisää kommentteja ja kokemuksia ehkäisyrenkaan käyttäjiltä, kiitos! Olen kiitollinen jo tähän mennessä tulleista vastauksista, vielä otan todella innolla vastaan lisää niitä - niin negatiivisia kuin positiivisiakin... Ja tietoa yms. Mut hei, tuo hinta kyllä nyt tyrmäsi; siis maksaako yksi ehkäisyrengas 15 euroa?! Aika kallista kyllä?
oon käyttäny rengasta jotakin neljä vuotta (eli aloitin melkeimpä heti, kun se tuli markkinoille).
Todella hyvä, ei tarvii muistella ottaa tablettia. kännykässä muistutus renkaan pois-ottamis-ja takasin-laittamis ajankohtana. :)
seksissä joskus häiritsee, mutta ottaa sitten pois ja laittaa seksin jälkeen takaisin.
helppo ehkäisy.
Onko jollain muuten tietoa mistään renkaille tehdyistä tutkimuksista? niitä ei käsittääkseni kauheesti ole, mutta kiva olis tietää, herkistääkö se jollekin, tyyliin syövälle tuolla kohdussa ja muualla.
älkää nyt pelästykö, tuskin herkistää, mutta pohtinut vain. :)
Onko niistä olemassa minkäänlaisia tutkimuksia tms., niistä ehkäisyrenkaista? Vai onko ne niin uusia, ettei niistä ole vielä ehditty tehdä kunnon tutkimuksia? Luulisi vaikutusten esim. noihin syöpäjuttuihin ja muihinkin olevan suht sama kuin muillakin hormonaalisilla ehkäisykeinoilla? Että tuskin mitään ongelmaa on(jos joku asiasta tietävä viitsisi vastata, niin olisi kiva).
Pillereiden kanssa oli vaikeata, kun piti aina muistaa, nyt renkaan kohdalla pitäis taas muistaa. Mut renkaassako sit ei tarvitse muistaa kuin 3 vko:n välein vaihtaa se, vai miten se meni?
Onko rengasta käyttäessä käytävä gynen tarkastuksissa useammin? Vai riittääkö esim. kerran vuodessa? Entä gyneltäkö haetaan resepti rengasta varten? Voiko sen renkaan määräämiselle olla jotakin estettä, esim. terveyteen tms. liittyviä?
Kertokaa kaikki, mitä te tiedätte tästä asiasta, olkaa niin ystävällisiä! Pitääkö se asentaa jossain tietyssä vaiheessa kuukautiskiertoa paikoilleen? Kohta saattaisi olla tarvetta.
Minulla meni kaikki seksihalut. Muuten ei mitään hämminkiä..