JUURIHOITO(käyneille)

sattuuko juurihoito jos hammas ei ole vielä kuollut? tämä on eka kertani kun se hoidetaan juurin.aika on varattu ensi viikoksi.kannattaako pelätä toimenpidettä?
kestääkö toimenpide kauan?
onko se totta että juurihoidettu hammas irtoaa jossakin elämänvaiheessa?ja repivätkö hammaslääkärit hampaan myöhemmin,jos kyllä niin milloin?K
IITOS VASTATKAA.
81310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olipa paljon kyssymyksiä.
- voi sattua tai sitten ei. Hammaslääkäri tietysti puuduttaa, mutta aina tulehtunut hammas ei puudu. Joskus määrätään antibioottikuuri ennen juurihoitoa, mutta ei sekään välttämättä poista tulehdusta ja kipua.
- kannattaako pelätä? No eipä kannata. Siitä ei ole mitään hyötyä, haittaa pikemminkin. Pelkäävä ja kauhusta kankea potilas ei pysty rentoutumaan. usko pois, rentona mahdolinen kipukin on helpompi kestää. Juuren lääkepaikka vaikuttaa niin, että seuraavalla kerralla ei tunnukaan enää.
- en ole ottanut aikaa, mutta ihan normaali ajanvaraus riittää. 20 tai 30 minsaa, joka sisältää jo kättelyt ja neuvottelut.
- ei irtoa. Mistä tuollaisia ole tkuullut?
- repiminen on turhan dramaattinen ilmaisu, hampaan poisto kuullostaa paljon paremmalta. poistettaessa tietysti puudutetaan ja hammas lähtee irti kivutta. Ien on ehkä arka seuraavaan päivään, mutta normaalisti ei mitään lääkitystä tarvita. Miksi juurihoidettu hammas pitäisi poistaa?

Äänestä
  • oletko käynyt juurihoidossa itse?

    Äänestä

Juurihoito ei minulla ensimmäisellä kerralla sattunut, silloin oli ilmeisesti tarkoitus tehdä koko hoito kerralla (mutta yksin jäänyt extrajuuri aiheutti ongelmia ja juurihoitokammon). Minulla kesti tuo kerta noin tunnin. Aluksi hammaslääkäri vaihtoi vanhoja paikkoja ja korjaili muita reikiä, että puudutus alkaa kunnolla vaikuttaa. Eli jos hyvin menee, niin ei pitäisi erityisemmin sattua, ellei juuri ole kunnolla tulehtunut ja siten puudutus ei kunnolla tehoa.

Juurihoidettu hammas on heikompi kuin elävät hampaat, ja saattaa hajota helpommin. Jos näin käy, niin siinä tapauksessa hammas ehkä poistetaan, jos sitä ei saada rakenneltua uudestaan. Tietääkseni niitä ei poisteta, jos niissä ei ole mitään vikaa tai ei ole mitään muuta sairautta, jonka takia ne tulisi poistaa.

Äänestä

Juurihoidettuja on mulla ollu suussa jo 15 vuotta ja kaikki on olleet ihan ok kunnossa kestää yhtä hyvin kuin alkuperäinen.

Äänestä
  • että ei niitä poisteta, jos niissä ei oo mitään vikaa. Tutulta poistettiin just viime viikolla juurihoidettu hammas, kun märki ja teki valtavan mätäpallon ja hammas oli muutenkin ihan säpäleinä korjailusta ja muusta. Mutta tietääkseni esimerkiksi syöpähoitojen (sädehoito) takia ne poistetaan, vaikka varsinaista vikaa ei olisikaan?

    Äänestä

  • kalevi kirjoitti:

    että ei niitä poisteta, jos niissä ei oo mitään vikaa. Tutulta poistettiin just viime viikolla juurihoidettu hammas, kun märki ja teki valtavan mätäpallon ja hammas oli muutenkin ihan säpäleinä korjailusta ja muusta. Mutta tietääkseni esimerkiksi syöpähoitojen (sädehoito) takia ne poistetaan, vaikka varsinaista vikaa ei olisikaan?

    sädehoito kohdistu leukojen alueelle. Piste.

    Äänestä

Hammaslääkäri on kertonut, että "kuollut" juurihoidettu hammas on heikompi, kuin ehjä ja paikkaamaton. Kysyppä siis sitä asiaa sitten siellä hammaslääkäriltä hoidon yhteydessä.
Anyway, joskus penskana, alle 10 vuotiaana on pari takahammasta juurihoidettu, ja suussa ovat edelleen (olen 44vuotias) Sattui niin s..sti. Vuosi sitten alkoi yksi takahammas vihoitella, ja kuvaamisen jälkeen päädyttiin juurihoitoon. No, lapsuusmuistot mielessä hiestä märkänä sitten hoitoon, ja yllätys yllätys, eipä sattunut. Itseasiassa ei tuntunut ollenkaan. Puudutuskin tuntui vain ikenessä hoidetun hampaan kohdalla, eikä puoli naamaa ollut turtana, kuten muistoni lapsuudesta kertoi. En tiedä, oliko hammaslääkäri aikoinaan niin hätäinen, ettei antanut puudutuksen vaikuttaa tarpeeksi kauan, sillä tosiaan, operaatio sattui koko hoidon ajan julmetusti, vaikka se naama sitten loppupäivän olikin puuduksissa. Tällä kertaa tosiaankin, yhdelläkään hoitokerralla ei puudutuspiikin pistoa suurempaa kipua tuntunut. Nokoset saattoi tuolissa otta :))

Äänestä

Mulla juurihoidettu toinen etuhammas ja etuhampaan viereinen kolme kertaa ja pitäis olla homman ok.

Puudutusta ei laitettu kertaakaan, hammaslääkäri perusteli sillä et jos eläviä hermoja on vielä jäljellä niin niitä ei muuten huomata ja turhaan tapetaan ne loputkin.

Kuollutta oli suussa, ei siis eläviä hermoja jäljellä kummassakaan juuressa eikä juurihoito tuntunut yhtään miltään. Jälkikäteen tuli jomotusta, mutta reikien paikkaaminen on esimerkiksi ollut aina itselleni se vaikemapi pala kuin juurihoidot...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


juppo kirjoitti:

sattuuko juurihoito jos hammas ei ole vielä kuollut? tämä on eka kertani kun se hoidetaan juurin.aika on varattu ensi viikoksi.kannattaako pelätä toimenpidettä?
kestääkö toimenpide kauan?
onko se totta että juurihoidettu hammas irtoaa jossakin elämänvaiheessa?ja repivätkö hammaslääkärit hampaan myöhemmin,jos kyllä niin milloin?K
IITOS VASTATKAA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu