Opiskelen tällä hetkellä matkailualaa ja opintojeni päätyttyä haluaisin saada Jenkeistä töitä ja muuttaa sinne pysyvästi. Mutta onko mitään mahkuja?! toivoisin työskenteleväni hotellissa, lentokentällä tai lentoemäntänä. Paljon näkyy työpaikkoja olevan, mutta niihin just tarvitaan se oleskelulupa.. Tietääkö kukaan mitään keinoa, jolla jenkkeihin pääsisi ?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista! =)
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista! =)
Vastaukset 2
Vanhimmat
USAan on helpompi saada työlupa (eli viisumi) jos omaa työtaitoja, joista on pulaa USAssa. H1B-viisumilla on Suomesta ollut siellä tietotekniikka-alan väkeä, yliopiston tutkijoita ja vastaavia. Matkailualan työntekijöitä kyllä piisaa USAssakin, joten enpä usko, että kaipaavat sinua. Mutta entäpä jos hakisit koulusi kautta työharjoitteluun USAhan esim. kesäloman ajaksi? Olen itse ollut vastaavassa lomahotellissa tarjoilijana yhden kesän.
Toinen mahdollisuus: jatko-opiskelu USAssa.
Joo, työlupaa on aivan turha hakea hotelli-/ravintolatyöhön. Vaikka luvan saisikin, niin yksikään yritys ei ryhdy sponsoroimaan saadakseen tuoda maahan laillisesti kerrossiivoojan tai tarjoilijan, jolle pitää vielä maksaa enemmän liksaa kuin laittomille kollegoilleen. Tämä ei tarkoita, etteikö ulkomaalaiset matkailualalla voisi työskennellä. Juuri hotelleissa ja ravintoloissa laittomien työntekijöiden osuus on huikean korkea. Tekevät raskasta duunia (luultavasti kahta) surkeilla ehdoilla saavuttakseen elintason, joka alittaa suomalaisen työttömyyspäivärahan.