Sisaren tytär

Hellehattuneiti aurinkolasein

Lapset halusivat viikonloppuna mummulaan ja heidät sinne haettiin. Miehellä alkoi taas tuttu kuvio, riidanhakeminen tyhjästä, kun on mahdollisuus "rauhassa" tapella. Ensimmäinen asia, jonka tein "väärin" tänä viikonloppuna oli, että lähdin lasten kanssa katsomaan sairasta 85-vuotiasta mummoani. Asuu puolen tunnin ajomatkan päässä kotoamme. Ilmoitin kuulemma autonkäyttötarpeesta aivan liian myöhään - edellisenä päivänä. Toinen asia mikä sai hänet raivon valtaan oli, kun puhuin sukulaiseni kanssa puhelimessa ja kehuin hänelle kun hänen tyttärensä tuotos oli päässyt lehteen erään kilpailun voittajana. Ei ollut kuulemma aihetta iloon, koska ei ollut Holivuud-ainesta. Kun aloitin puolustuspuheeni ja totesin, ettei miestäni ole koskaan kiinnostanut tulla mukaan mummolleni ja olisimme voineet sinne bussillakin mennä, mutta se ei hänelle käynyt, lopputulos oli läpsiminen aamulehdellä päähäni ja niskastani kiinni tarttuminen. Sama peli jatkui kun vähän ajan päästä totesin rauhallisella äänellä, että minulla on kyllä oikeus iloita sukulaiseni menestyksen puolesta ja osoittaa myönteisiä tunteita. Hänestä se oli turhanaikaista liioittelua.

2

2187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lissumaijastiina

      oletko ollenkaan oikeassa seurassa ? Siis jätä tuo miehesi, hän ei ole arvoisesi ja lisäksi hän on aivan hirveä esimerkki lapsillesi ( siitä viis, vaikka hän on heidän isä ). Miehelläsi taitaa olla hyvät käytöstavat, asiallinen käytös ja normaalit sosiaaliset seurustelutavat ( sis. sukulaisten kanssa yhdessä olo ) täysin tuntemattomia asioita. Joten laitappa pieni mietintä pystyyn ja mieti onko miehesi ollenkaan kiinni normaaleissa tavoissa. Eiku vaihtoon !

    • edessä

      edessä paljon pahempaa tulevaisuudessa. Tee väkivallasta loppu. Sanot että jos se ei lopu niin lähdet, ja sitten kanssa lähdet jos ei lopu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5201
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      129
      3787
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3194
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2267
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      450
      1974
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1678
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1375
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      64
      1306
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    10. 47
      1082
    Aihe