Sisaren tytär

Hellehattuneiti aurinkolasein

Lapset halusivat viikonloppuna mummulaan ja heidät sinne haettiin. Miehellä alkoi taas tuttu kuvio, riidanhakeminen tyhjästä, kun on mahdollisuus "rauhassa" tapella. Ensimmäinen asia, jonka tein "väärin" tänä viikonloppuna oli, että lähdin lasten kanssa katsomaan sairasta 85-vuotiasta mummoani. Asuu puolen tunnin ajomatkan päässä kotoamme. Ilmoitin kuulemma autonkäyttötarpeesta aivan liian myöhään - edellisenä päivänä. Toinen asia mikä sai hänet raivon valtaan oli, kun puhuin sukulaiseni kanssa puhelimessa ja kehuin hänelle kun hänen tyttärensä tuotos oli päässyt lehteen erään kilpailun voittajana. Ei ollut kuulemma aihetta iloon, koska ei ollut Holivuud-ainesta. Kun aloitin puolustuspuheeni ja totesin, ettei miestäni ole koskaan kiinnostanut tulla mukaan mummolleni ja olisimme voineet sinne bussillakin mennä, mutta se ei hänelle käynyt, lopputulos oli läpsiminen aamulehdellä päähäni ja niskastani kiinni tarttuminen. Sama peli jatkui kun vähän ajan päästä totesin rauhallisella äänellä, että minulla on kyllä oikeus iloita sukulaiseni menestyksen puolesta ja osoittaa myönteisiä tunteita. Hänestä se oli turhanaikaista liioittelua.

2

2261

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lissumaijastiina

      oletko ollenkaan oikeassa seurassa ? Siis jätä tuo miehesi, hän ei ole arvoisesi ja lisäksi hän on aivan hirveä esimerkki lapsillesi ( siitä viis, vaikka hän on heidän isä ). Miehelläsi taitaa olla hyvät käytöstavat, asiallinen käytös ja normaalit sosiaaliset seurustelutavat ( sis. sukulaisten kanssa yhdessä olo ) täysin tuntemattomia asioita. Joten laitappa pieni mietintä pystyyn ja mieti onko miehesi ollenkaan kiinni normaaleissa tavoissa. Eiku vaihtoon !

    • edessä

      edessä paljon pahempaa tulevaisuudessa. Tee väkivallasta loppu. Sanot että jos se ei lopu niin lähdet, ja sitten kanssa lähdet jos ei lopu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1364
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      460
      1084
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      161
      665
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      47
      585
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      188
      576
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      565
    7. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      41
      554
    8. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      516
    Aihe