Olen selvillä ravitsemussuosituksista. Ravitsemusterapeutin kanssa valittiin minulle seuraavaa: 20% energiasta proteiinista, 55% hiilihydraateista ja 25% rasvasta. Mitenkähän lähellä pitää olla, että voisi sanoa onnistuneensa, koska tasanhan se ei mene kirveelläkään? Kuitua en saa mahtumaan tuohon (1300kcal) kuin 20g ja sekin tekee todella tiukkaa, paha moka?
Tietääkö joku paremmin?
auttakaahan toki
4292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuitua tulis saada päivässä 25- 35g.
Eli et sä ihan mettässä oo.. Kuitu on kyllä tosi tärkeetä laihduttajalle, voihan sitä lisätä ruokiin vaikka leseinäkin, jos mietityttää.
Vehnäleseet ja Liinus-pellavarouhe ovat jo käytössä lähes päivittäin... ja päivä alkaa aina neljän viljan täysjyväpyyrolla. Mutta pitää vielä jostain kaivella lisää, kiitos!
Fibrex on sokerijuurikaskuitu, joka on kuitenkin eri asia kuin sokeri. Itse havahduin myös siihen, etten saa millään kuituja tarpeeksi. Nyt lisään noita leseitä esim. puuroon tai jugurttiin ja vatsallakin menee paremmin!
Ovat paljon kuitupitoisempia (73%) kuin esim. vehnäleseet, joten niitä ei tarvitse syödä paljon. Vähäenergisiäkin ovat (60 kCal/100 g) joten tukevat myös laihdutusta lisäämällä kylläisyyttä.
Löytyy normaalin marketista hyllystä.
Tuota pitää kokeilla, kiitos!! Eihän se maistu juuri millekään...?