Miksi

ylipäätään mitään diettiä (lue kidutus).
Syö vain oikein, ja oikeita ruokia, niin paino pysyy aivan varmasti kurissa.
Dietti ihmisiä ovat ne, jotka eivät ymmärrä mitä oikea ravinto on.
7574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ongelma on painonvartiat.
Toimii yrityspohjaisesti.
Oletteko koskaan kuulleet, että mikään yritys haluaisi päästä eroon asiakkaistaan. :):)

Äänestä
  • Painonvartijoiden ainaisjäsenyydestä ? Se ei tarkoita ainaista ylipainoa vaan ainaista painonsa hallintaa ja pitämistä normaalitasolla . Oletko kuullut mistään yrityksestä joka pystyisi pitämään asiakkaansa ja hankkimaan uusia jos sillä ei ole mitään takeita siitä että asiakkaat saavat vastinetta rahalleen ? Vai perustuuko heidän liikeideansa siihen yleiseen väitteeseen lihavien älykkyystasosta ?

    Äänestä

Wikipedia:
Dieetti:

Erityisruokavalio (joskus myös erikoisruokavalio) eli dieetti on joukko rajoituksia, jotka ihminen noudattaa oman ruokavalionsa suhteen.

Syy erityisruokavaliolle voi olla lääketieteellinen (allergiasta tai sairaudesta johtuva), esteettinen (laihdutuskuurit, kehonrakentajien ruokavaliot), uskonnollinen tai eettinen (kasvissyönti, veganismi).

Tunnettuja laihdutusdieettejä ovat Atkinsin dieetti (hiilihydraatiton ruokavalio, Zone-dieetti (40% energiasta hiilihydraateista, 30% proteiineista ja 30% rasvasta) sekä toiminnallisen ruuansulatuksen dieetit (ei hiilihydraatteja ja proteiineja samalla aterialla).

Eli olet itsekin dieetillä.. Dieettihän ei ole vain laihduttamista, niinkuin ihmiset luulevat..

Äänestä
  • hiilihydraatiton ruokavalio vaan vähähiilihydraattinen, vai väittääkö Wikipedia näin? Siellä nyt on muitakin virheitä.

    Äänestä

  • Kiril kirjoitti:

    hiilihydraatiton ruokavalio vaan vähähiilihydraattinen, vai väittääkö Wikipedia näin? Siellä nyt on muitakin virheitä.

    Mutta onneksi kiril tietää!!!

    Äänestä

  • Kiril kirjoitti:

    hiilihydraatiton ruokavalio vaan vähähiilihydraattinen, vai väittääkö Wikipedia näin? Siellä nyt on muitakin virheitä.

    Mutta nuo yrittää nyt tehdä "ruumiin rääkkäyksestä" kulinaarisia juttuja.
    Painonvartioissakin pidetään kiinni asiakkaista juuri
    sillätavalla että, ei jätetä pois sitä mikä todellisuudessa lihottaa.
    Ja sitten vähennetään koko ravinnon määrää, afrikkalaisten pakolaisleirien tapaan.
    Hyi hitto, ja tuosta vielä ihmiset maksaa.

    Äänestä

  • ei sisällä rajoituksia aloituksen jälkeen.
    Ainoastaan suosituksia muuttaa ruokavaliotaan parempaan ja terveellisempään suuntaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitää............... kirjoitti:

ylipäätään mitään diettiä (lue kidutus).
Syö vain oikein, ja oikeita ruokia, niin paino pysyy aivan varmasti kurissa.
Dietti ihmisiä ovat ne, jotka eivät ymmärrä mitä oikea ravinto on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu