Miksi samoja tiettyjä virsiä lauletaan aina kaikkialla? On jotenkin masentavaa, kun sama virsi voidaan laulaa vaikka kuukauden jokaisen sunnuntain jumalanpalveluksessa. Samalla suuri osa virsikirjan sisällöstä jää käytännössä täysin tuntemattomaksi, kun moni tahtoo laulaa lempivirsiään jatkuvasti. On tietysti ymmärrettävää, että joitain virsiä lauletaan enemmän kuin toisia, mutta miksei vaihtelu ole suurempaa?
Aina samat virret
3
534
Vastaukset
- harjoittelija_
Jos vaikka sun kirkossa on joku kanttori,
joka vasta harjoittelee soittamaan virsiä,
eikä osaa vielä kovin montaa :)
Meillä kyllä vaihtelee virret...- eräs kanttori
Seurakunnissa on varmasti erilaisia käytäntöjä jumalanpalveluksen suhteen. Joskus voi olla kyse myös siitä että työntekijät luulevat seurakuntalaisten haluavan laulaa aina samoja tuttuja. Siksi voisi olla ihan hyvä antaa työntekijöille palautetta.
Toisaalta joskus virsiä valitsemassa on pappi jonka musiikillinen koulutus voi olla malko pientä. Vasta vähän aikaa työskennelleet papit eivät välttämättä edes itse tunne läheskään kaikkia virsiä.
Monissa paikoissa on lauluiltoja, lauluseuroja tms. Usein niissä saa myös toivoa ja on hyvin piristävää jos joku toivoo jonkun vähemmän lauletun josta itse pitää.
Mutta koitetaanpas laittaa ensi sunnuntaille jotakin muutakin kuin vakioita.
- Valaistunut munkki
Jos hoilaaminen tuntuu pakkopullalta kirkossa niin älä laula. Näin moni tekee ja ovat nyt paljon onnellisempia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745028- 332801
- 402554
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261963Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401872Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291739- 951732
- 1661593
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241358Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941210