Jossain viestissä este suhteelle näytti olevan vanhanpiian ulkonäkö.. Mitä mupellusta se on olevinaan? Sanokaas nyt mullekin, mikä se vanhanpiian ulkonäkö sitten on?
Mulle ei kelpaa vastaus, ettei ole minaria ja korkokenkiä ja napaan asti anteliasta paitaa ja huoratukkaa, vaan tosissaan ajateltuja vastauksia.
Mulle ei kelpaa vastaus, ettei ole minaria ja korkokenkiä ja napaan asti anteliasta paitaa ja huoratukkaa, vaan tosissaan ajateltuja vastauksia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vanhapiika, ikäneito tai mitä niitä haukkumasanoja onkaan. En ole ollut koskaan naimisissa, kerran nuoruudessa lyhyen aikaa kihloissa, ja olen ollut monta vuotta jo sinkkuna. Ja ikääkin on jo yli 40.
Minulla ei ole kireää nutturaa. Käytän asiallisia, melko nuorekkaita vaatteita. Tosin en käytä korkokenkiä vaan kenkiä jotka ovat mukavat jalassa.
Mikään täti-tyyli ei kuitenkaan iske, tosin ei myöskään mikään napapaita lantiohousutyyli. Välttämättä em. vaatetus ei sovi nuorellekaan, jos vatsamakkarat pursuilee housunkauluksen yli. Ihmettelen välillä, että eivätkö he itse tajua miten karmealta se näyttää.
Voisin sanoa, että itselläni on siis tyylitajua sen suhteen mikä vaate sopii ja mikä ei. Olen vaalea, melko pikä, hoikka, ihan nätti naisihminen. Ja vanhapiika.
Itselleni tulee mieleen sanasta vanhapiika eräs entinen työtoveri (terveisiä vaan). Maantienväriset hiukset, silmälasit, ei meikkiä, polven alapuolelle ulottuva hame, paitapusero, kumisaappaat (järkevä varuste sateella) ja pyöräilykypärä (toinen järkevä varuste). Hän oli kuulemma pukeutunt samoin jo kouluaikoinaan.
Mutta toivotaan, että me vanhatpiiatkin joskus löydämme puoliskomme, mitään peräkamarin poikaa en kuitenkaan huoli. Millainen sitten on peräkamarin poika, no senhän jokainen tietää. Löytyy niitä haukkumasanoja miehillekin.
1. Ensimmäinen on se perinteisen seinäruusun ulkonäkö.
2. Toinen on se nuoruusvuosien prinsessan nykyään hieman haalistunut ulkonäkö. Hänen, joka oli aikoinaan liian vaatelias miestensa suhteen.
Kapeat neliskanttiset sihteerilasit tai ovaalit mummolasit. Niillä pysyy miehet kaukana.