Fiat jätti tielle.

Kemu69

Minua on joskus kritisoitu siitä, että väitän Fiatteja luotettaviksi kulkineiksi. Nyt kun tälläinen kohdalle sattui pitäähän siitä raportoida. Eli poikkeus vahvistaa säännön.

Eilen eräs kaveri tuli käymään. Oli kylillä kuullut että mulla saattaisi olla myynnissä auto. Kaveri tutki Fiiun, totesi sen tarpeisiinsa sopivaksi ja kaupat syntyi.

Akku oli hieman huonossa vireessä ja vasta pienen lataukseen jälkeen suostui pyöräyttämään myllyn tulille. Kylläpä se kehräsi hienosti ja vastasi nöyrästi kuljettajan käskyihin.

Ystäväni tarkoitus oli ajaa auto ensimmäiseksi huoltoasemalle pikapesuun. Puolen tunnin kuluttua soi puhelin. "Muuten ihan hyvä peli mutta pari pikku juttua hieman häiritsee". "Vitonen ei mene päälle, ilmastointi ei toimi ja nyt tämä ei enää käynnisty". Autoa ei oltu vielä pesty joten kosteuden aiheuttamat ongelmat eivät tulleet kyseeseen.

Kerroin tulevani hetkessä paikalle toisen akun ja laturin kanssa. Hieman harmitti kun olin ystävälleni myynyt viallisen auton.

Toisella akulla Fiat hörähti taas pirteästi käyntiin ja matka jatkui. Kaveri kaasutti tyytyväisenä kohden kotiaan.

Kyseessähän siis oli Fiat 127 vm. 1979. Viimeisen vuotensa oli viettänyt ajamattomana suuren kuusen juurella lepäillen.

5

1624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todentaja

      mitennii! mitenni kaasutti... eihän siinä oe kaasua koko autossa vai onko se fiiatti kaasukäyttöinen???

      ei autolla voi kaasuttaa!

      • fiiatilla

        Ainakin Puntosta on kaasuversiota myynnissä.

        Ja Härski varmaan kertoo häkäpönttöversioista, kun on muutenkin historian legendojen asiantuntija.


      • Mie vuan

        Nesteet ja kiinteät aineet eivät pala. Kaasu palaa. 127 kaasuttimessa tehdään nestemäisestä bensiinistä kaasumaisa bensiiniä - bensiini toisinsanoen kaasutetaan. Sitten kulkee - sen minkä kulkee.


    • Siitäpä tuli mieleen Lada-kerhon vitsisivulta lukemani kehaisu: "Kertaakaan ei autoni ole jättänyt minua tielle! Sensijaan minä olen jättänyt sen tielle monta kertaa!"

    • Radiomann

      Totta ovat puheet viiatin surkeasta laadusta jos noinkin nuoresta autosta alkaa akku hiipumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      82
      3109
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      63
      2310
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1520
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1309
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1159
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1019
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      965
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      952
    Aihe