Irtisanottu ja nyt karenssi

Sellasta aloin kyseleen kun minut irtisanottiin työn vähyyden vuoksi, pomo kirjoitti työtodistukseen että kieltäydyin osa-aikatyöstä. Minutlla oli vakituinen työ yli vuoden ja potkut tuli varottamatta. Pomo sanoi että hän voisi tarjota alle 15 tuntia viikossa työtä. Liitosta sanottiin ettei sen pitäisi vaikuttaa karenssiin jos kieltäydyn. Olen ollut kokoaika työssä putkeen yhteensä 5 vuotta, nyt odottelen työkkäristä päätöstä jonka pitäisi tulla 27 heinäkuuta, vittu, 2,5 kuukautta ilman rahaa...miten on mahdollista
6773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sosiaalitoimistolta. Keskustele siellä raha-asioistasi, voit saadakin jotain jos ihan loppu ovat.

Äänestä

kun saat päätöksen karenssista.

Todennäköiseti saat karenssin, sillä nuo karenssin hyväksytään läpihuutojuttuna.

Kannataa valittaa eteenpäin, ehkä joku myöhemmin vaivautuu tutustumaan tapaukseesi ja saisit työttömyyskorvaukset takautuvasti 6 - 12 kuukaudelta.

Minulla on käsitelty karenssipäätöstä nyt 5 kuukautta ja lultavasti muutama kuukausi vielä menee....

Äänestä

Ammattiliiton informaatioon työttömyysasioissa ei kannata luottaa. Työttömyyskassa on toinen juttu, siellä joudutaan asioiden kanssa tekemisiin, joten he tietävät tietyissä puitteissa asioista eri tavalla. Yleensä ei vain tiedetä liiton ja kassan eroja, ne kun ovat hallinnollisesti kytköksissä toisiinsa.

Koska olet kieltäytynyt työstä, vaikka työ olisikin muuttunut osapäiväiseksi, tulet todennäköisesti saamaan kahden kuukauden karenssin. Työvoimaviranomainen vetoaa siihen, että sinulla olisi ollut oikeus soviteltuun päivärahaan.

Äänestä

jonka tarjoamat osa-aikatyöt taannoin torjuit, ottaisiko hän sittenkin Sinut vielä palvelukseensa osa-aikaisena. Alle 32 tuntia viikossa työskentelevähän voi saada kassasta tai KELAsta soviteltua työttömyysturvaetuutta.
Mikäänhän ei estä osa-aikatyölästä hankkimasta rinnalle toista osa-aikatyötä, ja kenties työnantajat hereämmin palkkaavat jo työssä olevan kuin täysin työttömän henkilön. Kun uusi työpaikka on tiedossa, voikin luontevasti irtisanoutua aiemmasta ... ainakin, jos luottaa uuden työpaikan pysyvyyteen ja siihen, että pystyy uudessa paikassa tehtävänsä täyttämään.

Äänestä

karensseista kun sossusta saa??

Äänestä
  • Esim. puolison tulojen vuoksi (aika alhaiset jo vie oikeuden), omaisuuden/omistusten vuoksi tai iän ja asuinmuodon takia.
    On myös tapauksia että evätään toimeentulotuki ihan muuten vaan. Muutoshaku virhepäätöksiin taas pitkä prosessi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


todellakin työtön kirjoitti:

Sellasta aloin kyseleen kun minut irtisanottiin työn vähyyden vuoksi, pomo kirjoitti työtodistukseen että kieltäydyin osa-aikatyöstä. Minutlla oli vakituinen työ yli vuoden ja potkut tuli varottamatta. Pomo sanoi että hän voisi tarjota alle 15 tuntia viikossa työtä. Liitosta sanottiin ettei sen pitäisi vaikuttaa karenssiin jos kieltäydyn. Olen ollut kokoaika työssä putkeen yhteensä 5 vuotta, nyt odottelen työkkäristä päätöstä jonka pitäisi tulla 27 heinäkuuta, vittu, 2,5 kuukautta ilman rahaa...miten on mahdollista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu