E-pillereistä haluttomuus seksiin?

Moi!
Mulla olis sellainen ongelma että ei enää yhtään tee mieli rakastella mun avopuolison kanssa. Avo on maailman seksikkäin mies ja rakastan häntä yli kaiken. Seksi on aivan upeeta, mutta silti ei vaan tee mieli. Olen yrittänyt "pakottaa" itseäni, mutta siitä tulee vain molemmille paha mieli kun avo huomaa että en olekaan 100 % mukana.
Seksi ei inhota mua mitenkään tms.

Tuli sellainen asia mieleen että mitä jos e-pillerit aiheuttais tällaisen reaktion? Mulla on lääkärin mukaan aika vahvat pillerit ja luulis että vois vaikuttaa myös tähän asiaan.

Onko kenelläkään samanlaisia kokemuksia tai tietoa asiasta? Rakastan miestäni ja haluan rakastella hänen kanssaan ilman pahaa mieltä.
5660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mun eukolle ne vaikutti myös ettei sitä kiinnostanu seksi niin kuin mua.Niillä todellakin on vaikutusta.

Äänestä
  • Kokeile jotain muuta vaihtoehtoa. Itse söin useempaa eri merkkiä ja mielialat vaihteli yms. ja seksi ei kiinnostanu pätkääkään. Homma alkoi kiinnostaa jonkin ajan jälkeen kun lopetin pillerit, muutenkin elämä muuttui "aurinkoisemmaksi"...

    Äänestä

Kiva kuulla et se vika ei ole minussa! Olenkin ihmetellyt asiaa kun ennen on ollut suht korkea libido. Mitä muuta ehkäisyvälinettä sitten pitäis käyttää? Jos hormoonit ei passaa ja on kumiallergia niin onko ratkaisu sitten se että ei rakastele ollenkaan?! Ei voi olla!
Kertokaa hyvät kanssasisaret ja -veljet miten toimia!

Äänestä
  • Vakituisesssa parisuhteessa kondomi on kuitenkin vähän "tympeä", joten kokeile nyt ensin vaikka käydä lääkärillä juttelemassa pillerimerkin vaihdosta. Merkki joka sopii yhdelle ei välttämättä sovi toiselle ja toisn päin.

    Äänestä

  • Älä suotta hylkää pillereitä heti, vaan pyydä lääkäriltäsi resepti jonkin toisen merkkisiä varten (kerro että ongelmasi on haluttomuus, niin hän osaa määrätä todennäköisimmin sopivan aihtoehdon tilalle)! Yleensä e-pillerien aiheuttamat ongelmat katoavat pillerimerkkiä vaihtamalla. Yhtä hyvää, kätevää ja samaan aikaan tehokasta ehkäisyä ei ole, joten kannattaa ensin kokeilla josko pillerimerkin vaihto auttaisi. Joskus joutuu valitettavasti kokeilemaan useampaa merkkiä, mutta mitäpä ei onnellisuuden vuoksi tekisi =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneton kirjoitti:

Moi!
Mulla olis sellainen ongelma että ei enää yhtään tee mieli rakastella mun avopuolison kanssa. Avo on maailman seksikkäin mies ja rakastan häntä yli kaiken. Seksi on aivan upeeta, mutta silti ei vaan tee mieli. Olen yrittänyt "pakottaa" itseäni, mutta siitä tulee vain molemmille paha mieli kun avo huomaa että en olekaan 100 % mukana.
Seksi ei inhota mua mitenkään tms.

Tuli sellainen asia mieleen että mitä jos e-pillerit aiheuttais tällaisen reaktion? Mulla on lääkärin mukaan aika vahvat pillerit ja luulis että vois vaikuttaa myös tähän asiaan.

Onko kenelläkään samanlaisia kokemuksia tai tietoa asiasta? Rakastan miestäni ja haluan rakastella hänen kanssaan ilman pahaa mieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu