Työttömän kannalta

Työnantajat = {Valtio, kunnat, yritykset, ja muut työnantajat}

Työnantajien velvollisuus on palkata työttömät täihin. Jos näin ei olisi niin työnhaku olisi aivan turhaa.

Monet kusipäät mm. työmarkkinakelpoinen väittää toista, siis täys idiootti.

Työntekijän palkka ei ole työttömyyden syy.
2322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siis oletko todella sitä mieltä, että työnantajan on otettava työtä kysyvä töihin vaikka mitään tarvetta uudelle työntekijälle ei olisi?

Tuolla ajatusmaailmalla ei tarvitse kyllä pelätä joutuvansa töihin. Taitaa elämässäsi muutkin mahdolliset ongelmat olla muiden syytä?

Äänestä

Pyysin 20 kertaista palkankorotusta työni tuottavuutta vastaavalle tasolle ja pomon mielestä se oli liikaa.

Näin ollen työntekijän palkka on työttömyyden syy, koska halvempaakin vastaavaa työvoimaa oli saatavissa.

Sitten kun se sun työmarkkinatuki lakkaa tulemasta automaattisesti tilillesi, alkaa ajatuskin luistamaan paaljon paremmin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työmarkkinatukimies kirjoitti:

Työnantajat = {Valtio, kunnat, yritykset, ja muut työnantajat}

Työnantajien velvollisuus on palkata työttömät täihin. Jos näin ei olisi niin työnhaku olisi aivan turhaa.

Monet kusipäät mm. työmarkkinakelpoinen väittää toista, siis täys idiootti.

Työntekijän palkka ei ole työttömyyden syy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu