Kesätöissä meni selkä, kaksi lääkäria diagnosoinut välilevyn pullistuman. Sairaslomaa nyt takana 5 työpäivää, työpaikan järjestämä fysioterapeuttikin tavattu ja selässä tuntuu kipua edelleen. Pitäisikö kuitenkin yrittää työn tekemistä, vai mennä jo kolmannen kerran juttelemaan sairasloman jatkumisesta? Elokuun lopussa päättyy työt, joten jollain tapaa jopa hävettää olla sairaslomalla. Tosin selkä on pirun kipeä.
Miten toimia?
Miten toimia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Luterilainen työmoraali saattaa viedä työntekijän aikaisin eläkkeelle. Jos on sairas niin silloin pitää olla hoidettavana, eikä pahentaa sairautta työpaikalla. Ei kannata edes ajatella mitä ne siellä KESÄtyöpaikassa mahdollisesti ajattelevat, vaan hoidata vaiva pois mahdollisimman nopeasti.
Hoidata vamma mahdollisimman nopeasti? Jaa a väilevyn pullistuma nyt ei itsestään parane sen kanssa täytyy elää. Kipeähän se on mutta et sinä jatkuvasti voi sairaslomalla olla. Niin ja leikkaamaanhan ne ei suostu kovin helposti ,itä monelta kuullut. Eikä leikkaus paranna kuitenkaan täydellisesti. Ehkä kuulostaa synkältä tekstiltä mutta näin se on