Veturinkuljettajan keskiansio

Studion kirkkain lamppu

Paljonko mahtaa olla kuukausitasolla todellisuudessa?

MOLlin mukaan palkka voi olla kohtalainen tai surkea, yhtäältä MOLlin ammattikuvauksessa mainitut tiedot ovat aina niin ympäripyöreitä ja laahaavat muutaman vuoden ajastaan aina jälkessä.

4

2903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssssssssssssssssssssssssss

      2500e lähtöpalkka lisät

      • hahhahhahhahhaaaa

        Vitustihan me tienaamme, mutta vittuako me sitä kaikille kerrotaan. Kell' onni on se onnen kätkeköön...


    • mollimies

      http://www.mol.fi/webammatti.cgi?ammattinumero=53110&kieli=00

      Palkka koostuu peruspalkasta ja lisistä, joista huomattavin on ikälisä. Veturinkuljettajan keskiansio sijoittuu välille 2 200-3 000 euroa/kk.

      Tiedot ovat toki pari vuotta vanhoja, eli 2500-3300 voisi olla lähempänä totuutta. Uusia kuskeja koulutetaan lähinnä Helsinkiin, joitain Tampereelle ja muihin paikkoihin.

      Mutta eiköhän sitä ammatti kannata valita sillä perusteella, mikä ala kiinnostaa.

      • Kerron

        Viime vuonna 52000 euroa. Kokemusta tosin jo jokunen vuosi ja paikkakunta savossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1598
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1119
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1010
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      838
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe