Eli neuvoja kaivattaisiin: auto pitäisi hankkia työajoja varten, mutta mikä merkki ja malli, millä koneella ja uusi vai käytetty?
Kriteerit:
- hintaa max 20 000 euroa
- asun Helsingin keskustassa eli pitäisi olla näppärä käsitellä, mutta myös samalla jämäkkä ajaa maantiellä (myös talvisin)
- ajokilometrejä vuodessa tulisi noin 20 000
- kyydissä olisi pääasiassa kaksi aikuista ja romppeet eli ei tarvitse olla mikään tilaihme, mutta lisätilasta ei toki haittaakaan ole
- auton pitäisi olla turvallinen sekä passiivisesti että aktiivisesti (so. hyvä kolariturvallisuus ja johdonmukainen ajettava ja hyvät jarrut)
- kuskin paikalla riittävät säätövarat eli hyvä ajoasento tällaiselle 190-senttisellekin
- hyvin toimiva huolto ja takuu (duunikäytössä ei ole varaa seisottaa autoa turhaan)
- mitä pienempi kulutus, sen parempi
- hyvät talviominaisuudet
Näillä kriteereillä siis autonvalintaan. Mitäs ehdottaisitte?
Kriteerit:
- hintaa max 20 000 euroa
- asun Helsingin keskustassa eli pitäisi olla näppärä käsitellä, mutta myös samalla jämäkkä ajaa maantiellä (myös talvisin)
- ajokilometrejä vuodessa tulisi noin 20 000
- kyydissä olisi pääasiassa kaksi aikuista ja romppeet eli ei tarvitse olla mikään tilaihme, mutta lisätilasta ei toki haittaakaan ole
- auton pitäisi olla turvallinen sekä passiivisesti että aktiivisesti (so. hyvä kolariturvallisuus ja johdonmukainen ajettava ja hyvät jarrut)
- kuskin paikalla riittävät säätövarat eli hyvä ajoasento tällaiselle 190-senttisellekin
- hyvin toimiva huolto ja takuu (duunikäytössä ei ole varaa seisottaa autoa turhaan)
- mitä pienempi kulutus, sen parempi
- hyvät talviominaisuudet
Näillä kriteereillä siis autonvalintaan. Mitäs ehdottaisitte?
Vastaukset 18
Vanhimmat
...
Niin, miksi ja mitä vuosimallia ja millä koneella?
Uusi yaris 1.3 5 luukuinen versio, perusteluina se että täyttää kaiki sinun luettelemasi kriteerit! hinta säilyy erittäin hyvin...
bemaristin vastaus, josta ei ole kenellekään mitään hyötyä..E46 voi jessus, eihän sellaista mallia ole olemassakaan. Se on vain mallisarjan sisäinen tunnus.
Ei ole sellaista mallia olemassa mutta silti se on mallisarjan tunnus??? Eikös tuossa ole pikku paradoksi?
Sitäpaitsi siinähän oli Golf toisena vaihtoehtona. Sun logiikalla sekään ei ole mikään malli. Niitäkin kun on 1,4 ja 1,6 litraisia, Varianteja jne...
datsun, nissan, daitatsu, daewoo, jne....
Sinuna tutustuisin korealaisiin automerkkeihin; Chevrolet, Kia ja Huyndai. Näissä merkeissä on tällä hetkellä paras hinta- laatusuhde. Näiden mallien koosta en osaa sanoa, mutta eiköhän sieltä' löydy sopiva 190 cm pitkälle kaverille.
Kato vaikka 2 aihetta alaspäin.
Volkkari, golf, passat, diesel tai bensa aina saat hyvän varman auton..
Dieselin ja bensan välillä kannattaa valita sit kilometrien mukaan.
Paljon kilometrejä niin diesel, vähän niin bensa. Koneen koolla ei ole niin väliä kaikilla kerkiää..
Kannattaa kyllä sit vakavasti harkita myös Skodaa, sama auto kuin volkkari mut parempi hinta/laatu suhde. Ei octavia turhaan ole 2 kertaa valittu vuoden autoksi..
Itse jos hakisin käyttö autoa niin ehdottomasti Skoda Octavia.
Uutta ei tietenkään kannata ostaa. Hieman alle 100 000km ajettu niin saa halvalla ja viat on jo korjattu..
Uusissa aina lasten tauteja..
Kaikkea Octavia II:sta.
Tämän jälkeen unohdat Skodan.
muina vaihtoehtoina ehkä Audi A3.Siis viisi-tai kolmiovisena.Täyttävät mainitsemasi ominaisuutesi mainíosti.Näppäriä pyöritellä kaupungissa sekä hyvät maantieajo-ominaisuudet.
Volkswagen Polot ja Toyota Yarikset olisivat tietenkin parempia kaupunkiajossa,mutta niitä ei ole alunperin suunniteltukaan pitempään maantieajoon.
Ei ole mitään järkeä maksaa ylihintaa Audin merkistä. Etenkin kun puhutaa A3:sta. Halvemmalla saa Golfin mikä on käytännössä sama auto.
Alfa Romeo 156 V6 Sportswagon käytettynä. Helppo käsitellä ja taatusti hintaluokkansa paras ajaa ja parhailla jarruilla. Kulkeekin ihan mukavasti; 7.1s 0-100km/h. Pienikulutuksinen tuo ei sitten ole, mutta siihen tarkoitukseen voisi kelvata saman mallin JTS-koneinen versio. Talviominaisuudet ovat Alfassa todella hyvällä tolalla lukuunottamatta jäätyilevää käsijarrua, mutta senhän voi hoitaa jättämällä vaihteen päälle. Ei jäädy huohotinletkut VAG-konsernin kulkineiden tapaan.
Eipä taida täyttää hakijan kriteerejä.Ei Helsingin keskustassa asuvana ole mitään järkeä
pitää turhan suurta autoa,jossa vapaasta parkkitilasta on huutava pula.Muutenkin turhan suuri auto lähinnä vain haittaa liikkumista.Jos
Alfa,niin sitten mieluiten pikkuveli Alfa 147.
Nyt voin vähän korjata näitä kuvitelmia siitä, että Helsingin keskustassa ei voisi pitää isoa autoa.
Pyöripä jonkin aikaa Kaivopuiston ja Ullanlinnan ympäristössä, niin huomaat että X5 (itselläni) ja XC90 ovat vakiokamaa. On toki Minejä ja A3 BMW 3-sarjaakin paljon, mutta isot autot ovat yllättävän yleisiä.
Osta siis sellainen, joka tuntuu sopivalta ajossa. Talvea varten suosittelen nelivetoa, kaupunki puhdistaa katuja niin harvoin, että 20 sentin jääharjanteet parkkipaikalle ovat arkipäivää.
X3 esim. voisi olla hyvä, mutta ei mahdu hintarajaasi. Muutaman vuoden ikäinen A4-farkku nelivetona?
...tuolla hinnalla kunnon autoa saada.
kriteerit mutta hyvä näin, koska noihin "mikä auto 20 000 eurolla?" -kysymyksiin ei viitsi paljon paneutua...
Niin ihan ensimmäisenä tulee mieleen vähän käytetty Golf TDI. Se täyttää nuo kaikki tekniset ominaisuudet mielestäni parhaiten. Ainoa miinus on että huoltoa ei ole paljon kehuttu. Omat kokemukset on vähän sekä-että. Toisaalta kokemusta ei ole niin paljoa kun huollan omani aina itse.
Tojotallahan tuo huolto on esimerkillinen mutta corolla ei pärjää ajolleen golfille.
Käytetyt A4 ja C-mese dieseleinä on myös taloudellisia ja mukavampia "täyskasvuiselle" miehelle, ei kuitenkaan liian kolhoja kaupungissa. Turvallisuus on takuulla kunnossa ja kulutuskin.
Golfia kävinkin jo kokeilemassa, ja tuntui istuvan mukavasti hyppysiin. 1,6-litraisessakin oli jo ihan riittävästi puhtia, kun tosiaan harvemmin tulee viiden hengen kuormalla ja takaloosteri täynnä tavaraa ajeltua.
Variant voisi olla mukava peli, ehkä turbodiesel-koneella.
Olisiko jollain käyttökokemuksia moisesta tai Golfista ylipäätään; mihin kannattaa kiinnittää koeajolla huomiota jne...?