Uskooko kukaan rakkauteen ensi silmäyksellä??
Rakkautta
ensi silmäyksellä?
2651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Uskon ihastumiseen, hyvin voimakaaseen ihastumiseen ensisilmäyksellä, johon liittyy jollakin tasolla kuulu déjà-vu, jota puolestaan voisi laajemminkin analysoida ja pohtia psykologiselta pohjalta liittyen kunkin menneisyyteen. Jotkut sekoittavat tämän rakkauteen. Tämä voi johtaa terveeseen niin kuin epäterveeseenkin suhteeseen.
Toisaalta olen vakuuttunut vanhasta viisaudesta jonka mukaan ensin ihastutaan, sitten paremmin toiseen tutustumalla rakastutaan ja vasta pidemmän ajan kanssa ja haasteidenkin myötä opitaan todella rakastamaan.
Arvostan erityisesti sanaa > rakastaa < verbimuodossa joka on aktiivista, rakentavaa ja tahdonalaista toimintaa ja johon sisältyy tietoinen sitoutuminen. Rakastaminen on tahdon asia.
Kyllä se vain niin on, että ensin ihastutaan ihan hurjasti ja sitten vasta rakastutaan, kun alkaa paremmin tuntea ihastuksen kohteen. Rakastaminen alkaa sitten joskus 2-3 vuoden jalkeen, kun tämä rakastumisvaihe on ohi. Joku on sanonutkin, että rakkaus kestää 1000 päivää ja sitten alkaa se rakastaminen.
Pitkässä suhteessa kyllä tuntuu, että välillä aina rakastuu kumppaniinsa uudelleen ja uudelleen, siinä rakastamisen välissä. Se se vasta ihanaa on se!