Kuka tietäis jotain Musta paraati bändin laulajasta Jore Vastelinista. Lauloi bändissä Peilitalossa albumin ajan ja ajanjaksolla 1981-83. Kuoli kait 1993. Tarvisin lisää tietoa miehestä ja mahdollisista projekteista ja tietysti kuolin syys kiinostaa myös. Kaikki tieto kelpaa.
Kuka tietää jotain Jore (Jorma) Vastelinista (Musta paraatin laulaja)?
7
1861
Vastaukset
- .......................
Eikös Jore laulanut myös mustaparaatin käärmeetlevyssä ? Ainakin kun vertaan peilitaloa ja käärmeet niin kyllä ääni ainakin kuulostaa aivan samalta.. Korjatkaa jos olen väärässä. Mutta tosiaankin minua myös kiinostaa hänen kuolinsyynsä. Tietääkö kukaan onko mustaparaati vielä kasassa jonkun toisen ohjastuksella ?
- Patologian desantti
Unohti varmaan hengittää ja tuli kuolio kylään.
Ei siinä muuta. - Gonootti
Jore ei laulanut Käärmeet-levyllä. Laulut hoiti Epe (Lama).
Musta Paraati soitti viimeisen keikkansa -93. - Huhki
Gonootti kirjoitti:
Jore ei laulanut Käärmeet-levyllä. Laulut hoiti Epe (Lama).
Musta Paraati soitti viimeisen keikkansa -93.Tuo -93 taisi olla Joren muistokeikka. Alkuperäiset jäsenet eivät tule enää koskaan soittamaan Musta Paraati-keikkoja, koska sitä ei voi tehdä ilman Jorea. Kyseessä on siis kunnioitus.
Joren kuolintavalla ei ole merkitystä. Keskittykää musiikkiin. - Fartti
Huhki kirjoitti:
Tuo -93 taisi olla Joren muistokeikka. Alkuperäiset jäsenet eivät tule enää koskaan soittamaan Musta Paraati-keikkoja, koska sitä ei voi tehdä ilman Jorea. Kyseessä on siis kunnioitus.
Joren kuolintavalla ei ole merkitystä. Keskittykää musiikkiin.Niin vain on käynyt monta kertaa :D
- Gonootti
Tunnetuin Joren bändeistä ennen Mustaa Paraatia oli punk-bändi Nolla Nolla Nolla. Hänellä kerrotaan olleen myös monia muita projekteja.
Mustasta Paraatista lähtemisensä jälkeen perusti synkkisyhtyeen Silmät.
Kerkisi myös olemaan hetken mukana Kuudes Tunti -yhtyeessä.
Viimeinen bändinsä taisi olla Dead Society.
Schatten Magazinen numerossa 2 haastatellaan Musta Paraatin elossa olevia alkuperäisjäseniä. Haastattelussa sivutaan myös jossain määrin Joren personaa. - Muistojamaolaisuudesta
Jore muutti ennen kuolemaansa Viron puolelle folkmuusikkojen ja anarkistihippien pariin, rakennutti jopa äänitysstudion Saarenmaalle erääseen kommuuniin, josta sitten eestiläiset moraalinvartijat ja esihipsterien Vihreä Lanka kirjoittivat kaikkia kulttuuriprojektiin lähteneitä koskevia vittuiluartikkeleita johtuen eräistä viinapäissään sekoilleista keski-ikäisistä Kipi-Koovissa majailleista taistolaisista ja muutamasta rahanahneesta feikkaajasta. Dead Societyn hajoaminen ei siis ollut viimeinen arkunnaula musiikin parissa, vaikka Jore jätti Suomen punk- ja Bela Lugosi Club -skenet.
Nollanollanollan biisien sanoista kuulee Joren herkkyyden, tunteiden ilmaisu suoraan sydämestä ja pään sisältä. Juuri 30v täyttäneenä lähti Vihreän Langan lähteiden perusteella kaupunkiin bisselle ja oli sydän pysähtyny ku oli lähteny pois kapakasta (löydetty kadulta elottomana), lisäksi muutenkin mainittu sydänvika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen183814Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223708Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972662SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202574"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita322324Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman192247Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642246Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131946Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue581778- 901611