moi!
oon miettiny et nyt ois aika alottaa e-pillereiden käyttö. elikkäs, pitää käydä gynellä. ois kyssiä siitä aiheesta: mitä tekee,koskeeko,ahistaako,maksaako,saako päättää ite onko mies- vai naislääkäri? onko totta et e-pillereiden käyttö ehkäsee jonkun verran myös finnejä?
oon miettiny et nyt ois aika alottaa e-pillereiden käyttö. elikkäs, pitää käydä gynellä. ois kyssiä siitä aiheesta: mitä tekee,koskeeko,ahistaako,maksaako,saako päättää ite onko mies- vai naislääkäri? onko totta et e-pillereiden käyttö ehkäsee jonkun verran myös finnejä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tottakai saa Itse valita lääkärin ja Itse myös päättää mitä tehdään tai tutkitaan!!!!
Mihinkään toimenpiteisiin, ei edes leikkauksiin, ole mikään pakko suostua kenenkään!!!!
Jos menet terveyskeskuksen ehkäisyneuvolaan, tutkimus on yleensä ilmainen alaikäiselle ja saat lisäksi kolmen kuukauden pillerit ilmaiseksi. Terveyskeskuksessa ei välttämättä saa itse valita lääkäriä, jos paikalla ei ole kun vain yksi gyne. Toive kannattaa ilman muuta esittää! Yksityiselle jos menee, niin saa vapaasti valita lääkärin mutta joutuu maksamaan itsensä kipeäksi, ellei vanhempasi halua maksaa sitä sinulle.
Itse tutkimus ei kestä kauan eikä se periaatteessa satu, mutta voi tuntua epämiellyttävältä. Yritä rentoutua, niin se sujuu varmasti hyvin! Yleensä ensimäisen gynekologisen tutkimuksen kanssa lääkäri noudattaa erityistä varovaisuutta.
jotkut e-pilsut tosiaan helpottavat aknea. Jos sinulla on akneongelma, pyydä lääkäriä määräämään sinulle sellaisia pillereitä jotka auttavat siihen.
Moi!
Mä kävin gynellä eka kerran 16v.Sain valita lääkärin.Jännitti ja pelotti,mut kerroin et jännittää ihan hirveesti niin se puhu koko tutkimuksen ajan mulle mitä tekee ja loppujen lopuksi oli ihan rento.Voi tuntua epämielyttävälle,mut ei varsinaisesti satu.Ei mun mielestä e-pilsut ehkäise finnejä.
Kun meet gynelle niin yritä olla mahdollisimman rentona niin sujuu hyvin.
ehkei ne sun mielestä ehkäisekään, koska sulle ei ole niitä akneen määrätty, mutta jotkut pillerimerkit oikeesti auttaa siihen ongelmaan!!! Älä puhu jos et tiedä.
Ei olet nyt aivan väärässä sinun täytyy mennä urologille ja on myös totta että e-pillerit ehkäisevät finnejä kannattaisi harkita ottaa niitä peräpään kautta koska tämä on tehokkaampaa ja kasvattaa rintoja. Paljon onnea vauvojen hankinnassa.
Tosiaan jos meet tk:n ehkäsyneuvolaan ja oot alaikänen ni se ei maksa..ja ne 3kk:n pillerit ilmaseks..
Jos oot neitsyt lääkärille mennessä ni se tuskin tekee sitä sisätutkimusta..tai mulla ei ainakaan tehty,lääkäri sano että sen voi tehä vasta sitten kun hakee 3kk:n päästä sen reseptin...Niin ja tk:lla tuskin (tai no riippuu paikkakunnasta) saa valita lääkäriä..mulla se lääkäri ei ees ollu gyne ja miehelle jouduin.. :)